• DOLAR
  7,7404
 • EURO
  9,0273
 • ALTIN
  462,90
 • BIST
  1,1621

ÇAĞIN KASVETİNDEN KURTULUŞUN YOLU

ÇAĞIN KASVETİNDEN KURTULUŞUN YOLU
Kulunu imtihan eden Allah ihmal eder mi? Allah kullarını sahipsiz bırakmaz. Bize şah damarımızdan daha yakınken… Yaşadığımız her şey  imtihan dairesinde bizler için bir ibrettir.  Ne kadar samimiyiz, ne kadar Allah’a kuluz. Sadece inandık mı diyoruz yoksa gerçekten inancımızı hayatımızın her alanına yansıtıyor muyuz? Seküler kaygılar uğruna namazımızı bırakıyor muyuz? Makam ve mevki uğruna sakalımızı feda ediyor muyuz? Bizi ‘Yobaz!’ görmesinler diye çağdaş maskelerin arkasına gizleniyor muyuz?
Bizden razı olsunlar diye razı edeceğimiz, etmek zorunda olduğumuz en Yüce’yi ihmal ediyor muyuz?
Sahi bu dünyaya neden geldik, nelerle uğraşıyoruz. Bazen dünyalık şeylerin sığlığı ile bu alemden kendimi soyutlayıp muhayyel bir alemin ferahlığında kayboluyorum. Yaşadığım çağın bohemliğine sövüyorum! Bu asrın acımasızlığına kızıyorum. Yanlış zamanda geldik diye yakınıyorum!
‘’ Biliyor musunuz?
Ben bu çağdan nefret ettim. Etimle, kemiğimle nefret ettim.’’ diyorum Cahit Zarifoğlu ağabey gibi…
Bu çağdan nefret etmemek mümkün mü ? İnsanların menfaat uğruna birbirinin üzerine basmayı normal gördüğü, torpil ve iltimasın olmazsa olmaz bulunup, faizin gayet basit bir şey gibi alınıp verildiği bu çağ…! ‘Helal daire genişti ve keyfe de kâfi idi’ oysa haklıydı Said Nursi hazretleri. Ancak helal daireyi kâfi bulmayanların bizleri düşürdüğü seküler bir kazanın içinde kaynayıp duruyoruz.
İçimiz Ayasofya ile bir nebze olsun ferahladı. Ayasofya açıldı ve kalbimizin bir asra yaklaşan mahzunluğu biraz da olsa dindi. Ayasofya’yı basite alanlar hiçbir zaman bu topraklarda verilen kavgayı anlayamamış ve anlayamayacaktır.  ‘Bu kadar camii var Ayasofya neden ‘ diyenler Fatih’in gerçekleştirdiklerini düşleyemeyecek kadar dar bir anlayışla yaşayıp gideceklerdir. Kaygıları yeni bir ev, yeni bir araba olmaktan öteye geçemeyecektir.
Basite aldığımız o kadar önemli şeyler var ki yahut önem verdiğimiz o kadar basit şey…Dünyalık şeyler için verilen büyük gayret, ahiret hayatı için sonsuz bir saadet için maalesef yapılan çok az şey. Bizler bu zamanda imanını korumak zorunda olan , Allah’a ‘kalubela’da söz vermiş insanlarız. Ne pahasına olursa olsun faizi normal göremeyiz. Ne pahasına olursa olsun, Allah’ın yasakladığı eşcinselliği ‘normal’ kabul edemeyiz. Günden güne yok edilmeye çalışılan aile kavramını basite alamayız. Kadın hakları adı altında aileyi yıkanlara şirin gözükme pahasına değerlerimizden ödün veremeyiz.  Kadını diri diri gömülmekten kurtaran,annelik vasfı ile ona en şerefli makamı bahşeden dinin mensupları olarak sözde kadın hakkı savunuculuğu (!) maskesi altında geleneksel ailevi değerlerimize kastedenlere alkış tutamayız.
Üstad Necip Fazıl’ın ifadesi ile :
“Benim inandığım sistemde, sabah bir masumun öldürüldüğünü duyarsanız, akşam darağacında sallanan birini görürsünüz.” anlayışı ile hayat bulmayı kısasla mümkün gören dinin mensuplarıyız, vicdanı rahatlatmayan cezalarla insanların yürek acısını söndürmeyen anlayışta değiliz ki kendimizi savunmak zorunda hissedelim. Mükemmel olan İslam’a bütünüyle iman etmişiz. Bütün kaygılardan kurtuluşun yegane yolu da bu.
Bizler gerçekten Allah’a kul olmayı başarırsak ne deprem korkusu , ne koronavirüs kaygısı psikolojimize de kalbimize de zarar veremez. Allah’a tevekkül eden gamdan kurtulur. Allah’a hakkıyla kul olmayı başarırsak bu çağın kasvetinden de sıyrılıp asrı saadet ferahlığına ulaşabiliriz. Allah’a hakkıyla iman eden çağın tüm zorluklarını aşıyor . Allah kulunu bırakmıyor. Allah kuluna her şartta, her zaman yetiyor. ‘’Kredi çekmeden ev alamazsın,evini dizemezsin, evlenemezsin…’’ diyenlere karşı da öyle kapılar açıyor ki Allah…Yeter ki ona yürekten tevekkül edelim. Yeter ki önceliğimiz ona kulluk olsun. Onun rızası olsun.
Tevekkül ettik sana Allah’ım… Bu çağın kasvetinden ancak sana sığındık.
Sen kuluna yetersin…
Sen kuluna vekilsin…
Sizleri, Allah’a emanet ederek selamlıyorum.
Dua ile….

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber