• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

Çalık Hastanesi MEAH’ın Yükünü Hafifletti

Hizmete başladığından beri Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hasta yükünün bir kısmını alan Hasan Çalık Devlet Hastanesinde günlük bakılan hasta sayısı bini aştı. Acile ise günlük 300 hasta başvuruyor

Çalık Hastanesi MEAH’ın Yükünü Hafifletti

2016 yılında tadilata alınan ve geçen yıl hizmete açılan Hasan Çalık Devlet Hastanesinde günlük bakılan hasta sayısı bin’i geçti.  C sınıfı hastane kategorisinde yer almasına rağmen A sınıfı hizmet veren hastanede Acil servise ise günlük 300 hasta başvuru yapıyor.  Bu sayede ise Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yoğunluktan dolayı yaşanan sıkıntılar bir nebze de azaldı. Hastanede ayrıca ameliyathaneler, yoğun bakım hizmete başladı.  2 doktorlu araçla evde sağlık hizmetlerimiz başladı. Burada 2 doktor, 2 şoför 6 sağlık teknikeri görev yapıyor. Fizik tedavide günlük 50 hastaya bakılıyor. İşitme laboratuvarı da hizmete giren hastane sayesinde Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin şikâyetleri azaldı.  Bostanbaşı, Yakınca, Tecde’nin yükünü aldı.  Son 15 günde 11 bin hastaya bakıldı acilde günlük 300 kişi başvuruyor.

18 POLİKLİNİK YER ALMAKTA

A Grubu hastanelerde olması gereken Kadın Doğum, Dâhiliye, Genel Cerrahi, Üroloji, Ortopedi,  Göz, Kulak Burun Boğaz, Kardiyoloji, Cildiye Nöroloji, Diş,  FTR ana dalları olmak üzere olmak üzere 18 poliklinikte, tüm branşlar yer alıyor. 75 yatak kapasitesine sahip hastanede ayrıca Ameliyathane yanında 6 yoğun bakım birimi,  Fizik tedavi ünitesi, İşitme laboratuvarı, Ana hastane ve Acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2 laboratuvar bulunuyor. Yeni doğan servisinde 5 kuvöz yer alırken, anneler için de anne oteli bulunuyor. Tüm doğum Ünitesine SDL denilen doğum masasına dönüşen yataklar kullanılıyor. Günlük 60 hasta kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezi yer alıyor. Hastanede ayrıca son sisten KBRN (Kimyasal Biyolojik Nükleer) arındırma ünitesi yer alıyor.  Acil biriminin ise röntgen ve laboratuvarı ayrı hizmet veriyor.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber