• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

“Büyük Bütçeler Gerekiyor”

Fakülte olarak akademik bir disiplin içerisinde çalıştıklarını belirten Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak, 2. üniversite için “Üniversitemiz yeni kurulacak olan üniversiteyi besleyecektir, yetişmiş, donanımlı hocalarıyla. Biz olalım, rektörümüz olsun orayı bir öteki üniversite olarak görmüyor, bu yüzden hangi alanda desteğe ihtiyaç varsa yardım etmeye hazırız.” ifadelerine yer verdi

“Büyük Bütçeler Gerekiyor”

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak ile üniversite ve fakülteye yönelik çalışmaları ve yaşanan sorunları ele aldık.

Fen Edebiyat Fakültesi olarak yaptığınız ve yapmaya devam ettiğiniz bilimsel araştırmalar için neler söylersiniz?

1977 yılında kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, Üniversitemizin en köklü fakültesi.  Şuanda 14 bölümümüz mevcut.  Buralarda Türkiye’de uluslararası seviyede başarılar elde etmiş, gerek sosyal bilimlerde gerek fen bilimlerinde son derece başarılı, alanlarında patent almış kıymetli hocalarımız mevcut. Bu bakımdan fakültemiz diğer fakültelere nispetle daha da önem arz etmekte. Fen Edebiyat Fakültemiz temel bilimler fakültesi olduğu için üniversitedeki diğer fakülteleri besler durumda. Hali hazırda 170 civarında öğretmen kadromuz var. Bunlardan 75’i profesör, 60’ı doçent.  Bu da her bölümde en az 5-6 profesörün olduğu manasına geliyor.  Türkiye’de pek çok üniversitede böyle bir kadroya sahip fakülte bulmak zor. Ama bizde fizik, kimya, tarih, sosyoloji gibi kendi alan disiplini için de yetişmiş, çok yoğun bilgi birikimine sahip geçmişten beri büyük hocaların elinden yetişerek bu güne kadar gelmiş hocalarımız var ve bu silsile adeta bir zincirin halkası gibi çok güzel işlemekte. Hocalarımızın şuanda öğrencileri de profesör. O kadar ki köklü bir hale geldik. Hocalarımız yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda proje yürütüyor. Fakültemizin her bir birimi, bölümü muhakkak yurt içi ve yurt dışı üniversitelerle bağlantılı çalışmakta, her yıl fakültemizde ödül alan hocalarımızın sayısı artmakta. Gerek TÜBİTAK gerek Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP)’ nde son derece önemli çalışmalar yapılmakta. Zaten yılsonunda akademik çalışmalar incelendiğinde bunun listeye yansımasında da Fen Edebiyat Fakültesi farkını göstermekte.  Fakültemiz üniversitenin en çok yayın yapan fakültesi olarak kendini göstermekte ve bu araştırmaların çoğu bilimdeki pek çok açığı kapatma mahiyetinde. Her bölümde muhakkak dışarıdan, farklı fakültelerden gelen öğrenciler öğretim elemanları bizim hocalarımızdan istifade etmekteler bu bakımdan son derece önemli işler yapıyor fakültemiz.

Yurt içi ve yurt dışı çalışmalar yaptığınızı belirttiniz bu konuyu detaylandırsak neler aktarırsınız?

Bizim fakültedeki her bölümün yurt dışında alanlarına uygun olarak bağlantılı olduğu fakülteler ve üniversiteler var. Şuanda yurt dışında sempozyumlara, bilimsel toplantılara, bilimsel çalışmalara katılan hocalarımızın sayısını oranlama yaparsak yüzde 70’ i yurt dışıyla bağlantılı çalışmalar yürütmekte. Bu çalışmalarının akabinde de hocalarımız gelip fakültemizde, üniversitelerimizde brifingler verip elde ettikleri sonucu bizlerle paylaşmakta, bilim âlemini aydınlığa kavuşturmakta. Üniversitemiz Erasmus, Mevlana programlarını son derece profesyonel bir şekilde uygulayan üniversitelerden,  hocamız bu programlardan geniş şekilde istifade etmekte.   BAP üzerinden üniversitemizin sağlamış olduğu destekle yurt dışında çok sayıda çalışmaya katılmaktayız. Yıl içinde istisnasız her hocamız 1-2 kere yurt dışında, 4 kez de yurt içi bilimsel etkinliklere katılmakta, yayınlar yapmakta. Kimya Bölümümüz Rouen Üniversitesiyle irtibat halinde, Matematik Bölümümüz Üsküp’teki, Bosna’daki üniversitelerle irtibat halinde oradaki öğretim üyeleriyle birlikte çalışmalar yapmakta.  Bu yaz tatili döneminde o üniversitedeki hocalarla iş birliği içinde çalışmalarını yürütmekte hocalarımız, o sebeple bizim fakültede yaz boyunca da akademik faaliyetler devam etmekte.  Bundan öte fakültede büyük bir akademik disiplin var. Hocaların her biri son derece disiplinli, bu sebeple de bilimsel üretim kendiliğinden ortaya çıkıyor. Bizde tatilini tam olarak kullanan hoca sayısı istisnadır. Çünkü hepsinin yapması gereken işler vardır.  Hiç kimse bu konuda zorlanmaz. Kendi arzularıyla bu vakti değerlendirir ve çalışmalarını yaparlar. Çünkü amaçları bir şeyleri aktarmak, faydalı olabilmek. Akademik disiplinin, işten zevk almanın en önemli mekânlarındandır fakültemiz ve istisnasız bütün bölümlerimizde iç huzur sağlanır. Temel gayemiz herkesin burada huzurlu, mutlu bir şekilde çalışmalarını yapması, varlık sebebimiz bu. Bunun için de mümkün olduğunca imkânlar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz, rektörümüz bu konuda büyük destek vermekte.  Bu çalışmalarımız şehre de yansımıştır son 2 yıldır gerçekten huzurlu bir ortam oluşturuldu. Herkes kendi işinde, gücünde. Çalışmalarını yürütürken hiç bir müdahaleye maruz kalmıyor, özlük hakları iyileştirilen,  akademik yükseltilmeleri sağlanan bir ortamdayız.

Akademik başarının yüksek olduğu bir yerde bazı bölümlerde öğrenci alımı konusunda sıkıntı yaşanıyordu bu konuda her hangi bir gelişme kaydedildi mi?

Sosyal bölümlerde bu durum söz konusu değil orada sayı son derece fazla.  Hatta biz kontenjanı 35-40 tutuyoruz, 80 kişi geliyor. Orada sayı azlığı bakımından sıkıntı yaşamıyoruz orada maalesef niteliksiz öğrenci bakımından sıkıntı yaşıyoruz, bu da sayının fazlalığından kaynaklı bir durum. Fen Bilimlerinde öğrenci alamıyorduk. Geçen yıl buradaki hocalarımızın gayretiyle dosya oluşturduk yeniden öğrenci alabilmek adına. Fakültemizin öğretim üyelerinin akademik başarılarını ortaya koyan bir doysa bu. Bu dosyayı senatodan da geçirerek YÖK’ e gönderdik bunun neticesinde de bizim Fizik ve Kimya Bölümlerimiz yeniden öğrenci almaya başladı. Bu durum sadece bizim fakülte ile alakalı değil. Bu Türkiye’deki temel birimlerin maruz kaldığı bir süreç. Bunun bedeli ülkemiz ve bilim dünyası açısından çok kötü olacaktır, bu yüzden muhakkak telafi edilmesi gerekiyor ve geçen yıl Kimya Bölümünde 30 tane öğretim üyemiz vardı ve 15 öğrenci gelmişti neredeyse her öğrenciye 2 profesör düşecek şekilde bir kadroya sahiptik. Hocalarımız son derece özveriyle, şefkatle, ekonomik destekle bu çocukların yetiştirilmesi için çalışıyor. Fakültemizde bir farkındalık var. Ekonomik olarak bölümde mağdur olan bir çocuk fark edildiğinde bölüm içinde bütçe oluşturuluyor, hocalarımız hemen o çocuğun bütün ihtiyacını karşılıyor. Dolayısıyla ekonomik açıdan da sıkıntıda olan çocuklarımız hiç bir şekilde mağdur edilmeden eğitim hayatlarına devam ediyorlar.

Fakültenizde okuyan öğrenciler ve fakülteniz açısından yaşadığınız zorluklar, sıkıntılar için neler kaydedersiniz, üniversitede yapılan sosyal faaliyetlere dair neler konuşursunuz?

Yaşanan sorunlar tabi ki var ülkemizin içinde bulunduğu durumdan bir takım sıkıntılardan ister istemez bizde etkileniyoruz. Bilindiği gibi yaşanan bu darbe harekâtı ekonomik anlamda çok büyük zarar verdi. Hâl böyle olunca üniversitemizde bundan etkilendi. Üniversitemizde aktarılan kaynaklarda büyük bir kısıtlama oldu bu kısıtlama bize de yansıdı. Tabi biz köklü bir fakülte olduğumuz için en kötü yanımız binamızın sürekli tamire ihtiyaç duyması.  Binamız zaman zaman yetersiz oluyor tadilata, tamirata ihtiyaç duyuyor, bunun için de ekonomik kaynaklara ihtiyacımız var. Rektörlük gücünün yettiği nispette bize destek oluyor, epey bir onarımdan geçiyor binamız ama bu yeterli olmuyor, bunun için büyük bütçeler gerekiyor. Küçük bütçelerle halledilecek tadilatlar olmadığı için ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktayız.  Bu da ülkenin, devletin için de bulunduğu sıkıntılardan kaynaklı, onun dışında şükürler olsun geçen sene fakültemizde ve üniversitemizde hiç bir siyasi olay yaşanmadı. Son derece huzurlu, sakin ve sosyal etkinliklerin fazla olduğu bir yıl geçirdik.  Topluluklarımız var rektörlük bünyesinde bunların da akademik temsilcileri var, öğrenci temsilcileri var. Bunlar Türkiye’de, yurt dışında çok sayıda yetişmiş hocaları, yazarları, âlimleri, sanatkârları davet ediyorlar. Etkinliklerin masrafı rektörlüğümüz bünyesinde karşılanıyor ve çocuklarımız bunlardan geniş şekilde istifade ediyor. Geçtiğimiz yıl olağanüstü pek çok sosyal faaliyetlerin olduğu bir dönem oldu.  Öğrenci ‘Bugün ne yapsam?’ dediğinde toplantı salonumuzda muhakkak bir etkinlikle karşılaştı. Bu bizim gibi üniversiteler için çok önemli.  Doğu ile kıyaslamadığında çok önemli bir yerdeyiz ama batıdan baktığımız zaman da batınında doğusundayız.  Türkiye’de ses getiren dünyada ses getiren insanlar geldiler bizim öğrencilerimizle bilgilerini birikimlerini paylaştılar.  Bir insan bir dünya demek bu manada da öğrencilerimize çok büyük katkı sağladı bu topluluklar, faaliyetler. Kendi adımıza bile öğretim üyesi olarak çok güzel insanlar tanıdık, alanımız dışında bilmediğimiz hususları oralarda öğrendik. Başta rektörümüz olmak üzere bütün idealimiz güzel ülkemize, güzel hizmet edebilmek, devletimize, milletimize faydalı bireyler yetiştirmek. Eğer bunun için gayretlerimiz bir nebzede olsa başarıya ulaşırsa çok mutlu olacağız.  Yani idealimiz devletimizin, milletimizin birliğini sağlamak bunun için de güzel öğrenciler yetiştirmek, devletimize layık öğretim üyeleri olmak en büyük idealimiz. İnşallah Allah bu yolda bizi muvaffak eder, inşallah mahcup olmayız.

 1. üniversite yani Malatya Turgut Özal üniversitesi kurulacak bu üniversitedeki kaynakların kullanımını nasıl etkileyecek, fakülte olarak destekleriniz için neler dersiniz?

Bu konuda yeni kurulan üniversiteyi de bizim fakültemiz epey besleyecektir.  Çünkü burada yetişmiş donanımlı hocalardan orada istifade etmek istenecektir. 2. üniversite de bu hocalardan yararlanacak olması açısından şanslı.  Çünkü her alanda buradaki hocaların deneyimine zaten muhakkak orada ihtiyaç olacaktır. Şuanda 4 tane rektör adayı var fakültemizden yeni kurulacak üniversite için. Kendini yönetime talip olarak gören güçlü hocalarımız var, zaten bilindiği gibi bizim geçmişte de çok sayıda hocamız rektör yardımcılığı, dekanlık yapmış kişilerdir. Oraya vizyon sağlamak adına bu çok fazla katkı sunacaktır, şehri açsısından da katkı sunacaktır. Biz artık atık çok büyüdük artık kıdem olarak da Türkiye’deki üniversiteler arasında iyi bir yere geldik, bu bölünme bizi biraz daha ekonomik açıdan ferahlatacak belki. Şehir de büyük bir şehir, her ilçemizde meslek yüksekokullarımız var üniversitenin büyük bir enerji sarfiyatı oluyordu oralara da ulaşılması gerekiyordu, şimdi daha merkezi kalacak bu bakımdan kolaylık sağlayacak. Ama yine biz olalım, rektörümüz olsun hiç birimiz orayı bir öteki üniversite olarak görmüyoruz, orada hangi alanda destek olursa yardım etmeye hazırız.

Son olarak FETÖ’ye yönelik fakültede yürütülen faaliyetler için neler dersiniz?

Bu bakımdan da güzel bir fakülteyiz; devletini, milletini seven akademik bir fakülteyiz. Bunun için de gayret sarf eden, öğrencilerini bu idealle, devletin, milletin birliği, bütünlüğü için emek harcayan hocaların olduğu bir fakültedeyiz.  Bu süreçte pek çok üniversitede, fakültede ihraçlar, açığa alınmalar, sıkıntılar yaşandı bizim fakülte bunların dışında kaldı. Bizim fakülte bu tür faaliyetlerin içinde asla yer almadı yer almadığını da yapılan takibatlar incelemeler gösterdi. Sapasağlam hiç bir zayiat vermeden bu süreci tamamladı bu bakımdan da ülkemiz adına da üniversite adına da gurur duyuyoruz. İşinde gücünde olan, devletini, milletini seven bütünlükten yana olan hocalarımızın olması benim için gururu verici elbette ki her türlü siyasi görüşe sahip hocalarımız var ama hepsinin ortak noktası; devletin varlığına, birliğine, bütünlüğüne sahip çıkmadır.

>>Hanife Sarı’ nın Röportajı

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber