• DOLAR
  6,0970
  %0,08
 • EURO
  6,6058
  %-0,10
 • ALTIN
  325,68
  %1,15
 • BIST
  7,8975
  %-0,02

“Canlandırılacak Köy Yolunda Akçadağ Köy Enstitüsü” Paneli Düzenlendi

17 Nisan 1940 yılında kurulan köy enstitülerinin kuruluşunun 79. Yılında “Canlandırılacak Köy Yolunda Akçadağ Köy Enstitüsü”  adlı programla hem Akçadağ Köy Enstitüsü her yönüyle ele alındı, hem eskiler yâd edildi hem de program kapsamında ile gelenler ilin tarihi ve turistik yerlerini gezdi

“Canlandırılacak Köy Yolunda Akçadağ Köy Enstitüsü” Paneli Düzenlendi

17 Nisan 2019 Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıldönümü İnönü Üniversitesi Mustafa Necati Konferans Salonunda düzenlenen panelle kutlandı. “Canlandırılacak Köy Yolunda Akçadağ Köy Enstitüsü” Panelinde Çağla Ormanlar Ok Müdür Şerif Tekben’in torunu “Akçadağ Köy Enstitüsü’nün Tarihi ve Şerif Tekbir Yaşamından Notlar”,  Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümünden Prof. Dr. Nazile Kalaycı “Köy Enstitülerinde Eğitim: Yemekle Birlikte Pişmek”, Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Emine Dağtekin “Akçadağ Köy Endüstrisinin Mimari Dili”, Eğitimci- Emekli İlköğretim Müfettişi Hasan Gül “Akçadağ Köy Endüstrisinin Malatya’ ya Etkisi” temalı konuları ele aldı. Ali Doğan, Hannan Kalaycı, Adil Aktaş, Fikri Demirtaş ve Akçadağ Köy Enstitüsü ve Öğretmen Okulu Mezunları da sohbet kapsamında “Yaşayanlar Deneyimleyenler”i ele aldı.  Panele Üniversiteden bir grup öğrenci, İstanbul’ dan sanatçı , ressam, fotoğrafçı , yazar , gazeteci , avukat , akademisyen, yine Akçadağ Köy Enstitüsü 1948-1949 mezunu öğretmenler , Akçadağ Öğretmen Okulu ile Anadolu Öğretmen Lisesi öğretmenleri katıldı.  13- 17 Nisan tarihleri arasında İle gelen misafirlere Akçadağ Öğretmen Lisesi ilk mezunu Malatya Fen Lisesinden Emekli Görsel Sanatlar Öğretmeni Fikri Demirtaş rehberlik etti.

Ayrıca yapılan program kapsamında 13 Nisan’da Akçadağ Köy Enstitüsü yerleşkesinde yapılan gezide yanmış yıkılmış binaların arasında duygusal anlar yaşandı, eskiler yâd edildi. Fikri Demirtaş burada Köy Enstitüsünün ilk yıllarında zaman çizelgesine uyulması için demiryolu rayından yapılan çelik kampanadan yaptırarak mezun öğretmenlere o günleri yaşatmak için kampana çaldırdı. Gezi boyunca fotoğraflar çektirildi, drone ile çekimler yapıldı. Etkinliğe katılan gruplar 1. Gün Akçadağ Köy Enstitüsü, Doğanşehir Polat, Akçadağ Levent Vadisi, Sultan Suyu Harası, 2. Gün Arapgir-Kemaliye, 3. Gün Pertek Tunceli Ovacık Gözeler ve Malatya merkez gezildi. Tunceli’ye yapılan gezide Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu katılımcıları yalnız bırakmadı bir süre onlara eşlik etti. Ayrıca  Maldia Turizim Müdürü Önder Serindağ’ın da katkılarının oldukça fazla olduğu gezide  4. Gün Battalgazi ve Yeşilyurt’ un  tarihi, turistik yerleri gezildi.

Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber