• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

Çiftçiler Eylem Hazırlığında

Geçtiğimiz hafta TBMM’ye giderek çiftçilerin sorunlarını, başta Malatya Milletvekillerine anlatarak sorunlarına çözüm konusunda destek isteyen çiftçiler, borçların ertelenmesi, sulama ve elektrik ücretlerinin yeniden düzenlenmesi, icra ve haciz takiplerinin durdurulması, faizlerin düşürülmesi gibi sorunlarının çözülmemesi halinde eylem yapacaklarını dile getirdi

Çiftçiler Eylem Hazırlığında

Geçtiğimiz hafta TBMM’ye giderek çiftçilerin sorunlarını, başta Malatya Milletvekillerine anlatarak sorunlarına çözüm konusunda destek isteyen çiftçiler, borçların ertelenmesi, sulama ve elektrik ücretlerinin yeniden düzenlenmesi, icra ve haciz takiplerinin durdurulması, faizlerin düşürülmesi gibi sorunlarının çözülmemesi halinde eylem yapacaklarını dile getirdi

Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, TBMM’ye gerçekleşen ziyaret sonrasında yapılan çalışmaları özetleyerek şöyle konuştu. “2 Şubat’taki Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde 2022 ve 2023 yıllarında Çiftçi borçlarının doğal afet kapsamında erteleneceği açıklanmıştı. Daha sonra Maliye Bakanı Berat Albayrak Sivas’ta yaptığı açıklamada Çiftçi borçlarının 5 yıla bölüneceğini ve erteleneceğini söylemişti. Yapılan bu açıklamaların genelge ile birbiriyle uyuşmadığı görüldü. Bu uyuşmazlık üzerine Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak 650 oda başkanı aynı gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir araya geldik. Her il kendi vekillerini ziyaret ederek bu konuyu arz ettik. Genelgede çiftçinin borçlarının ertelenmesi konusu vardı. Gelen genelgede ise çiftçi borçlarının ertelenmediği, hiç bir çiftçinin bundan faydalanmadığını arz ettik.”

ZİRAAT ODALARI OLARAK BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Alınan karada Tarım Kredi Tarım Kredi Kooperatifi borçları devre dışı kaldığını vurgulayan Kılıç şu ifadeleri kullandı. “Çiftçilerin talepleri üzerine daha sonra yeni bir yazı ile tüm çiftçi borçlarının Ziraat Bankasındaki borçlarının yüzde 9 faizle 5 yıla yapılandırıldığı bilgisini aldık. Fakat Tarım Kredi Kooperatifi borçları bu işin içerisinde olmadı. Şu anda Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçileri icraya vermeye başladı. Tarım Kredi borçları ile alakalı bu yönde hiçbir gelişme olmadı. Sadece Ziraat Bankası borçları 5 yıla bölünerek yüz ‘de 9 faiz ile ertelendi. Çiftçi kredilerinde Yüzde 9 faizi çok yüksektir. Daha önceki ertelemeler de yüzde 3 oranı ile erteleniyordu. Ama şimdi borçların yüzde 9 ile 5 yıla yapılandırılacağını kabul ettiler. Sayın Bakanın yapmış olduğu açıklama böylece düzeltildi. Fakat Tarım Kredi Kooperatifleri bu işin içerisine girmedi. Böyle olunca Çiftçiler Tarım Kredi borçlarından dolayı hacizler başladı.  Çiftçimiz Şu anda zor durumda. Burada Ziraat Odaları olarak Bu işin peşini bırakmış değiliz. Ta ki bu burçlar faizleri silinip 5 ile bölününceye kadar bu görüşmelerimiz devam edecek.

DEMOKRATİK YOLLARDAN ÇİFTÇİLERİMİZİN HAKLARINI ARIYORUZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak alınan karar böyle. Bu konuda elimizden gelen gayreti sarf ettik. Birliği olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor demokratik yollardan hakkımızı arıyoruz. En son eğer bu şekilde devam ederse gerçekten çiftçi eyleme e geçebilir. Bunu da Her platformda dile getiriyoruz. 2 yıldır çiftçilerimize yönelik desteklemeler azalmaya başladı.

MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEZ

İyi tarım ve organik tarımın uygulamalarındaki destekleri kaldırıldı.  Daha önce 50 lira olan destekler 40 liraya bu yıl da 20 liraya düşürüldü. Aynı zamanda aynı zamanda 3 yıl üst üste iyi tarım yapan bu uygulamadan yararlanamaz diye bir tebliğ yayınlandı. Ama üretici iyi tarımını yapmıştı. Çiftçiye Mahkeme yolu göründü. Tarım Bakanlığı biz bu parayı ödeyemeyeceğiz diyor. Bu hukuken de mümkün değil. Çünkü İyi tarım uygulamaları Mart ayında başlar.  Su analizleri yapılır toprak analizi yapılır. Arkasından sertifikasyon firmasına para ödenir. Danışman firmaya para ödenir. Çiftçi bu masrafları hepsini yaptı ama 11. ayda çıkan tebliğde bu desteklemeleri kaldırıldığını verilmeyeceğinin söylenmesi gerçekten kabul edilebilir bir şey değildir. Bu konuda çiftçiye Mahkeme yolu göründü hukuken bile mümkün değil. Çünkü tarım il ve ilçe müdürlükleri gerekli kontrolleri yaparak bu konudaki sertifikaları onayladılar. Maç oynanırken kural değiştirilmez.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber