• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  282,9559
  % 1,81
 • BIST
  97.149
  % 1,84

CHP Atatürk Anıta Çelenk Bıraktı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla CHP il teşkilatı Atatürk Anıtına çelenk sundu. Burada CHP İl Başkanı Kiraz, “23 Nisan aslında egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, demokrasimizin temellerini, Cumhuriyetinin önemli temel taşlarını ifade ediyor.  23 Nisan’ın 1920’lerin ruhuna uygun olarak bu ülkede demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik mücadelemizi tam bağımsızlık, egemenlik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Yine 1920’ lerin, çocuk bayramının ruhuna uygun olarak bu ülkede her çocuğun gerçekten hak ettiği bir şekilde mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için bir mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.” dedi

CHP Atatürk Anıta Çelenk Bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi il teşkilatı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk Anıtına çelenk sundu. Burada konuşan CHP İl Başkanı Enver Kiraz “Bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öncelikle bütün ulusumuzun bütün milletimizin başata olmak üzere yarınlarımız olan canımız olan ülkemizin geleceği olan bütün çocuklarımızın çocuk bayramını yürekten kutluyorum.  23 Nisan aslında birçok şeyi ifade ediyor. 23 Nisan’a baktığımızda tarihimizde, egemenliğimizi, bağımsızlığımızı, demokrasimizin temellerini Cumhuriyetinin önemli temel taşlarını ifade ediyor 23 Nisan.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920’ de Türkiye Büyük Millet Meclisini açarak aslında çok şeyi ifade eden bu durumda 2 önemli durum ortaya çıkarmıştır. Bunlardan birisi ulusal egemenlik halka verilmiştir. Yani daha önce bir kişide, bir zümrede, bir ailede olan egemenlik kayıtsız ve şartsız olarak millete, halka devredilmiştir 1920’ de aslında meclisin açılmasıyla birlikte bu ülkenin halkı özgürlüğüne kavuşmuş ve kendi yöneticilerini kendi seçme kendi karalarını kendi verme iradesine sahip olmuştur. Aynı zamanda bunun ikinci bir önemi de şudur. Tabi dünyada bayrama sahip olan tek çocuklar bu ülkenin çocuklarıdır.  Tabi ne mutlu ki bu ülkenin çocukları bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmuşuz ve çocuklarımıza böyle örnek bir bayram armağan edilmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından. Gazi Mustafa Kemal Atatürk aslında Cumhuriyeti kurarken onun temellerini 1920 ‘lerde atarken şunu ifade etmiş ‘Cumhuriyeti biz kuruyoruz ama onu yükseltecek olan sizlersiniz.’ diyerek aslında gelecek nesilleri çocukları işaret etmiştir. Dolayısıyla bu bayramı çocuklara armağan ederek onlara ne kadar önem verdiğini bir kez daha ortaya koymuştur. Geldiğimiz noktada aslında her geçen gün parlamenter sitemimizi güçlenerek devam etmiştir.  Ta ki 2 yıl önce 16 Nisan’da yapılan bir referanduma kadar. Bu referandumda maalesef parlamenter sistem ortadan kaldırılmış ve aslında tek kişiden alınıp halka devredilen egemenlik tekrar halktan adeta alınarak, meclisin yetkileri azaltılarak tek kişiye devredilmiştir. Bugün bizim mücadelemiz elbette ki halkın iradesinin halkın tercihlerinin sonuna kadar bu ülkede egemen olmasıdır. Ve onun üzerinde hiçbir arayış içerisinde hiç kimsenin olmaması gerekir. Bugün oradan aldığımız bu güçlerle, bu değerlerle milletin iradesine sonuna kadar saygı duymamız gerekmektedir.  Milletin iradesini hazmetmemiz gerekmektedir.”

 

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber