• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Çevre deklarasyonu yayinlanacak

Büyüksehir Belediyesi'nin ev sahipliginde Malatya'da yapilacak olan Birlesmis Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadogu ve Bati Asya Bölge Teskilati (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak Toplantisi, bugün baslayacak

Çevre deklarasyonu yayinlanacak

 

Yurt disi ve Türkiye genelinde önemli kisilerin katilacagi organizasyon ile ilgili olarak Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir ile UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman ortak bir basin toplantisi düzenledi.

Kernek Selale Lokantasi’nda düzenlenen kahvaltili basin toplantisina Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Genel Sekreter Yardimcilari Ertan Mumcu, Ercan Turan, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Baskani Alican Bozkurt katildi.

 

Toplanti ilklere sahne olacak

 

Basin toplantisinda ilk olarak konusan UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Birlesmis Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadogu ve Bati Asya Bölge Teskilati’nin dünya genelindeki 9 bölge teskilatindan birisi oldugunu ve Istanbul’da Genel Sekreterligi bulundugunu belirterek, 20 ülkede faaliyetlerini yürüttügünü söyledi.

Nüfus itibariyle dünyadaki 4 milyar insani ilgilendiren bir kurulusun bölge teskilati olarak, bu yil Malatya’da düzenledikleri toplantinin ilklere sahne olacagini belirten Duman,  “Malatya’daki gerçeklestirecegimiz toplantimiza Türkiye Belediyeler Birligi UCLG-MEWA ve Malatya Büyüksehir Belediyemizle birlikte 3'lü bir ekip halinde organizasyonu gerçeklestiriyoruz. Yine komsu bölge teskilatimizin Avrasya bölge teskilati genel sekreteri ve yardimcisi burada olacak. Ve bölgemizle isbirligi protokolünü Malatya’da imzalamis olacagiz. Diger yenilik D8 ülkelerinin sekretaryasi bildiginiz gibi Istanbul’da bulunmakta. Istanbul’daki genel sekreter, büyükelçiyle birlikte Malatya'miza geldi. Yarin onunla beraber bir protokol imzalayacagiz. 2 bölümlük etkinlikler sonunda Malatya’da çevre ile ilgili bir deklarasyonu da yayinlamis olacagiz. Bu teskilatimizin çevre konusunda yayinladigi ilk deklarasyon olma özelligi tasiyacak” dedi.

Toplantiya, Gaziantep büyüksehir Belediye Baskani ile Iran’dan da katilimcilarin olacagini kaydeden Duman, teskilatin genel merkezinin Barcelona’da oldugunu, Istanbul’da Genel Sekreterlik oldugunu çalisma dillerinin ise Türkçe, Ingilizce ve Arapça oldugunu bildirdi.

Yapacaklari toplantinin bir diger özelliginin de kurum, belediye, STK ve Üniversite camiasini bir araya getirerek birlikte hareket etme oldugunu anlatan Duman, “ Bu sekilde de ortak aklin ortaya çikmasina zemin hazirlamaya gayret ettik. Burada gerçeklestirecegimiz 2 günlük toplanti Malatya'miz için bir zenginlik olur, katki saglar” diye konustu.

Çakir: Uluslararasi büyük kuruluslarin üyesiyiz

Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Malatya’nin gelismesi ve kalkinmasi noktasinda yaptiklari önemli yatirimlarla birlikte, ayni zamanda Malatya’nin uluslararasi arenada da iyi bir sekilde temsil edilmesi için de çalismalar yaptiklarini söyledi.

Malatya Büyüksehir Belediyesi’nin uluslararasi büyük kuruluslara üye oldugunu hatirlatan Baskan Çakir, “UCLG-MEWA Birlesmis kentler ve yerel yönetimin ulasim ve çevre alanlari üyesiyiz. Bu alanda da Malatya’da çok önemli çalismalar gerçeklestirdik. Uluslararasi toplanti ile birlikte bu çalismalarimizi tanitma imkani bulacagiz. Toplantimizin Çevre komitesi toplantisi, sürdürülebilir kentler toplantisi olarak gerçeklestirilecek. Buradaki amaçlardan bir tanesi de 2016 da UCLG-MEWA Yapiliyor olmasi. Burada dört baslik var: Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Yasam: Degisimin Temel Aktörleri Kentler. COP 21'e Dogru Iklim Degisikligi Politikalarinin Bölgemizdeki Yansimalari. Yesil Sehirler Yetistirmek: Kentsel ve Kent Çeperi Tarim Alanlari. Sürdürülebilir Atik Yönetimi: Enerji Üretimindeki Firsat ve Kaynaginda Azaltma. Özellikle sanayilesmenin kentlerin çok hizli büyümesi kentlere vermis oldugu zararin ortadan kaldirilmasi adina bu tür etkinlikleri Malatya Büyüksehir Belediyesi olarak çok önemsiyoruz” dedi.

 

Programda 2 önemli projemiz var

 

Baskan Çakir, program içerisinde iki önemli projelerinin oldugunu belirterek, bunlari sunma firsatlarinin olacagini söyledi.

Çakir, sunlari belirtti: “Bunlardan bir tanesi bizim çevre ile ilgili kati atiklarin entegre projesi. Il genelindeki kati atiklardan yaklasik 12 Megawat elektrik üretecegiz. Hem de bu kati atiklarin çevreye vermis oldugu zararlari minimum seviyeye indirmis olacagiz. Bir diger projemiz de Trambüs projemiz. Bu da yine çok önemli bir çevre projesi.  Trambüsle hem ulasimda konfor ve saglikli ulasim amaçlarken ayni zamanda çevre dostu bir yatirimi kazandirmis olduk. Dolayisiyla bizler de bu önemli heyete bu sunumlarimizi gerçeklestirmis olacagiz.”

Amaçlarinin her alanda Malatya’yi en iyi sekilde temsil etmek oldugunu kaydeden Çakir, “Bugüne kadar yapmis oldugumuz etkinliklerle de burada çok önemli mesafeler aldik. Artik sehrimiz uluslararasi birçok toplantiya ev sahipligi yapiyor, birçok fuara ev sahipligi yapiyor,  genel manada baktigimiz zaman ayda ortalama 2 programi gerçeklestirmis oluyoruz.  13-14 Kasim tarihleri arasinda yapilacak olan bu toplantinin Malatya’mizda yapilmasindan büyük bir memnuniyet duydugumu belirtmek istiyorum. Çok önemli konuklarimiz var insallah çok güzel ev sahipligi yaparak konuklarimizi agirlamis olacagiz” dedi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber