• DOLAR
  6,7891
  %0,25
 • EURO
  7,4763
  %0,22
 • ALTIN
  375,76
  %0,97
 • BIST
  8,3330
  %0,32

Büyükşehir Belediyesi Borcu Borçla Kapatacak

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantısı Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 Mali yılı değerlendirilmesinde MASKİ’nin borcu dâhil toplamda 1 milyar 808 milyon 206 TL belediyenin borcu bulunduğu açıklandı. Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı gideri 626 milyon 550 bin TL, 2018 yılı gerçekleşmesi 517 milyon 713 bin 904 TL, 2018 yılı açığı ise yaklaşık 109 milyon lira olarak açıklandı. Meclis kararı ile bu borcun ödenmesi için Başkan Gürkan’a 300 milyon lira borçlanma yetkisi verildi

Büyükşehir Belediyesi Borcu Borçla Kapatacak

Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı Meclis toplantısı İmar ağırlıklı gündem maddeleri ile gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 Mali yılı değerlendirilmesinde MASKİ’nin borcu dâhil toplamda 1 milyar 808 milyon 206 TL belediyenin borcu bulunduğu açıklandı. Yüksek faizlerle bankalardan borçlandığını yaklaşık yüzde 46 oranında faizlerin alındığını ve bu faizle bir belediyenin idare edilemeyeceğini belirten Başkan Gürkan, “Takdir edersiniz ki yüzde 46’lık bir faizle bir belediyenin dönmesi mümkün değil. Bu konuda banka yetkililerine ve burada çalışan bürokratlarıma da bu konuda sitemlerimi ifade ettim. Onlara faizler konusunda neden direnç göstermediniz diye de gerekli sitemde bulundu” dedi.

“2018 YILINDA 109 MİLYON LİRA AÇIK VAR”

Büyükşehir Belediyesi 2018 yılı gideri 626 milyon 550 bin TL, 2018 yılı gerçekleşmesi 517 milyon 713 bin 904 TL, 2018 yılı açığı ise yaklaşık 109 milyon lira olarak açıklandı. Meclis kararı ile toplamda 1 milyar 808 milyon 206 TL olan borcun ödenmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a 300 milyon lira borçlanma yetkisi verildi. Büyükşehir’e ait borçların ödenmesi için bir havuz oluşturularak borçların toplanması ve bu havuzdan borçların ödeneceğini belirten Gürkan, Bankalardan alınan yüksek faizlerinin minimuma indirilmesi için görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

“HER AY 15 MİLYON LİRA FAİZE GİDİYOR”

Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarında bankaya her ay ödenmesi gereken borcun faizinin 15 milyon liraya yakın olduğunu, bunun içinde mevcut borç ve personel giderlerinin hariç olduğunu ifade etti. Başkan Gürkan, borçların en aza indirilmesi için her ay en 10 milyon lira tasarrufa gittiklerini de dile getirdi. Daha önceki dönemlerde Büyükşehir Belediyesi’nin bankalardan aldığı faizlerde yüzde 28, 33, 39, 42, 43, 45, 46’lara kadar olduğunu, bu faiz oranları konusunda Belediyedeki bürokratlara ve banka yetkililerine sitemde bulunduğunu, bunun yüzde 20’lerin üstünde olmaması gerektiğini dile getirdiklerini vurguladı.

GÜRKAN’DAN İSYAN: “YÜZDE 46’LIK FAİZ ALINMIŞ”

Bankalardan kredi ile alınacak 300 milyon liranın minimum faizle alınmasına ilişkin sorulan soruya yanıt veren Başkan Gürkan, “zaman içerisinde farklı bankalardan borçlanmışlar, bu borçlanmalarda bankalardan alınan kredilerde yüzde 24, 28, 33, 39, 42, 43, 45, 46.20’lere kadar faizler alınmış. Çok yüksek şekilde borçlanılmış. Biz bunu Maliye Bakanı’mız ile görüştüğümüzde bankalarda bir tevdi yayınlandığı belirtildi. Ve dediler ki yüzde 20’nin üzerinde faizin olmaması gerekir dediler ama biz banka müdürlerini burada topladığımızda müdürler şuan biz yüzde 22 ile para topluyoruz, dolayısıyla bunun aşağısında veremeyiz dediler. Banka yetkilileri ile yaptığımız görüşmede bazıları bu yüksek faiz oranlarını kabul etti, yüzde 37’lerin üstündeki faizleri aşağıya çektiler. Özel bankalar bu konuda diretiyor. Takdir edersiniz ki yüzde 46’lık bir faizle bir belediyenin dönmesi mümkün değil. Bu konuda banka yetkililerine ve burada çalışan bürokratlarıma da bu konuda sitemlerimi ifade ettim. Onlara faizler konusunda neden direnç göstermediniz diye de gerekli sitemde bulundu. Ama netice itibari ile elimizde böyle bir tablo var. Bunun düzeltilmesi lazım” ifadesini kullandı.

Ayrıca Arapgir Belediye Başkanı CHP Meclis Üyesi Haluk Cömertoğlu, Başkan Gürkan’a borçların tekrar borç alarak ödenmemesini, Büyükşehir Belediyesi’ne borç yapanlardan gerekli bakanlık ve fonlar aracılığı ile ödetilmesi gerektiğini ifade etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE YENİ ATAMALAR YAPILDI

Gündem maddeleri arasında yer alan Büyükşehir Belediyesinin 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı da görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesinde yapılan atamalarla ilgili olarak Meclis Üyeleri bilgilendirildi. Verilen bilgilere göre; Genel Sekreter Yardımcılığına Latif Okyay, Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığına Mustafa Sayın, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığına Bülent Cengiz Yücetaş, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına Alican Bozkurt, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanlığına Mehmet Mert, Özel Kalem Müdürlüğüne Esra Dağdelen atandı.

Büyükşehir Belediye Meclisinin tamamlanmasının ardından, 2019 yılı Mayıs Ayı MASKİ Genel Kurul toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Başkanlığında gerçekleştirildi.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber