• DOLAR
  6,8651
 • EURO
  7,8557
 • ALTIN
  400,10
 • BIST
  1,1441

Büyükşehir Belediyesi Olağan Üstü Toplandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında olağanüstü toplanan Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi ilde işlerin hızlı ve eksiksiz yapılmasına dair önemli kararlar aldı.  Başkan Gürkan maske üretim üssü olarak görülen Malatya’da günlük maske üretim hedefinin 3 milyon adet olduğuna vurgu yaparak bunların başta il sonra ülke ve diğer ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi

Büyükşehir Belediyesi Olağan Üstü Toplandı

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında olağanüstü toplanan Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi ilde işlerin hızlı ve eksiksiz yapılmasına dair önemli kararlar aldı.  Başkan Gürkan maske üretim üssü olarak görülen Malatya’da günlük maske üretim hedefinin 3 milyon adet olduğuna vurgu yaparak bunların başta il sonra ülke ve diğer ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantıda öncelikle dilek ve temennilerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Coronavirüsü salgınından bir an önce bütün insanlığın kurtulmasını temenni ediyorum. Ülkemize, milletimize ve bütün insanlığa geçmiş olsun diyorum.” dedi. Polis Teşkilatının 175. Kuruluş Yıldönümünü de kutlayan Başkan Gürkan, “Daha nice yıllara diyorum. Bugün akşam saat 21.00’de balkonlara çıkıp polislerimizi alkışlayalım” ifadelerine yer verdi.

GÜNLÜK 3 MİLYON ADET MASKE İHTİYAÇ SAHİPLERİNE İLETİLECEK

Maske ile ilgili de arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar pazartesiden itibaren başladılar. Daha önce 300 bin maske dağıttık şuanda da devam ediyor. Ayrıca 12 tekstil sektörünü birleştirdik Taha Tekstil koordinatörlüğünde. Cumhurbaşkanımızın da böyle bir talimatı oldu belediye başkanlarının koordinasyon toplantısında Malatya’yı maske üretim üssü olarak görmesi üzerine bizlerde tekstildeki arkadaşları topladık. Şuanda 12 artı 1’le günlük hedeflediğimiz miktar 3 milyon adet maske üretimi şuanda. Burada üretilen maskeler Malatya’mıza, ülkemiz ve ülkemiz dışında ihtiyacı olan insanlara gönderilecek. Bizlerde belediye olarak bakanlıktan aldığımız izin çerçevesince 3 milyon adet maske üretiyoruz bunu ilçelerimize belediye başkanlarımıza ileteceğiz ilçe belediye başkanlarımız da uygun koşullarda bunları dağıtacaklar.” Şeklinde konuştu.

Başkan Gürkan’ın yaptığı konuşmanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Yapılan toplantıda; 2020 Mali Yılı Bütçesine Ek Yatırım Bütçesi hakkındaki Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının teklifi görüşülerek kabul edildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olup kiraya verilen işyerlerinin kira sözleşmesinden kaynaklanan kira alacaklarının ertelenmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının teklifi kabul edildi. Büyükşehir Belediyesi şirketlerine borçlanma yetkisi verilmesi hakkındaki Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının teklifi de görüşülerek kabul edildi. Türkiye Belediyeler Birliği ve Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan hibe “Akıllı Şehirler Projelerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” nün kabulü hakkındaki Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının teklifi de görüşülerek kabul edildi. Ayrıca gündeme sonradan ilave edilen; Çevreyoluna paralel olarak açılan ve Sivas Yoluna bağlanan yeni yola Anayurt isminin verilmesi hakkındaki teklif görüşülerek kabul edildi.

“TARIM ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BÜYÜKŞEHİR ORGANİZASYONUNA ALINMALI”

Meclis olağan üstü toplantısında söz alan, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu tarım, hayvancılık ve bu konudaki üretim detaylarındaki çözüm önerilerinin büyükşehir organizasyonunun içine dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Daha sonra Coronavirüs salgını ile ilgili alınan tedbirler hakkında bilgi veren Cömertoğlu; “İnsanların evde oturmaya zorunlu olduğu bugün de özellikle kırsaldaki insanların  bağ bahçe işleriyle uğraşmadan orda oturmak gibi bir lüksleri yok.  Dolayısıyla bu noktada bir sıkıntının varlığından bahsetmek istiyorum. Ayrıca Malatya’da bir bütünlük içerisinde covid 19 dedikleri bir mikrop karşısında seferberlik ilan edildi.  Gelecek süre de toprakla uğraşan üreticinin ne olacağı, nereye gideceğini ön görmek lazım. Ülkemiz ortaya çıkan durumda tarımsal hizmetlerini tekrar kurması gerek, bu konuda yönlendirmesi gerek. Tarım, hayvancılık ve bu konudaki üretim detaylarındaki çözüm önerilerinizi büyükşehir organizasyonunun içine dahil etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Üretim kırsalda var şehir üretimdeki üretimler sanayi üretimleri dolayısıyla stratejik olarak dünyanın her yerinde gıdaya ve üretime dayalı olduğu artık açığa çıktı. Buna da bizim büyükşehir olarak hem merkezdeki maske dağıtımı hem hijyen kuralları dahilinde yaptığımız işlere ilaveten bunlara da biraz kapı açıp insanların bu konuda düşünmesini istiyorum. Sizlere de yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. “ dedi.

Ebubekir Atilla  –  Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber