• DOLAR
  8,3757
 • EURO
  9,7665
 • ALTIN
  506,15
 • BIST
  1,1647

Ciddi Manada Can Kaybına Neden Olan Buzağı Hastalığı

Mevsim geçişleri hayvan yetiştiricileri için riskli bir dönem. Büyükbaş hayvanların bu mevsimde sıklıkla karşılaştığı Kolibasilloz yani Kara İshal, buzağılarda büyük ölçüde ölümlere neden oluyor.

Ciddi Manada Can Kaybına Neden Olan Buzağı Hastalığı

Mevsim geçişleri hayvan yetiştiricileri için riskli bir dönem. Büyükbaş hayvanların bu mevsimde sıklıkla karşılaştığı Kolibasilloz yani Kara İshal, buzağılarda büyük ölçüde ölümlere neden oluyor.

Yem fiyatlarının pahalılaşmasının yanı sıra hastalıklar ile mücadele eden Besiciler, bu defa Kolibasilloz yani Kara İshal ile mücadele ediyor. Aşısının olmadığı ve tedavide kullanılan Kolostrum’un buzağılara ne kadar geç verilirse o kadar faydalı olduğu yanlışının birçok buzağının ölümüne neden olduğunu söyleyen Veteriner Hekim Hamza Biçer, Kolibasilloz hastalığı ile ilgili bilinmeyenleri anlattı. “Hastalıktan korunmak için annelere uygulanan E. coli aşısı vardır. Anneler aşılanır, aşılı annelerin kolostrumunu (ağız sütünü) alan buzağılar hastalığa karşı korunur. Kolostrum buzağılara doğumu takiben 1 saat içinde verilmelidir. Kolibasilloz, zamanında müdahale edilirse antibiyotik, serum ve buzağı septisemi serumu kullanılarak tedavi edilebilir.” sözlerini kullanan Veteriner Biçer, tavsiyelerini şu şekilde sıraladı;” Kolibasilloz, bütün dünyada buzağıların en önemli hastalığıdır ve büyük ekonomik kayıplara neden olur. Hastalık genellikle 4 günlükten küçük buzağılarda görülmesine rağmen, 2 haftalığa kadar olan buzağılarda da sık rastlanır. Hastalığın etkeni Escherichia coli adlı bakteridir. Bu bakteri hasta hayvanların bağırsak kanalında, dışkılarında, ahırın her tarafında ve çevrede bol miktarda bulunmaktadır. Hasta hayvanlar en önemli bulaşma kaynağıdır. Buzağılar bu bakteri ile bulaşmış annelerin deri ve memeleri, emzirme kapları, ahır zemininden etkeni ağız yoluyla kolaylıkla alırlar. Ayrıca göbek kordonu ile de bulaşma olabilir. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gün kadar kısadır. Hastalık hijyen ve beslenme ile yakından ilişkilidir ve buzağıların hastalığa karşı duyarlılığı artıran faktörler arasında; gebe ineklerin gebeliklerinin son döneminde başka yere götürülmesi, kolostrumun zamanında ya da yeterli düzeyde alınmaması, doğum yaptırılan yerlerin ve barınaklarının temiz olmaması, doğum sonrası buzağının ayrı yerde değil de kalabalık sürü içinde tutulması, bozulmuş veya mastitisli sütle beslenmesi, doğum sonrası göbek kordonu hijyeninin sağlanmaması ve annenin meme hijyenine dikkat edilmemesi bulunmaktadır.

“ÖLÜMLERİN EN BÜYÜK NEDENİ AŞIRI SU KAYBI”

Kolibasilloz sığır yetiştiriciliğinde ciddi oranda buzağı kayıplarına yol açan bir hastalıktır. Hastalık hijyen ve beslenme ile yakından ilişkilidir. Kolibasillozun en tipik klinik belirtisi ishal ve aşırı su kaybıdır. Beyazımtırak sarı renkte çok sulu veya yumuşak kıvamda ve kötü kokulu ishal bir ishal görülür. Bazen buzağılar 2-6 saat içinde ani olarak ölürler. Ayrıca yüksek ateş, iştahsızlık, durgunluk, solunum güçlüğü, karın bölgesinde şişkinlik ve sancı gözlenebilir. Uygun zamanda tedavi yapılmazsa 4-5 günde ölüm şekillenir. Hastalığı geçiren buzağılar gelişemez ve genellikle zayıf kalır. İneklere gebeliğin 7. ayından itibaren Escherichia coli aşısı yapılmalıdır.

Bu hastalık doğumunu takiben 1-3 gün içinde görülmektedir. Gerekli tedbirlerin alınmadığı işletmelerde buzağı kayıp oranı % 100’e kadar ulaşabilir. Başka hastalıklarda da benzer belirtiler görüleceğinden hastalığın teşhisi sadece laboratuvarda yapılır.”

Ebubekir Atilla – Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber