• DOLAR
  6,8673
 • EURO
  7,8384
 • ALTIN
  399,69
 • BIST
  1,1407

“Çiçek” de Turgut Özal Üniversite Rektörlüğüne Talip

Malatya’ya kurulan Turgut Özal Üniversitesi için 18 rektör adayı başvuru yaptı. Bunlardan birisi de Prof. Dr. Müslüm Çiçek. Yönetim ve bilgi birikimini Malatya için kullanmak istediğini vurgulayan Çiçek, “Şu anda toplumdan aldığımı topluma vermeye çalışıyorum. Bu birikim yıllar içinde oluştu ve kendi memleketime çok ciddi katkılarım olabilir diye düşünüyorum.” dedi

“Çiçek” de Turgut Özal Üniversite Rektörlüğüne Talip

Malatya’ya kurulan Turgut Özal Üniversitesi için 18 rektör adayı başvuru yaptı.  Bu adaylar Yüksek Öğretin Kurumu (YÖK) tarafından değerlendirilecek ve belirlenen 3 isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak.  Bu 18 isimden birisi de Prof. Dr. Müslüm Çiçek.  Çiçek ile rektör olursa yapacağı çalışmaları, projelerini, Turgut Özal Üniversitesini şehre katkılarını konuştuk. Çiçek şunları dile getirdi: “ Ben İnönü üniversitesinde 200-2008 yılları arasında görev yaptım. O dönemde 3 yıl başhekim yardımcılığı yaptım. Malatyalı olmam sebebiyle Malatya’yı iyi tanıyıp iyi bilirim. Malatya Eğitim Vakfının bursuyla okumuş öğrenciyim Malatya sevdalısıyım. Bölgeyi çok iyi bilirim, bölge insanıyla diyalogum çok iyidir. Sivil toplum kuruluşlarının çoğunda ciddi çalışmalarım var. Yurt dışı tecrübem de var. Malatya’da görev yaparken yoğun bakımların kurulmasına, yeni bölümlerin açılmasına, ameliyathanelerin yedinden yapılmasına çok ciddi katkılarım oldu. 2008 yılında özel bir hastaneye geçtim İstanbul’da ameliyathane yoğun bakım koordinatörüydüm. Benim görev yaptığım yıllarında bu hastane büyüdü. Ve afili olarak bir üniversite hastanesine dönüştü. Özel bir hastanenin üniversite hastanesine dönüşmesi, bir eğitim kurumuna dönüşmesi sürecinde ciddi yer aldım. Hem yönetim tecrübesi edindim hem üniversite hastanesi olması hasebiyle de bir tecrübe kazanmış oldum.  2016 yılından beri sağlık ağırlıklı Kıbrıs’ta bir üniversitede oranın rektörlüğünü yapmaktayım.  Bütün bunları bir araya getirdiğimizde bir üniversitenin, yükseköğretim kurumu geleceğimizi şekillendiren kurumlar. Geleceğimizi şekillendiren kurumların içinde yer almak bilgi, birikim, tecrübe ve deneyimi de kullanabilmek… Malatyalı olmam sebebiyle buraya ciddi katkı sunacağımı düşünüyorum. Güzel şeyler yapacağıma da inanıyorum. Bütün deneyimlerimi, eğitimlerimi buraya katkı sağlayacağım. Turgut Özal’ın bende farklı bir yeri var. 1986-1992 eğitim dönemim. Bu dönem Turgut Özal’ın çok etkili olduğu bir dönemdi. Malatya Eğitim Vakfı ciddi burslar veriyordu, o döneme ki burslardan birini alan Malatya Eğitim Vakfının ilk kursiyerlerindenim ben. Şu anda toplumdan aldığımızı topluma vermeye çalışıyorum. Bu birikim yıllar içinde oluştu ve kendi memleketime çok ciddi katkılarım olabilir diye düşünüyorum.  Turgut Özal Üniversitesini örnek bir üniversite yapabiliriz diye düşünüyorum.”

YAPACAĞI ÇALIŞMALAR…

Rektör olursanız yapacağınız çalışmalar neler olacak sorusuna Çiçek şu şekilde cevap verdi: “ Üniversite toplumların geleceğini şekillendiren kurumlar. Geleceğimizi şekillendirirken de her alan kendi içinde derya deniz. Tıbbı düşünün olabildiğince geniş, bir ziraat fakültesi yine öyle, su ürünleri fakültesi aynı şekilde. Her bilim her bilgi her bölüm kendi içinde çok genişletilebilir çok değişik noktalara gidebilir bir genişliğe sahip. Bu bölümlerin kendi içlerinde topluma faydaları nasıl olur bunu araştıracağız. Ciddi bilimsel çalışmalar yapmak zorundasınız. Bilimsel çalışmalarla öğretim üyesi başına yayın sayısını artırarak, bilimler çalışmalarla da adımızı duyurmamız gerekiyor.  Araştırma geliştirme çalışmalarına çok önem vermemiz gerekiyor. Hangi noktada hangimizin fikrinin ne kadar iyi olacağı zaman içinde o topluma ve dünyaya ne kadar katkı sunacağını bilemiyoruz. Arge’nin önünü açmak gerekiyor. Topluma faydalı olabilmek için bu çalışmaları yapmak zorundayız. Toplum o üniversiteden bir bilimsel katkı bir ürün geliştirmek gerekirse üniversite o bölgeye o işi yapan insanlara katkı sunabilmeli.  Tek başına şunu yapacağım demek bana doğru bir davranış gibi gelmiyor. Üniversite alanı çok geniş olan ve geleceğin üniversitelerini kurmak zorundayız. Her alanda kendi adını duyurabilecek üniversite haline getirmek lazım. Bu da çok kolay değil ve ciddi bir süreç istiyor. İnsanların iyi ki ben bu üniversiteden mezun olmuşum dediği yapıyı kurmamız gerekiyor.  Bütün hedefim de böyle bir üniversite kurmak olacaktır.”

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ MALATYA’YA NELER KATACAK?

Turgut Özal Üniversitesi Malatya’ya neler katacaktır sorusunu Çiçek şu şekilde cevapladı: “ Bir üniversitemiz var. Turgut Özal Malatya’nın yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerden birisi. Turgut Özal’ın adının çok daha tanına bilirliğini artıracağına katkı sunacağını düşünüyorum. Her üniversite her bölüm her program kendi içinde bulunduğu alan itibariyle hem topluma katkı sunacaktır hem ar ge çalışmalarıyla katkı sunacaktır. Toplumun yeni bir üniversiteyle birlikte yeni bir ivme kazanacağını düşünüyorum. Her üniversitenin kendi katkıları farklı. Ayrılan bazı bölümler var. Bu bölümlerin üzerine neler eklenebilir. Belki yeni bölümler ekleyeceğiz bunlara. Bizim her alanda topluma katkı sunacak dünyaya yüksek değerde ürün sunabileceğimiz bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Her üniversite toplumun refahını arttır. Bir yandan bir sürü öğrenci geliyor, yeni gelen her öğrencinin şehre ekonomik anlamda katkıları olacaktır. Farklı kültürler bir araya geldiği için sosyo-kültürel çalışmaların miktarı artacaktır. Üniversite toplumla içi içe, toplum ne kadar üniversiteyi içine alıp sahiplenirse üniversite ne kadar topluma katkı sağlarsa birlikte büyürsünüz. İzole kaldığınızda iyi noktaya gitmeniz mümkün değil, gitseniz bile bir noktadan sonra tıkanıyorsunuz. Üniversitenin içinde bulunduğu halk zamanla üniversitenin avantajlarını görmeye başlıyor. Başı sıkıştığında gidebileceği bir yer olmalı.”

ÖĞRENCİ ÇEŞİTLİLİĞİ NASIL ARTIRILACAK?

Üniversitelerin öğrenci çeşitliliği artırmak için neler yapacağını Çiçek şu şekilde sıraladı: “ Üniversitelerdeki öğrenci çeşitliliğini artırmanın en önemli yöntemlerinden birisi üniversitenin kurulduğu yer. Büyükşehirler her zaman bu konularda daha fazla avantajlı. Daha küçük şehirlere gidildikçe bölümlerin kalitesini, özelliğini artırdıkça adını duyurmadan o bölümün kalitesini sağlamadan insanlar her zaman kendisine en yakın olan ildeki ya da ilinde bulundu ildeki ya da çevredeki üniversiteyi tercih ediyorlar. Bilim neredeyse insanlar orayı daha çok tercih ediyor. Her bölümde en iyiyi sağladığımız sağlayabildiğimiz sürece bu dediklerimiz olur. Karaciğer nakli gibi o alanda ön plana çıkabilirsek bunu sağlamak mümkün. Bunu sağlamazsak çok farklı olmaz.”

“MALATYA’YA BİR GÖNÜL BORCUM VAR”

Çiçek son olarak şunları sıraladı: “Benim fakülte dönemimde üniversiteler 5 yılda kurulur 25 yılda emekler denirdi. Dünyada korkunç bir teknolojik ilerleme var. Teknolojiyi çok iyi kullanabileceğimiz dünya ile entegre olabileceğimiz bölümler ve bilgi ile birlikte yoğrulduğumuzda üniversitenin yerinin neresi olduğu çok çok ta önemli değil. Yeter ki kütüphanesiyle, bilgi birikimiyle hoca kadrosuyla, üretime yönelik çalışmalarıyla olmadığı noktalarda çok büyük başarı elde etmek mümkün değil. İnsan bilmediği bölgede başarıyı zor elde ediyor. İnsan tanımanız gerekiyor, insanların gönül rahatlığıyla sizin kapınızı çalması gerekiyor. Malatyalı olmam, Malatya’ya ayrı bir bağımın olması, çok ciddi bir İstanbul tecrübem, yönetim tecrübem, kurmuş olduğumuz hastaneler, üniversite hastaneleri… Tümü bir araya geldiğinde böyle bir görevi rahatlıkla yapabilirim diye düşünüyorum. Malatya’ya bir gönül borcum var. YÖK’te bir değerlendirme yapılacak 18 aday başvurdu. Bu adayların hepsi birbirinden kıymetli. En fazla katkı sunacak kişinin olması hepimizin yararına. YÖK değerlendirme yaptıktan sonra 3 ismi Cumhurbaşkanımıza sunacak son karar verici cumhurbaşkanımız. En iyi yapacak kişi mutlaka seçilecektir. En yapacak kişi de ne yaparsa topluma dolayısıyla ülkeye ve dünyaya katkı sunacaktır.”

 

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber