• DOLAR
  5,8099
  % 0,01
 • EURO
  6,6224
  % 0,13
 • ALTIN
  267,2517
  % 0,78
 • BIST
  95.225
  % 0,04

CHP’den YSK’ya Çağrı

31 Mart tarihinde yapılan ve muammaya dönüşen İstanbul seçimleriyle ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 81 ilde Yüksek Seçim Kuruluna çağrı yapıldı. Malatya’dan da YSK’ya 7 madde ile çağrı yapan İl Başkanı Kiraz, “Bu aslında İstanbul’un aşan bütün Türkiye’nin gündem maddesi olan ve bütün dünyanın dikkatle izlediği bir konu haline geldi.  Önemli bir demokrasi sorunu haline geldi İstanbul sorunu.” dedi

CHP’den YSK’ya Çağrı

31 Mart Yerel İdareler Seçiminin üzerinden yaklaşık 10 gün geçmesine rağmen İstanbul belediye başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasını alamaması üzerine Cumhuriyet Halk Partisi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak YSK’ye çağrı yapıldı. Malatya’dan İl Başkanı Enver Kiraz il başkanlığında yaptığı basın açıklamasında şunları dile getirdi: “İstanbul’da seçimlerin üzerinden 10 gün geçmesine rağmen sonuçlanmayan bir seçimle karşı karşıyayız.  Bu aslında İstanbul’un aşan bütün Türkiye’nin gündem maddesi olan ve bütün dünyanın dikkatle izlediği bir konu haline geldi.  Önemli bir demokrasi sorunu haline geldi İstanbul sorunu.  İstanbul örgütümüz çok başarılı bir çalışma yürütüyor orada seçilen Belediye başkanlarımızla birlikte.  Milletvekillerimiz birçok İl Başkanı orada bir demokrasi nöbetine katılıyorlar.  Bu vatanın getirilmesi noktasında büyük bir mücadele veriyorlar.  Sandıklara sahip çıkıyorlar.  Bütün Türkiye’de gündem maddesi haline gelen bu durum karşısında Biz de Cumhuriyet Halk Partisi’nin 80 büyük il başkanı olarak illerimizden Yüksek Seçim Kurulu’na bir çare yapıyoruz.  Bizde Malatya’dan bu çağrıyı Yüksek Seçim Kurulu’na yapıyoruz.

YSK’YA ÇAĞRI YAPILAN 7 MADDE

“Yüksek Seçim Kurulu’na şu Çağrı yapıyoruz; 1- YSK, yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. 2-    YSK, seçimde kaybedenlerin, devletin gücünü kullanarak, ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. 3-YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. 4-YSK, “Demokrasi değil, seçimsiz bir Türkiye” isteyen iktidar sahiplerine, dur demek zorundadır. 5-“YSK’da hâkimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var?” bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır.  6-Özetle, iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak, demokrasiye karşı kurulan kumpası, YSK bozmak zorundadır. Bu YSK’nın tarihsel sorumluluğudur.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber