• DOLAR
  6,0527
  % 0,06
 • EURO
  6,7593
  % 0,22
 • ALTIN
  248,1894
  % -0,11
 • BIST
  87.070
  % 0,32
Mustafa Çolakoğlu
Mustafa Çolakoğlu
mustafacolakoglu@malatyasonsoz.com.tr
CAMI CEMAATI
 • 0
 • 551
 • 22 Mayıs 2015 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Islam dinine iman edenler imanin geregini yerine getirmek için Allahin emri olan Farz ve vacipleri, ayrica peygamber efendimizin tavsiyesi ile sünnetleri yerine getirmeleri gerekir. Bir Müslüman Allahin farz ve vaciplerini tembellikten veya sonra yerine getiririm diyerek yerine getirmedigi takdirde günahkâr olur. Peygamber efendimizin sünnetlerini yerine getirmedigi zaman ise sevaplardan mahrum kalir.  Allahin Farzlarini kabul etmeyen bir kimse Müslüman degildir demektir. Her Müslüman Islam’in bes sartini( sahadet getirmek, Namaz kilmak, Oruç tutmak, Hac’a gitmek ve Zekât vermek) yerine getirmek mecburiyetindedir.  Bu farziyetlerden Kelimeyi sahadet getirmekten her Müslüman sorumludur. Bütün Müslümanlar;  geçerli bir nedenleri yoksa günde bes vakit namaz kilmak zorundadirlar. Her Müslüman; saglik problemi veya özrü yoksa oruç tutmak mecburiyetindedir. Haç ve Zekât ibadeti ise maddi durumu elverisli olan zengin Müslümanlara farz, maddi durumu iyi olmayan Müslümanlar ise bu ibadetten muaftir lar. Kurani kerim’de namaz ile ilgili 80 civarinda ayet ve ayrica namazla ilgili peygamber efendimizin yüzlerce hadis serifi oldugunu Islam âlimleri belirtmislerdir. Bu ayet ve sünnetlere ragmen namazin farzyetinden sek ve süphe duyanlar Müslüman degildir. Kurani kerimde geçen namazin farziyeti ile ilgili bazi ayetler;
1-Nisa suresi,103 ayet, Namaz müminler üzerine belirli vakitlerde yazili bir farzdir.
 2- Isra suresi,78 ayet, Gündüzün günes dönüp gecenin karanligi bastiranciya kadar (belli vakitlerde)namaz kil; birde sabah namazini çünkü sabah namazi sahitlidir.
3- Enam suresi,72 ayet, Bize; Namazi dost dogru kilin, Allaha karsi gelmekten sakinin(diye emredildi) toplanacaginiz yer, O’nun huzurudur.
 Peygamber efendimizin namazla ilgili bazi hadisleri.
1- Iman ile küfür arasindaki fark, Namaz kilip kilmamaktir.(Tirmizi)
2-Dinde namazin yeri vücutta basin yeri gibidir. (Tebarani)
3-Cematla kilinan namaz, tek basina kilinan namazdan yirmi yedi derece üstündür.(Buhari)
4-Münafiga en agir gelen namaz, sabah ve yatsi namazidir.(A.Hanbel)
5-Kim sabah namazini cemaatle kilarsa bütün gece namaz kilmis gibidir.(Müslim, Tirmizi) Namazla ilgili bu ayet ve hadisleri çogaltmak mümkün olmasina ragmen bir konuda tek bir ayetin olmasi bile onun farziyetine helal getirmezken namazla ilgili çok sayida ayet ve yüzlerce hadisin olmasi namazin önemini belirtir.
Bir gurup arkadasla Cuma günleri sabah namazlarini degisik camilerde kilmak için aldigimiz karar geregi, Ekim ayi 2014 tarihinden, Nisan bitimi 2015 tarihine kadar araliksiz devam ettik bu süre zarfinda, Rabim 35 ayri camide Cuma günleri sabah namazi kilmayi nasip etti. Bu süre içinde merkezde Sögütlü ve Kigili camileri basta olmak üzere, üç mahalle camisinin de sabah namazlarinda hizmete açik olmadigini görmüs olduk. Bu kapali camilerin cemaat an dolayimi yoksa görevli imamlardan mi kaynaklandigini bilmiyoruz?
Ziyaret ettigimiz bu camilerden üç cami hariç diger otuz iki cami imami bildigimiz klasik imamlar, ya bir köseye çekilmis namaz satini beklemekte yâda mikrofonla yüksek sesle Kurani kerim okumaktalar. Üç cami de ise dikkatimizi çeken bir uygulama gördük, bunlardan Melekbaba mehlesinde bulunan Özgürtepe camisi imami namazdan önce, cemaatin ilgi ve alakasini çeken bir sekilde Kuran tilaveti, namazdan sonrada cemati sikmayacak bir sekilde kisa fakat tesirli vaazla cemati evlerine ugurlamisti. Malatya’da ki camilerin içinde gördügümüz kadari ile sabah namazinda kadin cematin oldugu tek cami, Özgürtepe camisi olmasi hesabi ile takdir ettim, keske bütün camilerde kadin cemaat olsa daha iyi olur. Dikkatimi çeken ikinci cami, Boztepe mahallesinde bulunan Yesil evler camisi’  nin Imami’dir, buradaki imamda namazdan önce, bagirmadan güzel bir seda ile Kuranikerim tilaveti yapmis, namazdan sonrada kisa fakat duyurucu bir vaaz ve nasihat la cemati evlerine göndermisti. Üçüncü olarak dikkatimi çeken cami ise Topraksu Camisi dir. Namazdan önce güzel bir seda ile Kurani kerim okuyan ve namazdan sonrada hatim duasi yaparak cemati yollayan baska bir imam, namaz kildiran ise baska bir imam idi. Genelde camilerin hepsinde Kurani kerim okunmasina ragmen bu üç cami hatibinin benim ve arkadaslarimin üzerinde etkisi baska oldu. Türkiye genelinde 84.684 cami vardir. Malatya il merkezinde 161 cami, ilçe ve köylerin genelinde ise 777 cami olmak üzere toplam olarak il sinirlari dâhilinde 938 cami ile Türkiye deki diger illere göre 42 inci siradadir. Cuma günleri,  sabah namazini kildigimiz otuz bes ayri caminin de cematinin toplam sayisi 1348 kisi olup 35 camiye böldügümüz zaman ortalama olarak Malatya’da her camiye 39 kisi düsmektedir. Türkiye genelinde 84.684 camiyi 39 cemaat sayisiyla çarptigimizda, Türkiye genelinde sabah namazina giden cemaat sayisi 3.302.676 kisi oldugu görülse de, mevsim kis olmasi hesabi ile Malatya basta olmak üzere Türkiye genelinde bazi köyler bosalmistir bu nedenle de camilerde cemaat çok az veya hiç yoktur. Türkiye genelinde sabah namazi kilan Müslümanlarin sayisi tespitimizden çok olmasina ragmen genelde Müslümanlar camiye gitmekten tembellik yaparak sabah namazini evlerinde kilmaktadirlar. Camilerde gençlerin sayisinin az oldugu görülmektedir. Bir camideki, yatsi ve sabah namazindaki cemaat sayisi o mahallenin Islami yasantisini göz önüne sermektedir.             

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber