• DOLAR
  6,8682
 • EURO
  7,7779
 • ALTIN
  397,10
 • BIST
  1,1318

Çiftçiler Uyarılacak

Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği çiftçilere hava şartlarına göre erken uyarı gönderilecek. Zirai Meteorolojinin bir çalışması olan uygulamada, Sisteme kayıtlı olan çiftçiler bundan böyle olağanüstü hava şartlarında SMS ile bilgilendirilecek

Çiftçiler Uyarılacak

Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği çiftçilere hava şartlarına göre erken uyarı gönderilecek. Zirai Meteorolojinin bir çalışması olan uygulamada, Sisteme kayıtlı olan çiftçiler bundan böyle olağanüstü hava şartlarında SMS ile bilgilendirilecek

Yapılan protokol ile ilgili açıklamayı Pütürge Ziraat Odası Başkanı Kürşat Ayaydın yaptı. Ayaydın açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Meteorolojinin tarımsal üretimdeki önemine binaen uygulamasını, kullanımı yaygınlaştırmak, gerekse de çiftçilerimizi iklim olayları ile erkenden uyarılar yaparak alınabilecek tedbirler konularında bilgilendirmek amacı ile Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında bir protokol yapılmıştır. Tarımsal faaliyetin günümüz teknolojilerini kullanarak çevreye ve insan sağlığına duyarlı, yerel ve bio çeşitliliğin korunması kaydı ile birim alandan en yüksel geliri etme hedefli tarımsal üretimde ve ürün çeşitliliğinde planlı, sürdürülebilir bir sistemin yerleştirilmesinin yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

HAVA ŞARTLARI ÜRETİMDE VERİMLİLİĞİ ETKİLEYEN BİR UNSURDUR

Bu kadar geniş kitleyi ilgilendiren, tarımsal faaliyeti belirleyen ana unsur olan iklim faktörleri gözden kaçırılmamalıdır. Bir bölgede tarım yapılacaksa önce iklim şartlarına bakmak gerekiyor. Çünkü ürünün miktarını da kalitesini de, yetiştirme süresini de iklim belirlemektedir. Bu nedenle Bütün üretim dallarında Alet ve makinelerin hazırlığından toprak tavına, tohum, fide fidan temininden, hasat tarihinin belirlenmesine, işçilerin temininden nakliye ve depolamaya kadar üretici önceden hazırlıklarını yapmak zorundadır. Bütün bu çalışmalar için uygun hava koşulları gerekmektedir. Hava şartlarının işgücü kullanımını engellediği gibi verimliliğinde arttıran bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Bütün bu süreç doğrudan ‘Tarımsal Meteoroloji’ dediğimiz bir tarım ile meteorolojinin kolektif çalışmasını gerektirmektedir.

TÜM ÜRETİCİLERİMİZ YARARLANMALI

Son yıllarda özellikle İlimiz çiftçilerinin yakından yaşadığı birçok tarımsal üretim ve meteoroloji ilişkisi Tarım Sigortası uygulaması ile hayatımızın bir parçası olmuştur. Bir bölgede tarımsal üretim yapılacaksa bahçe kurulacaksa, hangi çeşidi dikeceğimiz, hangi tohumu ekeceğimizden bu çeşidin yetiştirme sürecine kadar ki evreleri bilmemiz gerekmektedir. Önce ürünün iklim isteği nedir, bölgemizin iklim şartları nedir sorusunun cevabını bulmaktadır. Eğer bu sorunun cevabı doğru bulunmuş doğru tespit yapılmış ise planlama o zaman yerine oturur. İşte bu şartlar ve kriterler doğru araştırılmadan ya da hesaba katılmadan yapılan bir bahçede ilkbahar geç donları başta olmak üzere hastalıklar zararlılar hasarından kurtulamamaktadır. Gübreleme zamanından ilaçlama zamanına kadar zirai dona karşı tedbir almaktan, sulama, hasat zamanı, sergen zamanı alınacak tedbirlere kadar bu meteorolojik bilgilerden faydalanmamız gerekmektedir.

BİLGİLER CEP TELEFONLARINA GÖNDERİLECEK

Bu nedenle meteorolojinin tarımsal üretimdeki önemine binaen uygulamasını, kullanımı yaygınlaştırmak, gerekse de çiftçilerimizi iklim olayları ile erkenden uyarılar yaparak alınabilecek tedbirler konularında bilgilendirmek amacı ile Ziraat Odaları Birliği ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü arasında bir protokol yapılmıştır. Bu protokol ile istenirse Cep telefonlarına yağış, don, dolu gibi tarımsal üretimi tehdit eden zarara yol açabilecek iklim olaylarını mesaj olarak gönderilecek. Üreticilerimizde hava şartlarından erken haberdar olma imkânına sahip olacaklardır. Bütün çalışmalarımız gayretlerimiz çiftçilerimizin bu ve benzeri olaylardan daha az etkilenerek, emeğinizin zayi olmaması, ürününüzün kaliteli olması, daha az masrafla daha fazla ürün ve gelir etmenizi hedeflemekteyiz.”

A.Vahap Kaygusuz –Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber