• DOLAR
  6,7685
  %0,64
 • EURO
  7,4164
  %0,35
 • ALTIN
  371,75
  %0,50
 • BIST
  8,3356
  %0,43
Ahmet Genç
Ahmet Genç
ahmetgenc@malatyasonsoz.com.tr
CENGİZHAN KAYA İLE MEDYA, SPİKERLİK VE EDEBİYAT ÜZERİNE-1
 • 0
 • 1589
 • 17 Temmuz 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Öncelikle bize  kendinizden  bahseder misiniz?

16 Eylül 1986 Malatya doğumluyum.. Başak burcuyum. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Halen Malatya’da bir kolej grubunun idarecisi olarak görev yapıyorum. KırmızıTürk/ Spiker Dünyasını 2007 yılında kurdum. 2016.’da Türkiye’nin ilk ve tek spiker ve sunucu dergisi KırmızıTürk Medya Caddesi’ni kurdum. Halen Önce Vatan gazetesinde gazetecilik faaliyetlerini sürdürüyorum. 2019 Yılında bugüne kadar gerçekleştirdiğim röportajlardan bir seçkiyi “Her İnsan Bir Dünya” adıyla Lukka Kitaptan bir kitap çıkardım. Dost Fm’de Her Cuma “Her insan bir dünya” adıyla bir program yapıyorum.

Neden Spiker ve sunuculukla ilgili bir site kurdunuz?

İnternetin ilk kullanılmaya başladığı yıllardı. Bu dönemlerde bir de forum kültürü vardı. Öncelikle gezegenlerle ilgili bir internet sitesi kurmuştum. Bildiğiniz Neptün , mars vs diye..Daha sonra o site içerisinde haber gezegeni diye bir bölüm oluşturduk. Haber spikerlerinin fotoğraf ve videoları vardı. Bu bölüm çok dikkat çekti. Bir anda popüler hale geldi ve kulaktan kulağa ilerlerken günlük bir milyon görüntüleme sayısına ulaştı. Spikerlik ve habercilik üzerinde durulmayan bir alan olduğu için ilk olabilmek için bu alanda bir site kurduk.  İnternet sitemizin 3.yılından itibaren doğrudan haber spikerleri ve sunucuları sitemize üye olmaya başladı ve onlara bölümler açmaya başladık. Bu sırada bilgileri doğrudan o isimlerden alıp düzeltmeye başladım. Sonrasında da röportaj fikri ortaya çıktı böylelikle şartlar bir anda gazetecilik faaliyetlerine bizi çekmiş oldu.

 İlk yazınızı hatırlıyor musunuz, nasıldı? 

İlk yazımda o güne kadar yaptığım çalışmalar doğrultusunda spiker biyografisi vardı. Ve yine uzmanlık alanım olan eğitime dair detaylar yazmıştım.

Unutamadığınız yazıya ve internet sitenize dair bir anınız var mı? 

Yıllar pek çok anı biriktirdi. İlk kez TRT’ye konuk olduğumda siteyi Malatya’dan kurduğumu duyunca insanların şaşkınlığı halen aklımda. İlginç bir anı olarak hatırlıyorum.

Gazetecilik dışında yapmak istediğiniz çalışmalar var mı? 

Eğitim , gazetecilik , halkla ilişkiler ve medya çalışmaları sürekli devam ettiğim çalışmalar bunun dışında ilginç gelebilir ama yeme – içme sektörüyle ilgili çalışmalar düşünüyorum.

Medya dünyası hareketli bir yapıda… Siz genel olarak sektörün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Medya çok aktif ve değişken bir alan. Bir yıl içinde bile büyük ve köklü değişimler olabiliyor. Belki de bir yönüyle insanların medyaya istek duymasında bunun da rolü olduğunu düşünüyorum. Sektör son yıllarda tv ve radyolar açısından negatif yönde ilerlerken internet medyası sonu da tahmin edilemeyecek şekilde büyümeye devam ediyor. Gelecekte daha da bireyselleşmiş bir tv ekranı ve daha renkli bir internet yayıncılığı olacak.

Mesleğinizde bir rekabet baskısı/etkisi hissediyor musunuz? Eğer hissediyorsanız bu mesleğinize nasıl yansıyor? Bu rekabet ortamının size ve mesleğe olumlu olumsuz etkileri nelerdir? 

KırmızıTürk / spiker dünyası alanında rakipsiz. Bu bir yönüyle kötü bir şey rekabet olsa daha da güzel şeyler olabilirdi. Kendimizle yarışırken belirlediğimiz hedefler ve projeler var. Bunları belli oranda gerçekleştirdik fakat gelecekte yeni adımlar olacak. Rekabetin olmaması bizi olumsuz etkiliyor diyebiliriz.

Medya dünyasında bir şeyleri değiştirme şansınız olsa neleri değiştirirdiniz?  

Özellikle program içerikleri anlamında daha renkli bir yayıncılık olmasını isterdim. Tekdüze programlardan ekranı arındırırdım.

Gazetecilik için spikerlik ve sunuculuk için kurs eğitimi şart mı  ya da bu işi yapabilmek için gazetecilik- radyo ve tv  mezunu olmak gerekli midir ? 

Elbette eğitim gerekli ama bu noktada medya geniş ve herkesin izlediği bir mecra olduğundan farklı eğitimler alan insanlarında birikimlerine muhtaç bu anlamda ekonomi , sağlık , spor , müzik vs  ilgili deneyimleri bulunan insanları alaylı bir şekilde kendilerini yetiştirip bu sektöre girmesi bana gayet normal geliyor.

Gazetecilik rol model işlerden biri bunu nasıl değerlendirirsiniz ? 

Gazeteciler toplumda rol model insanlar bu açıdan yapılan ve yapılacak olan her şeyde bu sorumluluğu taşımak gerekli.

Kendinizde bir şeyleri değiştirme imkanınız olsa neleri değiştirirdiniz?

İşkolik yönümden vazgeçmeyi isterdim biraz olsun. Ayrıca evhamlıyım biraz bu yönümde hayatı bazen zorlaştırıyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber