• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Çakir: Ahilik ahlak kuralidir

Ahilik Haftasi dolayisiyla bir mesaj yayimlayan Belediye Baskani Ahmet Çakir, Türk milleti tarih boyunca kültürel degerlerini korumaya büyük önem verdigini söyledi.

Çakir: Ahilik ahlak kuralidir

Ahilik Haftasi dolayisiyla bir mesaj yayimlayan Belediye Baskani Ahmet Çakir, Türk milleti tarih boyunca kültürel degerlerini korumaya büyük önem verdigini söyledi.

 
Çakir: Ahiler hiçbir zaman toplum yararina hizmet etmistir
Kültürel degerlerin büyük bir bölümünün bugüne kadar yasatildigini, bu degerlerin en önemlilerinden birinin de ahlak kurallarini bünyesinde barindiran Ahilik müessesesi oldugunu belirten Çakir, sunlara degindi: “Alti bin yildir tarih sahnesinde varligini sürdüren milletimizin en büyük özelligi, kültür degerlerini korumalari ve bir sonraki nesile tasimalaridir. Tarih boyunca özellikle ticaret hayatindaki ahlaki degerlerimiz XI. yüzyildan sonra Ahilik Kültürü biçimine dönüsürken, bugün savunulan evrensel degerlerin, yüzlerce yil evvelinde ahilik kültüründe oldugunu görüyoruz. Tüm iyi ve güzel degerleri kaynastiran ve bunlarin hayata geçirilmesini saglayan Ahilik, toplumda yasayan fertleri birbirlerine yaklastiran ve aralarinda dayanisma kurulmasini saglayan bir anlayistir. Çalisip üretmek, alin teri ile kazanmak Ahilikte bir ahlak kuralidir. Ahilik anlayisi, din, dil, irk farki gözetmeksizin herkese esit davranmaktir. Ahilikte is ve meslek ahlaki, kabul edilmesi gereken mecburi bir kuraldir. Kisinin kendinden önce baskasini düsünmesi, kollamasi, hak ettiginden fazlasini istememesi, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde hirsindan uzak durmasi, birlik ve beraberligin korunmasi ahiligin mutlaka uyulmasi sart olan ahlak kurallaridir. Hiçbir kimsenin üzerinde etkisinin olmadigi Ahilik, sivil toplum kuruluslarinin en eski modelidir. Ahiler, hiçbir zaman birilerine degil, sadece toplum yararina hizmet etmislerdir. Ahilik kültür ve anlayisinin her geçen gün yayginlasarak, tüm hayatimizi sarmasi dilegiyle, tüm esnafimizin Ahilik Haftasini kutlar, hayirli kazançlar dilerim.”
 
 
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber