• DOLAR
  5,3269
  % 0,09
 • EURO
  6,0579
  % 0,17
 • ALTIN
  219,2231
  % -0,04
 • BIST
  97.955,16
  % -0,51

Cumhuriyet Halk Partililer parti önünde 60 kişinin hayatını kaybettiği Filistin’de yapılan katliama dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı.

Burada CHP İl Sekreteri Av. Ercan Kısacık: “Filistin’de yaşananlar büyük bir katliam, bir insanlık dramıdır. Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikalar ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkânsızdır. İsrail, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti’nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs’te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD’yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail’i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD’ yi güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Allah’ tan rahmet diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

“FİLİSTİN’DE YAPILAN KATLİAM İSLAM DÜNYASININ ŞAHSİYETİNE, HAYSİYETİNE YAPILAN BİR HUSUSTUR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde(CHP) Battalgazi İlçe Başkanı Bahattin Öner ise: “Allah bu mübarek günün başlangıcında dünyada ne kadar zalim varsa Allah’ ın laneti onun üzerinde olsun. Filistin sadece Türk milletinin değil Türk ve tüm İslam dünyasının davasını oluşturmaktadır.  Filistin’de yapılan katliam İslam dünyasının şahsiyetine haysiyetine yapılan bir husus olduğu unutulmamalıdır. Şuanda terör devletlerinin ülkesi olan İsrail’in Filistin’de bu güne kadar insanlık suçu işlemesi aşikârdır. Meselesi olduğumuz dünyadaki bütün ülkelerin meselesi Filistin’in şuanda mazlum durumda olmasıdır. İslam dünyasının ve medeni dünyanın bu konuda sessiz kalması da mümkün değildir. Bu gün İslam ülkeleri içinde bulunmuş olduğu istikrarsız ve küresel siyasinizmin arkasında hareket ettiği için Filistin maalesef bir mazlum konumundadır. Ama bu mazlum olan Filistinlilerin konumu asla ve asla siyasete araç edilmemelidir diye düşünüyoruz.  Bu gün İsrail ve ABD burada bir insanlık suçu işlediği de bir gerçek.  İslam dünyasına ve Türkiye’ye düşen bütün devlet olarak ekonomi siyasi ve ticari asgari anlaşmalarının da gözden geçirilmesi gerekmektedir. Aslında bu iki devletin elçiliklerini derhal sınır dışı etmek gerekmektedir. Buradan iktidara sesleniyorum eğer davanızda samimiyseniz Kürecik Radar İstasyonu’nu ve İncirlik Hava Üssü’nü derhal kapatalım bizde size destek verelim diyorum” diye konuştu.

 

“ORADA ÖLEN 60 KİŞİ DEĞİL 61 KERE MÜSLÜMANLIĞIN ONURU ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR”

CHP Yeşilyurt İlçe Başkanı Av. Ahmet Pektaş da: “Değerli Malatyalılar hepiniz hoş geldiniz diyorum ama içim kan ağlayarak bunu diyorum. Çünkü bu gün Ramazan ayının ilk günü ve buna rağmen biz şuanda İsrail Siyonist’iyle Amerika emperyalizmin Filistinli kurbanlarını anıyoruz.  Bugün 60 kişi Filistin’de hayatını kaybetmiş olabilir ama onlar bizim daima gönlümüzde yaşıyorlar ve yaşayacaklar şunu söylüyorum orada ölen 60 kişi değil 60 kere Müslümanlığın onuru öldürülmüştür. 60 kere dünyada insan hakkı savunuculuğunu yapan Amerika’nın emperyalizmine İsrail Siyonizm’inin yalanı, yüzü ortaya çıkmıştır.  Bu gün ramazan ayının ilk günü ve biz bu 60 kardeşimize rahmet okuyoruz bunu okumamızın yegâne nedeni Amerika’nın emperyalizmi ve İsrail’ in Siyonizm’idir. Bu iki güç nereye elini attıysa vampir gibi kanını emmiş ve onları tüketmiştir ve yok oluşa mahkûm etmiştir. Ama biz şunu söylüyoruz diyoruz ki siz ne kadar güçlü olursanız olun sizin silahlarınız olsa sizin gücünüz de olsa biz Filistin’in yanında olacağız ve Filistin’i asla yalnız bırakmayacağız. Biz şunu söylüyoruz.  Türkiye ve siyasi iktidar olarak gelin ben burada çağrıyı yapıyorum gelin Kürecik Radar Üssü’nü kapatın o Müslüman garibanların başına yağan bombaların sebebi olmayın diyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamalardan sonra farkındalık oluşturmak için CHP’ liler esnafa ve vatandaşlara Filistin Bayrağı dağıttı.

 

 

 

 

Hanife Sarı 

CHP Somut Bir Adım İstiyor

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber