• DOLAR
  6,8640
 • EURO
  7,7357
 • ALTIN
  391,97
 • BIST
  1,1261

Çiftçi Borçları Yeniden Yapılandırılsın

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve faizlerin silinmesi gerektiğini söyledi. 2014 yılında yaşanan don hadisesi arifesinde kayısı üreticisine verilen kredilerin üreticileri zorladığını vurgulayan Solmaz, bankalara yeniden yapılandırma çağrısında bulundu

Çiftçi Borçları Yeniden Yapılandırılsın

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, çiftçi borçlarının yeniden yapılandırılmasını ve faizlerin silinmesi gerektiğini söyledi. 2014 yılında yaşanan don hadisesi arifesinde kayısı üreticisine verilen kredilerin üreticileri zorladığını vurgulayan Solmaz, bankalara yeniden yapılandırma çağrısında bulundu

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz gazetemize konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Bilindiği gibi 2014 yılında kayısı da bir don olan yaşanmıştı. Kayısı üreticileri meydana gelen dondan dolayı 2014 yılı içerisinde üretim yapamadılar. Kayısı bahçelerinde hasat kaldırılamadığından dolayı o yıl bakım ücretlerini üreticilerimiz ödeyemediler.  Borçlarını bankalardan faiz ile kredi çekerek ödediler. Sonraki yıllarda ise bankalardan almış oldukları kredileri ödeyemez duruma geldiler. Üreticilerimiz almış olduğu miktarlar yıldan yıla katlanarak büyüdü.  Kredilerin faizi anaparayı geçti. Bugün de çiftçilerimiz faizi ödeyecek durumda değiller. Bu yılda erteleme Çıkmayınca çiftçilerimiz çok mağdur duruma düştü.

BORÇLARI KAPATMAK İÇİN BORÇLANDILAR

Üreticilerimiz Ziraat bankasındaki açıkları kapatmak için, bankaya olan borçlarını ödeyebilmek için özel bankalardan kredi çekmeye başladılar. Tamamen çiftçiye bankaların faiz lobilerinin güdümüne girmiş oldular. Malatya kayısı üreticilerinin büyük bir bölümü bu durumda olduğunu biliyoruz. Yani kayısı üreticileri yaklaşık %50 si hala bir borçtan mustaripler. Bankadaki kredilerin borcunu kapatmak için diğer bankalardan kredi çekerek borcu ödemeye başladılar. Çiftçilerimizin bu büyük sıkıntısı tarım üretimine yansıyacak diye düşünüyoruz. Çünkü çiftçi borcunu bankaya olan borcunu ödeyemediği için tarlasını veya bahçesini satmak zorunda kalacak.  Ya da ipotek altına koyacak. Bizim burada talebimiz Sayın Cumhurbaşkanımız sektörlerdeki esnafların faizleri olsun Kredi kartlarının faizlerini sildiği gibi bizim de beklentimiz, çiftlerinde beklentisi, faizlerin silinerek anaparanın ödenmesi için bir ödeme planı yapılmasını talep ediyoruz. Böyle olursa bu konuda bizlere büyük bir destek olmuş olur. Bu durumda çiftçilerimizin hem meyve hem sebze üretimi de daha artmış olur.

KAYISI FİYATLARI İSTİKRARSIZ

Diğer yandan şu an kuru kayısı fiyatlarının hasat zamanındaki kayısıların fiyatından daha düşük.  Elimize yeterince kayısı olmadığından dolayı ihracata ve iç piyasaya yetecek kadar mevcut. Ekimin sonuna doğru çiftçilerimizin elindeki kayısıları satacağı kanaatindeyim. Çünkü biz bu kayısıyı dışarıya ihraç etmek zorundayız. Bundan dolayı da fiyatların daha da yükseleceğini tahmin etmekteyiz. Bu yıl Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 85 bin ton Rekolte tespit edildi. çevre illerden de 10 bin ton civarına gelen kayısı ile 95 bin ton civarına ulaştı. Bu da bizim ihracatımızı karşılayacak durumda olmadığını gösteriyor.  Geçmiş yıllardan elimizde kalan kayısılar ile ihracata ve iç piyasaya ancak yetebilir.”

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber