• DOLAR
  5,7690
  % -0,02
 • EURO
  6,3895
  % -0,16
 • ALTIN
  279,0771
  % 0,41
 • BIST
  96.056
  % 0,69

“Buzağı ve Besi Sığır Beslemesinin Kritik Noktaları” Semineri Yapıldı

Proyem ve Malatya Ticaret Borsası işbirliği ile “Buzağı ve Besi Sığır Beslemesinin Kritik Noktaları” konulu seminer Prof. Dr. İsmet Türkmen’in sunumu ile gerçekleşti. Türkmen sunumunda, “İshal süreci buzağıyı öldürmüyor ama öldürmekten beter ediyor. İshalin en büyük sebebi nedir biliyor musunuz, besin kaybıdır. İshal olan bir insan uzun süre bir ishal yaşıyorsa, ishal olan bir hayvan uzun süre bir ishal yaşıyorsa bunun sonucunda ortaya çıkacak tablo besin eksikliğidir.” dedi

“Buzağı ve Besi Sığır Beslemesinin Kritik Noktaları” Semineri Yapıldı

MTB’de Proyem ve Malatya Ticaret Borsası işbirliği ile “Buzağı ve Besi Sığır Beslemesinin Kritik Noktaları” konulu seminer düzenlendi. Seminere, MTB Başkanı Ramazan Özcan, Prof. Dr. İsmet Türkmen, Proyem yetkilisi Dr. Mücahit Palaz, kurum ve kuruluşların temsilcileri, dernek ve üretici birliklerin başkanları, yetiştiriciler katıldı.  MTB Başkanı Ramazan Özcan yaptığı açıklamada, “Türkiye hayvancılıkta, süt üreticiliğinde ve buzağı yetiştiriciliğinde dünya standartlarının gerisinde kalmış durumda. Bu hepimizin serzenişi, siyasi iradeye ve merkezi hükümeti sürekli bu konuda daha iyisini yapmaya, iyisini üretmeye, üretimde çıtayı yükselterek daha iyi noktaya getirilmesi noktasında sürekli konuşuyoruz. Bu konuda Malatya, bölgenin en önemli hayvancılıkta, üretimde, hem kesim hem süt hayvancılığında bölgenin merkezi olmaya aday. Bu konuda da ciddi anlamda çıtayı yükseltmiş durumda. Süt ve besi hayvancılığında buzağı yetiştiriciliğinde bölgenin en önemli merkezi haline dönüştü. Malatya bölgenin hayvancılıkta en önemli üssü olmaya da devam edecek. Küçük ve büyük başta 400 binin üzerine çıktı. Yetiştiricilerime bu konuda merkezi hükümetin buradaki temsilcilerin, bakanlığın sağlamış olduğu destekleri, imkânları da maksimum düzeyde kullanmaya çalışıyorlar” ifadesini kullandı.  “Bizler Ticaret Borsası olarak, sayın bakanımız buraya geldiğinde süt üretiminde destek primi açıklamıştı, şimdi ise hükümetimiz kırmızı et üretiminde yaklaşık 150 milyon TL’lik bir destek primi daha açıkladı” diye Özcan açıklamasının devamında şunları dile getirdi, “Üreticilerimizin en büyük sorunlarından bir tanesi hayvancılıkta daha çok TMO üstünden sağlanan imkânlardan daha hızlı bir şekilde faydalanmak arzusudur. Biz de bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Hedefimiz, TMO’nun Malatya’daki ajans bürosunu Şube Müdürlüğüne dönüştürmeyi planlıyoruz. Eğer bunu gerçekleştirirsek de inşallah bu bölge için de şehir için de çok daha iyi olur. Bölgenin ihtiyaçlarından birisi, bizim burada bir laboratuvara ihtiyacımız var. Gerek yem tahlilleri, gerek hayvansal ürünlerin tamamının tahlilleri ile ilgili bizim Turgut Özal Üniversitesi’ne bir müracaatımız oldu. Üniversitede bir Veterinerlik Fakültesi’nin açılmasını talep ettik. OSB’de yeni kurulan bir laboratuvarda ürünlerin tahlilleri burada yapılabilecek. Fırat Kalkınma Ajansı’na Malatya’nın süt raporları ile ilgili bir müracaatımız da oldu.”

SAHADA İLK GÖRDÜĞÜMÜZ OLAYLARIN BAŞINDA İSHAL GELİYOR

Buzağı ve Besi Sığır Beslemesinin Kritik Noktaları ile ilgili sunumlarını gerçekleştiren yapan Prof. Dr. İsmet Türkmen, “sahada neler görüyoruz, yetiştiricilerimiz nelerle karşılaşıyor bunu görelim. İlk gördüğümüz olayların başında ishal geliyor. Hayvan ishal olduğunda ilk olarak bize geldiklerinde acaba yemlerde bir sıkıntı var diye sorarlar. Buzağılarda 4 tane ishal olma nedeni var. Bunlar Bakteri, Virüs, Parazit ve Sütten kaynaklıdır. Bunlardan en çok üzerinde durduğumuz ishal konusu bakteri ve virüs kaynaklı. Çünkü bunlar öldürücü nitelikte. En basit ishallerde bile insanlar ellerinde bir antibiyotikle hemen ona çare bulmaya çalışıyorlar ve sonucunda biz şuraya geliyoruz. Biz sadece bakteri olan ishallerde antibiyotik kullanıyoruz. Onun dışında diğer ishallerde antibiyotik kullanmanın hiçbir faydası yoktur artı zararı vardır. 2 ile 6 yaş arasındaki buzağılarda bir ishal meydana geliyor, bakteri değil, parazit olabilir antibiyotik fayda vermez. İshal sürecinde buzağıyı öldürmüyor ama öldürmekten beter ediyor. İshalin en büyük sebebi nedir biliyor musunuz, besin kaybıdır. İshal olan bir insan uzun süre bir ishal yaşıyorsa, ishal olan bir hayvan uzun süre bir ishal yaşıyorsa bunun sonucunda ortaya çıkacak tablo besin eksikliğidir. Nedir besin eksikliği, yeterli vitamini alamamış, yeterli demiri alamamış, yeterli çinkoyu alamamış” sözlerine yer verdi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber