• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32

Çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği Eğitimi Verildi

Genelde Akdeniz bölgesinde görülen ve son zamanlarda Malatya’da da görülmeye başlanan meyvelere büyük zarar veren Akdeniz Meyve Sineği hakkında çiftçilere eğitim verildi. Yeşilyurt Ziraat Odası tarafından verilen eğitimde çiftçilerin bu zararlıya karşı yapması gerekenler ve alınması gereken tedbirler anlatıldı

Çiftçilere Akdeniz Meyve Sineği Eğitimi Verildi

Yeşilyurt Ziraat Odası tarafından son zamanlarda Malatya’da görülen Akdeniz Meyve Sineği zararlısına karşı çiftçilere eğitim verildi. Gerçekleştirilen eğitime Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Tahir Macit, Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, Yeşilyurt İlçe Tarım Müdürü Süleyman Berktaş, Yeşilyurt İlçe Tarım Ziraat Mühendisi Gündem Oktay Taner, mahalle muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı. Eğitimde konuşan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz şunları dile getirdi: “Akdeniz sineği 2 yıldır Malatya’da yoğun bir şekilde görülmeye başlandı. Bu yıl şeftali, erik, üzüm, armut, elmada görüldü. Özellikle de Trabzon hurmasında görüldü. Evrimini meyve özerinde geçiriyor ve meyvenin çürümesine neden oluyor. Akdeniz sineğinin meyvelere bıraktığı larvalar, meyvede yüzde 100’lük bir hasar yapıyor. Bu nedenle çürüyen meyveler bahçelerde aşarı derecede kötü bir kokuya neden oluyor.  Akdeniz sineğiyle mücadele konusunda teknik elamanlarımız çiftçilere önemli bilgiler verdiler. Akdeniz sineğiyle ilgili en önemli mücadele de kültürel mücadele olduğunun üzerinde duruldu. Kültürel mücadelede Akdeniz sineğinin döllenme ve yumurta bırakacakları zaman belirlenip kesinlikle meyve tuzakları kurulması kararlaştırıldı. Ayrıca çiftçileri ben burada uyarıyorum, kesinlikle dökülen meyveleri çöpe veya başka yere atmasınlar. Bir metreye yakın çukurla açılarak meyveleri oraya atsınlar ve üzerini hava almayacak şekilde kapatsınlar. Larvaların mutlaka havasız kalıp ölmesi gerekiyor. Yoksa gelecek yıl Akdeniz daha çok çoğalarak kayısıya zarar verebilir. Bizim de en büyük korkumuz bu. Eğer havalar sıcak gider de kayısılar ağustos ayına sarkarsa, Akdeniz sineğin kayısıya zarar vereceğinden korkuyoruz. Eğer kayısıya hasar verirse kayısı ihracatı kesinlikle olmaz. Araştırdığınız takdirde turunçgillerde Avrupa, Akdeniz sineği bulaşmış turunçgilleri ülkelerine sokmuyorlar. Bunu kendi ülkelerine yayılmasını istemiyorlar.”

İLAÇLAMA DA YAPILIYOR

Solmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Akdeniz sineğiyle ilgili ilaçlama yapılıyor. Döllenme zamanında güneşe bakan meyve kısımları ilaçlanıyor. Bu ilaçlama atlatılarak kısım kısım yapılıyor. Diğer bir ilaçlamada ise ilaçlanmayan kısımlar yapılıyor. Bunun için Tarım İl ve ilçe müdürlüklerinde kitapçıklar verilerek Akdeniz sineğine karşı hangi ilacın kullanacağı söyleniyor. Talep olursa eğer bizler Tarım İl Müdürlüğümüzle görüşerek her köy ve mahallede eğitim seminerlerinin verilmesi için çalışma yaparız. Mutlaka bizler bu konuda kamuoyunu aydınlatacağız. Odamızda bu yıl 2 defa bu konuyla ilgili eğitim verdik. 10 defa daha verebiliriz. Yeter ki, çiftçilerimiz bu konuda duyarlı olsun. Akdeniz meyve sineğine bizim çiftçilerimiz yabancı. İnşallah kış ayımız bu yıl sert geçer. Çünkü kış sert olursa Akdeniz meyve sineği soğuğa karşı hassas. Dayanmıyor. Bu yıl Akdeniz meyve sineğinin yaygın olmasının sebebi kışın ılıman geçmesinden kaynaklandı.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber