• DOLAR
  6,8651
 • EURO
  7,8557
 • ALTIN
  400,10
 • BIST
  1,1441

Büyükşehir Belediyesi Yenisini İnşa Etti

Büyükşehir Belediyesi Seyyid Battal Gazi’yi temsil eden büyük bir heykel inşa etti. Sivas Caddesi ile Fevzi Çakmak Caddesinin kesiştiği çevreyolu kavşağında yapılan heykel vatandaşların beğenisini topladı. Bir önceki heykel küçük olduğu için vatandaşlar tarafından eleştirilmişti. Büyükşehir Belediyesi ise daha büyük bir heykel yaparak vatandaşların gönlünü aldı

Büyükşehir Belediyesi Yenisini İnşa Etti

Büyükşehir Belediyesi Seyyid Battal Gazi’yi temsil eden büyük bir heykel inşa etti. Sivas Caddesi ile Fevzi Çakmak Caddesinin kesiştiği çevreyolu kavşağında yapılan heykel vatandaşların beğenisini topladı. Bir önceki heykel küçük olduğu için vatandaşlar tarafından eleştirilmişti. Büyükşehir Belediyesi ise daha büyük bir heykel yaparak vatandaşların gönlünü aldı

Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce yaptırılan Seyyid Battal Gazi heykeli küçük olması hasebiyle bazı eleştirilere neden olmuştu. Bunu ardından Büyükşehir Belediyesi ise, daha büyük ve ihtişamlı bir heykel yaptırdı. Eski Malatya yolu ile Battalgazi çevreyolu üzerinde bulunan kavşakta yapılan heykel vatandaşların beğenisine sunuldu. Şehirler arası yolculuk yapanlar ile şehir içi gidiş gelişlerde görülen heykel vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan heykel, bir öncekinden çok daha büyük ve ihtişamlı yapıldı. Heykelini ne kadara mal olduğu ise henüz belediye yetkililerince açıklanmadı.

SEYYİD BATTAL GAZİ KİMDİR?

Battal Gazi veya Seyyid Battal Gazi, 8. yüzyılda yaşadığı tahmin edilen ve hakkında çeşitli inanışlar bırakmış bir liderdir. Malatya Serdarı Hüseyin Gazi’nin oğludur. Annesi Saide Hatun Türk asıllıdır. Battal Gazi Malatya’da doğmuştur. Doğduğu ve yaşadığı evin yeri halen mevcuttur. Yıkıntı halinde korunmaktadır. Uzun yıllar halka yemek dağıtılan hayrat yeri olarak kullanılmıştır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde bahsedilmektedir. Malatya’da Doğduğu Yere Kendi İsmi Verilmiştir. Annesi Saide Hatun ile eşi Zeynep Hanım’ın ve iki oğlunun ve Torunu Vaiz Baba Türbeleri de Malatya(Battalgazi)’dedir. Amcası Hasan Gazi’nin Türbesi İse Malatya Darende’de de bulunmaktadır. Battal Gazi hakkında bugüne ulaşabilmiş kaynaklar sadece mesnevi tarzı yazılmış, birbirini hem destekleyen hem de çelişen olgular içeren destanlar ve halkın hafızasında kalmış olan bilgilerdir. Battal Gazi Destanı’nda ve halk hikâyelerinde, Emeviler zamanında Arap ordusuyla birlikte İstanbul’u kuşattığı anlatılmaktadır. Kuşatma hem denizden hem karadan yapılmış, fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Destanda Battal’ın düşmanı, Arap komutanına oyun oynayıp kuşatma başladığında İstanbul’a geçerek imparatorluğunu ilan eden İmparator Leon’dur. Arap tarihinde II. İstanbul kuşatmasının tarihi 717-718 olarak belirtilmektedir. Bizans tarihindeki veriler de bu tarihi doğrular niteliktedir. Ayrıca Bizans tarihinde İmparator III. Leon’un tahta çıkma tarihi 717 olarak belirtilmiştir, bundan dolayı destandaki Leon’un İmparator III. Leo İsauryalı olma olasılığı üzerinde durulmaktadır. Destanda Battal Gazi’nin kuşatma sırasında yirmili yaşlarında olduğu söylendiği için, Battal Gazi’nin doğum yılının 690-695 civarı olmasının olası olduğu düşünülmektedir. Battal Gazi’nin 740 yılındaki Afyon (Akroinon) Savaşı’nda öldüğü konusunda tarihçiler mutabakata varmışlardır.

740 yılında Eskişehir’in Seyitgazi ilçesi yakınlarında savaşta aldığı yara sebebiyle şehit olmuştur. Anadolu’da İslam’ın yayılmasına büyük katkıları olmuştur. Seyyid Battal Gazi, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in (a.s.) torunudur. Kendisi Emevi komutanı değildir. Ama Emevi ordusunda görev almıştır. Abdülvehhab Gazi, Muhammed’in de aldığı emaneti yaklaşık iki yüzyıl sonra Seyyid Battal Gaziye teslim etmiştir. Seyyid Battal Gazi Aleviler için serçeşmedir. Seyyid Battal Gazi’nin torunları Amasya Merzifon’da, Eskişehir Seyitgazi’de ve Malatya civarında yaşamaktadır. Kendisi Ayasofya Kilisesine (camiine) giren ve o zamanın düşman komutanı Leo’nun korkusuna sebep olan seyyiddir. Halen Malatya, Manisa, Eskişehir, Amasya, Tokat, Sivas yörelerinde Battal Gazi soyundan olan insanlar vardır.

M. ALİ GÜNAYDIN ( ÖZEL HABER)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber