• DOLAR
  6,8676
 • EURO
  7,7619
 • ALTIN
  392,82
 • BIST
  1,1297
Yağmur Yüksel
Yağmur Yüksel
yagmuryuksel@malatyasonsoz.com.tr
ÇARESİZ (!) BEKLEYİŞ
 • 0
 • 1691
 • 30 Ağustos 2019 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Son zamanlarda fazlasıyla artan orman yangınları yüzlerce hektarlık ormanları yok etmeye devam ediyor. Ormanlarımız yanıyor, son birkaç günde beş yüz hektarlık ormanımız yandı. Son yılların en büyük orman yangınları yaşanıyor ve bu orman yangınları yalnızca ağaçları değil binlerce canlıyı da yok ediyor, hava kirliliğine yol açıyor. Bütün bunlar olurken Sayın Orman Bakanımız  mikrofonların karşısına geçip ne kadar çaresiz olduğundan, THK’nin elindeki uçakların noksanlığından bahsetti. Biz orman yangınlarına acil bir müdahale beklerken o; bu altı uçaktan üçünün hiç çalışmadığını, üçünün de yağ damlattığını ve güvenli olmadığını söyledi. Orman yangınlarında uçakların ne kadar elzem olduğu gerçeği bariz bir şekilde ortadayken Sayın Bakan,” ‘Kullanırım’ diyen varsa buyursun, gelsin” diye meydan okuyarak sert üslubuyla haklı çıkmaya çalıştı.

Bütün bu söylediklerinin aksini iddia eden köşe yazarları olsa bile kendisinin haklı olması Bakanın üslubunun ve söylediklerinin başlı başına eleştirilecek bir konu olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Şu anda en yetkili makamın mikrofonlar karşısına geçip çaresizliğini ve ne denli müşkül bir vaziyette olduğunu anlatması hiçbir şeyle açıklanamıyor. Zira biz koltuğunda gerine gerine  oturup bize çeşitli mazeretler sunan bir bakandan ziyade mevzu-bahis soruna çözüm arayan bir bakanı karşımızda görmek isterdik. Üstelik geçen yıl Yunanistan’a elimizde yeterli sayıda uçak olduğunu söyleyip  yangın söndürme uçakları göndermeye talip olan” Yunan makamlarının isteğiyle göndeririz” diyen Sayın Bakan, bu yıl uçaklarımızın noksanlığından dert yanıyor, bizlere büyük çaresizliğini anlatıyor. Anlıyoruz ki yine bundan Yunanistan’a var da bize uçak yok ve gazetelerde, haber kanallarında gördüğümüz “Ciğerlerimiz yanıyor” lafı kuru sözden ibaret. Unutmayalım ki orman yangınları devletin rahatlığından ve çaresiz kabullenişinden insanlarımızın ise bilinçsizliğinden besleniyor. Hiç kimse kusura bakmasın, kuru söze ve samimiyetsizliğe lüzum yok. Ciğerlerimiz yanıyor lafı hiç kimse için herhangi bir anlam ifade etmiyor, yüreklerimiz asla acımıyor, ülkenin en yetkili makamı ne denli çaresiz olduğundan bahsedip millete “benim büyük çaresizliğim” konulu bir anlatı düzenliyor, “Yapacak bir şey yok” diyor. Bütün bunlara rağmen hâlâ televizyon kanalları ve gazetelerin böylesine önemli bir konuyu bu iki kelimenin samimiyetsizliğine sığdırmaları ise ayrıca uzun uzun konuşulması gereken bir konu. Kim bilir neler oluyor, ne filmler dönüyor ve en önemlisi ise insanlarımız buna daha  ne kadar sessiz kalacak? Yanan ormanlardaki ağaçlar kolay yetişmiyor, o canlılar da bizim gibi yaşamayı hak ediyor bununla birlikte orman yangınları hava kirliliğine de yol açıyor.

Uzun lafın kısası insanlarımız biraz daha bilinçsiz davranırsa ve yetkili makam çaresiz(!) bekleyişlerine devam ederse önümüzdeki yaz aylarında daha büyük orman yangınlarının çıkması ve bu yangınların çeşitli olumsuzlukları beraberinde getirmesi hiç de uzak bir ihtimal değil gibi görünüyor.

Uçaklarımız bozuk (!) olmaya devam ederse orman yangınlarının kaçınılmaz olumsuzlukları da bizi bekliyor gibi. Orman yangınlarında en önemli zaman dilimi ilk yarım saattir. Bu yarım saatte uçaklarla olaya müdahale edilmesi ağaçların büyük bir kısmını yangından kurtarır. Bu da demek oluyor ki , eğer daha fazla ormanımızın yanmasını istemiyorsak, bozuk (!) uçaklara  acilen bir çare bulmamız lazım gelir. Aksi takdirde her yaz aynı sorunla muhatap olacağız.

Bakan Bey’in bile çaresizliklere gömülerek izlediği bu olay karşısında insanları bazı konularda uyarmaktan, onlarda çevre bilinci yaratmaya çalışmaktan  başka hiçbir şey yapamıyoruz. Acaba kendisinin el atmaktan çekindiği bu olay kimin başına kalacak? Ne yapmaya çalışıyor dahası herhangi bir şey düşünüyor mu, onu hiç bilemiyoruz. Kendisine çaresiz bekleyişlerinde ise başarılar diliyoruz. Bakalım ne olacak?

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber