• DOLAR
  7,0278
 • EURO
  8,3386
 • ALTIN
  459,52
 • BIST
  1,1827

“Canım Ol” Projesi’ne Destek

Begüm Kartal İlkokulu Öğretmenlerinden “Canım Ol” projesine destek programı gerçekleştirildi.

“Canım Ol” Projesi’ne Destek

Begüm Kartal İlkokulu Öğretmenlerinden “Canım Ol” projesine destek programı gerçekleştirildi.

Programa; Kızılay Yeşilyurt Şube Başkanı Dilek Korkmaz, Yeşilyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay, Yeşilyurt İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra Karagöz, Battalgazi İlçe Sağlık Müdürü Dr.Harun Kurt’un yanı sıra çok sayıda davetli ve misafir katıldı.

Begüm Kartal İlkokulu Öğretmenlerinin ve Yeşilyurt Kızılay Şubesinin destekleriyle “Canım Ol e-twinning projesi kapsamında düzenlenen “Kan ve Kök Hücre Bağış” kampanyası 5 Aralık Perşembe günü Begüm Kartal İlkokul ‘unda gerçekleşti.

İlimiz Yeşilyurt ilçesi Begüm Kartal İlkokulu öncülüğünde ve Yeşilyurt Kızılay Şubesi desteğiyle yapılan “Canım Ol ”kampanyasına, TÖTM Kök Hücre ve Kemik iliği Merkezi Sorumlusu, Prof. Dr. Mehmet Ali ERKURT ve Yeşilyurt Kızılay Başkanı Dr. Dilek KORKMAZ konuşmacı olarak katıldılar.

Korkmaz: ‘’ Bugün 3 Milyon Kan Bağışçımız Var’’

Yeşilyurt Kızılay Şube Başkanı Dr. Dilek Korkmaz programda yaptığı konuşmasında, ‘Kan ve Kök hücre bağışı’ konusunda Türk Kızılay’ının son yıllarda yaptığı çalışmalar ve yeni rakamlar hakkında bilgi verdi. Korkmaz; ’Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar televizyonlardan, radyolardan kan anonsları geçerken bu şekilde kan aranırken veya insanlar hastanedeyken kan vermek için koştururken bugün 300 farklı noktada günlük 9 bin ünite kan toplanarak bin 300’ü aşkın hastaneye kan teslimatı yapılmaktadır. Yine olağanüstü şartlar ve afetler için de stoklarımız hazırlanmaktadır. Hasta güvenliği açısından toplanan kanlar modern laboratuvarlarda tetkik edilerek hastalara ulaştırılmaktadır. Kızılay’ın kararlıkla yürüttüğü çalışmalar neticesinde 2005 yılında 300 binlerde olan kan bağışı sayımız bugün 3 milyona ulaşmıştır.’’ İfadelerini kullandı.

Kan bağışının yanında kök hücre bağışının da önemine değinen Korkmaz, ‘’Kök hücrelerimiz aslında hastalarımız için bir şifa taşıyıcısıdır aslında. Bugün yaklaşık 650 bini aşkın donörümüz sistemde kayıtlı olup, bunların 300 bine yakını uluslararası ağa bildirilmiş, yaklaşık 5 bin kadarı eşleşme bulunmuş ve 1500’ü aşkın kemik iliği nakli de gerçekleştirilmiştir.’’ Dedi.

Bazı Kanser Türleri İçin Tek Çare Kök Hücre Nakli

TÖTM Kök Hücre ve Kemik İliği Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali ERKURT programda yaptığı konuşmasında; Kök Hücre naklinin özellikle bazı hastalıklar için tek çare olduğunu dile getirerek bu tür sosyal sorumluk projelerinin önemine vurgu yaptı. Erkurt; ‘’Biz Turgut Özal Tıp Merkezi Kök Hücre Nakli Ünitesi olarak Türkiye’de son iki yıldır en çok nakil yapan merkeziz. Doğu bölgesinin neredeyse tüm hastalarını biz alıyoruz. Bu tip sosyal sorumluluk projeleri bazen tedaviden de önemli olabiliyor. Kök hücre bulmak gerekiyor; özellikle Kan Kanseri, Lenf Kanseri gibi hastalıkların kesin tedavisinde sadece ilaçlar yeterli olmuyor. Sadece ilaç verilen hastaların hastalıkları tekrarlayabiliyor. Bu hastalıkların kesin çözümü kök hücre nakli yapmaktır.’’ Şeklinde konuştu.

“Canım Ol” projesi kapsamında düzenlenen panelin ardından; katılımcılar, Sınıf Öğretmenleri ve veliler “Kan ve Kök Hücre Bağışı “gerçekleştirdi.

ÖNDER HANELÇİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber