• DOLAR
  5,7215
  % -0,08
 • EURO
  6,3513
  % -0,21
 • ALTIN
  276,0072
  % -0,54
 • BIST
  95.719
  % -0,33

Çakır’dan Başkan Profili

Yerel seçim sürecini değerlendiren Çakır, Belediye Başkanı adayının hangi özelliklerine sahip olması gerektiğine değinerek, “Vatandaşımızın istediği liyakatli, başarılı, hizmet yapabilecek, kenti geliştirecek, halka dokunabilecek, halkın benimsediği, istediği kişiler ancak başkan olabilir. Bir başkan seçerken kesinlikle dürüstlüğünde, samimiyetinden, liyakatinden hiçbir şüpheniz olmayacak, yani o işi hakkıyla yapabilecek, güvenilir, dürüstlüğüyle, ahlakıyla, işiyle, ticaretiyle, yetimin hakkını sonuna kadar koruyacak.” dedi

Çakır’dan Başkan Profili

31 Mart 2019’da yapılacak olan Yerel Seçime ilişkin gazetemize açıklamalara yer veren Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya ve Türkiye gündemi, Malatya’daki yerel seçim sürecini, bir başkan adayının hangi özelliklerde olması gerektiğini, vatandaşın taleplerinin ne olduğuna dair konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çakır, Belediye Başkanlığına aday olacak kişilerin profillerinin nasıl olması gerektiğini anlattı.

“HALKIN İSTEDİĞİ DOĞRU ADAYLARI ÇIKARMAK ZORUNDAYIZ”

Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, yerel seçim boyunca 13 ilden sorumlu olduğunu ve sahada nasıl çalıştıklarını belirterek, “Yerel seçimler şehirlerimiz için çok önemli. Yerel kalkınma için önemli. Kentlerin gelişmesi, kalkınması için, sağlıklı kentlerin oluşması için, alt yapıdan imara kadar gelişmiş şehirlerin oluşması için yerel seçimlere büyük bir önem ve dikkat vermemiz gerekiyor. Ama bu seçim yerelin de ötesinde hem ülkemizin bugüne kadar gelmiş olduğu nokta, terör konusunda, darbe girişimlerine karşı alınan tedbirler olsun, ekonomik saldırıların bertaraf edilmesi noktasında Türkiye’nin yoluna devam etmesi ve istikrarı için önemli bir seçimdir. Haliyle bizler de doğru adaylarla çıkmak, halkın istediği adayları göstermek en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Tabi bunları Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapıyorum. Cumhurbaşkanımız yerel seçime vermiş olduğu önem burada çıkıyor. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte bir ekip kuruldu, biz de başkan yardımcı olarak doğu bölgesinde görevlendirildik. Biz de çalışmalarımızı gittiğimiz illerde yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Genel merkezin talimatıyla saha analizlerini yapmak, adayları daha iyi belirlemek, halkı dinlemek, vatandaşın beklentisine göre de aday belirlemek üzere bu görevi üstlendik. 13 ilin sorumluluğunu üstlendim, buna 100’e yakın ilçelerimiz, beldelerimiz de dâhil” şeklinde konuştu.

“KİMİN BAŞKAN OLMASINI İSTİYORSUNUZ DİYE SORUYORUZ?”

Genel Seçimlerden farklı olarak yerel seçimlerde genel anlamda vatandaşın beklentilerine göre adaylar belirleniyor mu, bu adaylar hangi kritere göre belirleniyor sorusuna cevap eren Çakır, şu ifadelere yer verdi, “Öncelikle gittiğimiz illerde vatandaşa mevcut belediye başkanlarının hizmetlerinden memnun olup olmadığını soruyoruz. Belediyeden beklentilerini soruyoruz. Yeterli hizmet üretilip üretilmediğini soruyoruz. Tekrar mevcut belediye başkanımızın seçilmesini ister misiniz diye soruyoruz. Kimi başkan yeni başkan olarak görmek istediklerini de soruyoruz, bunları da not alıyoruz. Konuştuğumuz kişiler vatandaş olabilir, kanaat önderi, Sendika başkanı olabilir, önemli olan o ilin görüş ve beklentilerini, kanaatlerini doğru bir şekilde alabilmek ve bizden ne istedikleri ve kimi başkan olarak görmek istediklerini de tespit etmeye çalışıyoruz. Genel merkezimiz ise farklı yoklama ve anketler yapıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın hangi adaylar üzerinde kimleri belediye başkanı olarak görmek istediği tespit ediliyor. Doğru olan, en uygun adayı ortaya çıkarmaktır.”

“BİR BAŞKAN; GÜVENİLİR, DÜRÜST, AHLAKLI, LİYAKATLİ…”

Vatandaşın talepleri doğrultusunda bir Belediye Başkan adayının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini dile getiren Çakır, gelen adayların CV’lerine baktıklarını belirterek, “Malatya’dan da sorumlu bir arkadaşımız var. Malatya ile ilgili genel merkezin bir çalışması var, anketler, mesajlar, AR-GE çalışmaları sürüyor. İlin milletvekillerinin de görüşleri alınacak, vatandaşın görüşlerini alıyoruz. Diğer illerde olduğu gibi Malatya içinde bir çalışma yapılıyor. Malatya’da yeni değişleri eğer vatandaş istiyorsa, elbette olacak, buradan genel merkeze giden raporlar neticesinde adaylar şekillenecek. Öne çıkan adayların kamuoyundaki karşılıklarına da bakılacak. Örneğin doğudan gelen bir adayın CV’sine bakıyorsunuz, son derece bilgin, tecrübeli, o işi yapabilecek kabiliyette ama tabana dönük sorduğunuz zaman hiçbir karşılığı yok. Bir başkan seçerken kesinlikle dürüstlüğünde, samimiyetinden, liyakatinden hiçbir şüpheniz olmayacak, yani o işi hakkıyla yapabilecek, güvenilir, dürüstlüğüyle, ahlakıyla, işiyle, ticaretiyle, yetimin hakkını sonuna kadar koruyacak bir insan olması gerekir. Belediyeciliği bilen, halka hizmet eden, finansı ekonomiyi yönetebilen, belediyeyi sağlıklı bir şekilde yönetebilecek bir aday profili olmazsa olmazımızdır. Ama diğer taraftan da halkta bir karşılığı olacak, yani vatandaşın da benimsediği, kabul ettiği bir aday koymak zorundayız. Kararlar buna göre verilecek. Mevcut belediye başkanları gösterilir veya gösterilmez o kişiler bizim için kıymetlidir, bu davayı kişisel bir menfaat olarak bakmamak lazım. Biz buna ülke davası, vatan davası olarak bakıyoruz. Malatya’da kim gösterilirse gösterilsin, bu yeni bir aday da olabilir ama bunlar anket ve araştırma çalışmaları sonrası belirlenecektir” sözlerine yer verdi.

 

M. ALİ GÜNAYDIN (ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber