• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633

Çiftçiler Güneş Enerjisine Yöneliyor

Artan enerji maliyetleri vatandaşı alternatif enerji sistemlerine yöneltiyor. Özellikle tarımsal sulama amacıyla tercih edilen güneş panelleri kurulum maliyetini kısa bir sürede amorti ediyor

Çiftçiler Güneş Enerjisine Yöneliyor

Artan enerji maliyetleri vatandaşı alternatif enerji sistemlerine yöneltiyor. Özellikle tarımsal sulama amacıyla tercih edilen güneş panelleri kurulum maliyetini kısa bir sürede amorti ediyor

Elektrik fiyatlarına ardı ardına gelen zamlar vatandaşın belini bükerken özellikle çiftçilerin büyük bölümü sulama için kullanılan motorların yüksek enerji maliyetinden şikâyetçi. Son yıllarda büyük bir gelişim gösteren ve adından sıkça söz edilen güneş enerjisi teknolojisi vatandaşın da ilgisini çekiyor. Malatya’da uzun yıllardır güneş panelleri sistemleri satışı yapan İbrahim Altay; Aylık 100-120 TL fatura gelen bir hanenin elektrik tüketiminin yaklaşık 10 bin TL’lik bir yatırımla güneş enerjisinden karşılanabileceğini söyledi.

Mevcut talebin ev sahiplerinden ziyade çiftçilerden geldiğini dile getiren Altay; “Şu an en çok panel kurulumunu tarımsal sulama faaliyetleri için yapıyoruz. Sistem sulama maliyetini büyük ölçüde düşürüyor. Örneğin 10 beygirlik bir su pompası saatte 7,5 KW güç tüketip saatte 7 TL civarında bir maliyetle çalışıyor. Günlük 10 saat çalıştığını düşünürsek 70 lira gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bizim kurduğumuz güneş panellerini yıllık 6 ay kullandığımızı hesap edersek yaklaşık 3 buçuk sene içerisinde kendini amorti ediyor. Artan elektrik fiyatlarından dolayı özellikle çiftçilerimiz bu sistemlere rağbet göstermeye başladı.” dedi.

“50 YIL KULLANIM ÖMRÜ VAR”

Kısa vadede maliyetini çıkartan sistemin uzun yıllar kullanabileceğine işaret eden Altay, talebin her geçen yıl katlanarak arttığını dile getirdi. Altay; “Panellerin 50 yıl kullanım ömrü var fabrika 25 yıl performans garantisi 10 yıl da işçilik garantisi veriyor. Malatya’da her yıl katlanan bir talep var. Biz 8 senedir bu işi yapıyoruz hem elektrik hem de güneş enerjisi sistemleri ile ilgileniyorduk ancak son 3 senedir tamamen panel sistemlerine döndük. Bu üç seneyi baz aldığımızda her yıl bir önceki yılın iki katı talep almaya başladık. Şu an vatandaşımız özellikle tarımsal faaliyetlerde kullanmak üzere bu sistemleri talep ediyor” ifadelerini kullandı. Bazı müşterilerden elektriğin olmadığı kırsal bölgelerdeki yapılar için güneş paneli talep geldiğini, bunun için de enerjiyi depolayabilen “Off-Grid” olarak adlandırılan akülü sistemler kullanılarak, evin tüm enerji ihtiyacının karşılanabildiğini söyledi.

“HANELER İÇİN EN BÜYÜK SORUN TEDAŞ”

Şehirdeki evlerinin elektriğini güneş panelleri ile karşılamak isteyen vatandaşın karşılaştığı en büyük problemin ruhsat işlemlerinde yaşanan sorunlar olduğunu dikkat çeken Altay, TEDAŞ’ın bu konuda büyük eksiklikleri bulunduğuna dikkat çekti. Altay; “2018 yılının Ocak ayında çıkan kanunla güneş enerjisi sistemi kullanmak için TEDAŞ’tan ruhsat almak gerekiyor. Ancak şu an yaşanan en büyük sorun TEDAŞ’ın ruhsat işlemlerinde çıkardığı zorluklar ve sürecin çok yavaş işlemesi. Şu anda Malatya’da bu sistemi kullanmak isteyen bir vatandaş ruhsat işlemleri için bir muhatap bulamıyor. Evime güneş paneli kurayım diyen vatandaş Elazığ’daki bölge müdürlüğüne gidip izin evraklarını sunmak zorunda. Buradaki başvurularda da genelde sorun çıkartılıyor” dedi.

“MALATYA’DA MUHATABIMIZ YOK”

Malatya’da yaşayan ve evinde bu sistemi kullanmak isteyen vatandaşın kendi ilinde bir muhatabı olması gerektiğine vurgu yapan Altay, Elazığ’daki bölge müdürlüğüne evraklarınızı teslim ettiğinizde kontrol dahi edilmiyor dedi. Altay, “Eksik bir evrağınız varsa o an söylenmiyor. Bunu ben kendim de yaşadım. Evrakları verirken kimse ilgilenmiyor, dilekçenizi belgelerinizi alıp koyuyorlar kenara 1 ay sonra onaylanıp onaylanmadığını internetten kontrol edin diyorlar. 1 ay sonra bir bakıyorsunuz evrağınız eksik uyarısı var, onu tamamlıyorsunuz başka sorun çıkartılıyor böylece süreç uzadıkça uzuyor. Ben bile dükkânım için yaptığım başvurudan en sonunda yıldım ve vazgeçtim. Vatandaş evine kurmak istiyor ancak dediğim gibi TEDAŞ’ın bu işlemleri zorlaştırması insanları bu işten yıldırıyor. Bu konuda teknik altyapıları maalesef yeterli değil onlar da henüz bu sistemlere alışamadılar. Bu konuda kalifiye personelleri yok, bunun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Önder Hanelçi (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber