• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

CHP 96. Yıl Dönümünü Kutladı

CHP İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk ve İsmet İnönü Anıtlarına çelenk sunma töreni yapıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye bugün bu noktaya geldiyse Cumhuriyet Halk Partisi’nin attığı temeller ve harçların önemi büyüktür.” dedi

CHP 96. Yıl Dönümünü Kutladı

CHP İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 96. yıl dönümü dolayısıyla Atatürk ve İsmet İnönü Anıtlarına çelenk sunma töreni yapıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Türkiye bugün bu noktaya geldiyse Cumhuriyet Halk Partisi’nin attığı temeller ve harçların önemi büyüktür.” dedi

İlk çelenk sunma töreninin yapıldığı Atatürk anıtının önünde saygı duruşu ve istiklal marşının ardından Kapalı Çarşı üstündeki İsmet İnönü anıtının önüne de çelenk sunumu yapıldı.  Çelenk sunumu sonrası konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, partilerinin 96. kuruluş yıl dönümünü kutlamaktan büyük onur duyduğunu belirterek, “Türkiye bugün bu noktaya geldiyse Cumhuriyet Halk Partisi’nin attığı temeller ve harçların önemi büyüktür. Bugün bölgemize, yanı başımızdaki ülkelere baktığımız zaman cumhuriyetin, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz” dedi.

Ağbaba konuşmalarında Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş felsefesini koruyarak Türkiye’de emperyalistlerin yer almaması için uğraş verdiğini belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye’nin bağımsızlığını, varlığını ve bütünlüğünü savunmuştur. Düşünün ki birileri 1 Mart Tezkeresi’nde birileri Amerika’nın kuyruğuna yapışıp, peşinden giderken, Cumhuriyet Halk Partisi emperyalistlerin Türkiye’de var olmaması için 1 Mart Tezkeresi’nin çıkmamasını sağlamıştır. Yine İsrail devletinin mayınlı arazileri temizleme adı altında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin onlara peşkeş çekilmesine Cumhuriyet Halk Partisi izin vermemiştir. Tarihi 12 Eylül 2010 referandumunu herkes aklında tutsun. 12 Eylül 2010 referandumunda herkese her şeye rağmen tek başına, bir başına Cumhuriyet Halk Partisi hukuku, cumhuriyeti savunmuştur. Savunmaktan geri kalmamıştır, bundan sonrada saldırılar ne olursa olsun cumhuriyeti korumak, bu ülkede hukuku egemen kılmak için her bir üyemizden genel başkanımıza kadar mücadelemiz devam edecektir” sözlerine yer verdi.

İsmet İnönü’nün hem Türkiye hem de Malatya için önemli olduğunu dile getiren Ağbaba,  şöyle konuştu, “Belli ki birileri kendi tarihini yazmaya çalışıyor. Türkiye tarihini unutturmaya çalışıyor ama İsmet İnönü’nün yaptıklarını paylaşmak istiyorum. O genç yaşta eşini İstanbul’da bırakarak Kurtuluş Savaşı’na katılmıştır ve daha öncede birçok cephede görev yapmıştır.”

Törende Enver Kiraz’a vekalet eden CHP Malatya İl Başkan Yardımcısı Mehmet Erdem Uzunoğlu ise, “İl Başkanımız Enver Kiraz partimizin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Genel Merkezin düzenlediği etkinliklere katıldığından dolayı il örgütümüz adına söz aldım. Bugün Cumhuriyet Halk Partisinin 96. kuruluş yıl dönümü. Cumhuriyet Halk Partisinin Kuvayı Milliyeden Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin devamı olarak 9 Eylül 1923’te ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş, Cumhuriyet’in kurulmasında devrimlerin gerçekleşmesinde çok önemli roller üstlenmiş, bu ülkede çok partili sisteme geçerek demokrasiyi getirmiş bir siyasi partisidir. 96 yıldır bu ülke de demokrasi mücadelesini sürdürmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi Mustafa Kemal Atatürk’ün iki büyük eserinden birisidir. Her dönemde toplumun birleştirici gücü olmuştur. Bugün de herkesi birleştiren anlayışı ile mücadelesini sürdürmeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

M. ALİ GÜNAYDIN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber