• DOLAR
  5,4653
  % 0,36
 • EURO
  6,1959
  % 0,42
 • ALTIN
  228,8879
  % 0,02
 • BIST
  104.595
  % 1,25

Bunlar Nasil Bizimki?

Cumhurbaskani Erdogan, ‘Ruslar bir yandan bizdeki birtakim kisiler diger taraftan, Türkiye'nin neresi bombalanmali egzersizleri yapiyor. Hadi ötekileri anladik da bizimkilere ne oluyor? Bunlar nasil bizimki?’ dedi

Bunlar Nasil Bizimki?

 

Cumhurbaskani Erdogan, Cumhurbaskanligi Külliyesi’nde Aksaray, Artvin, Bursa, Elazig, Kahramanmaras, Kastamonu, Kayseri, Sakarya ve Ordu’dan gelen muhtarlarla 16. Muhtarlar Bulusmasi’nda bir araya geldi. Programda konusan Erdogan, "Ne diyor o güzel türküde, ’Sükür erenler geldi, derdim derenler geldi, yari görmediysem, yari görenler geldi.’ Bugün burada geldiginiz sehirdeki vatandaslar adina siz muhtarlarimiz varsiniz. Siz dertleri derenlersiniz. Sizleri görmekle, sizlerle hasbihal etmekle o sehirlerdeki vatandaslarimizla da kucaklastigimiza inaniyorum" ifadelerini kullandi.

Kelime anlami "seçilmis" olan muhtarlik müessesinin Türkiye’de 200 yila yaklasan geçmisi oldugunu belirten Erdogan, Osmanli devlet yönetiminde "yigitbasi" ve "kethüda" gibi muhtarlara benzer görevler yürüten kisilerin oldugunu hatirlatti. Türkiye’de muhtarlarin sadece kendilerine kanunen belirlenen görevleri yapmakla kalmayip nüfusun önemli bölümünün köylerde yasadigi uzun yillar boyunca "muhtar, imam, ögretmen" üçlüsünün ahali arasindaki sorunlarin çözümünde bir çesit "hakem vazifesi" üstlendigini vurgulayan Erdogan, "Asli birimlerinin yayilip güçlenmesiyle bu ihtiyaç kismen ortadan kalkmissa da halen ’muhtar, imam, ögretmen’ üçlüsü yasadiklari yerlerin en muteber kisilikleri olmaya devam etmektedir" dedi.

 

"HERKES YERINI VE KONUMUNU BILECEK"

 

Cumhurbaskani Erdogan, günümüzde valilikler, kaymakamliklar ve belediyelerin ellerindeki genis imkanlarla çok önemli hizmetler ifa etmesine ragmen halen devletin milletle yüz yüze iliski içinde oldugu seçilmis temsilcilerinin muhtarlar oldugunu belirtti.

Bakanliklar, valilikler, belediyeler ve bunlara bagli tüm kuruluslarin, muhtarliklarla birlikte mahalle ve köy halkinin gönlünü kazanmasinin önemine isaret eden Erdogan, söyle devam etti:

"Herhalde burada bir yanlislik yok degil? Ne diyoruz ki ’Insani yasat ki devlet yasasin’ veya ’önce insan’ diyoruz. Hangi hizmet için yola çikarsaniz çikin önce milletin fertlerinin gönül rizasini nasil elde edebileceginize bakmaniz gerekiyor. Biz Yunus Emre gibi ’Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ diyoruz. Bizim öteden beri seçilmislerin önemine yaptigimiz vurgunun sebebi iste bu. Siz önemlisiniz. Dolayisiyla atanmis sizden sonra gelir. Ama bunun kadro kiymetini bilmeyenler var mi? Var. Iste bürokratik oligarsi dedigimiz sey budur. Onlar güçlenmek istiyorlar. Bazi seçilmisler de farkinda olmadan onlari güçlendiriyorlar. Eger sen böyle hareket edersen ondan sonra bürokrat gelir senin boynunda bozayi pisirir. Herkes yerini bilecek, konumunu bilecek. Burada aramizda atanmislar da var ama onlar da bunu bilmesi lazim. Çünkü milli iradenin seçip is basina getirdigi kisiye bürokrat da saygi duymalidir. Tabii ki seçilmis de ona saygi göstermelidir. Seçimle göreve gelen hiç kimsenin milletin tasribini gözardi etmek gibi bir lüksü yoktur olamaz. Çünkü bürokrat, seçilmise oy veren degil midir? O da onun basina gelmesini saglayan degil midir? Seçtin, o zaman saygi duyacaksin. Eger böyle davranirsak o zaman biz ülkemizi güçlendiririz. Bu ister filanca köyün falan mahallenin muhtari olsun isterse Cumhurbaskani olsun farketmez."

 

"BIZ BU TEKERE ÇOMAK SOKTUK, BU DÜZENI DEGISTIRDIK"

 

Seçilmis olan herkesin vakti geldiginde oyuna tabi oldugu kisilere hesap verdigini dile getiren Cumhurbaskani Erdogan, "Ülkemizde milletin tarihinden, kültüründen, tercihlerinden bir tür memnun olmayan, bu yüzden de seçtiklerini de begenmeyen bir kesim var. Bunlar istiyorlar ki davul milletin boynunda asili olsun, kaynagi millet saglasin. Külfeti millet çeksin. Buna karsilik tokmak da bunlarin elinde olsun, ülkenin kaymagini bunlar yesin ama hiçbir yükümlülük da üstlenmesinler. Biz iste bu tekere çomak soktuk, bu düzeni degistirdik. Bize olan tepkilerinin, hüsumetlerin gerisinde bu var. Geçmiste sadece bir avuç seçkine hizmet eden sistemi, bir avuç azinliga akan kaynaklari biz milletini tamamina mal ettik" dedi.

 

"BUNLAR NASIL BIZIMKI?"

 

Yeni anayasa konusundaki tekliflere karsi olusan direncin sebebinin de ayni oldugunu dile getiren Erdogan, sunlari kaydetti:

"Eski Türkiye’nin kodlariyla olusturulmus mevcut anayasa tümüyle yenilenirse ellerindeki son kozlari da kaybedeceklerini düsünüyorlar. Milletimiz çok partili sisteme geçildiginden beri mücadeleyle adim adim ilerleyerek bugünkü haklarina, özgürlüklerine kavustu. Sürekli darbelerle, muhtiralarla kesintiye ugrayan bu zorlu süreç halen bitmis degil. Tek parti döneminin vesayet anlayisinin kalintilari bugün dahi hiç ummadigimiz yerlerden, hiç ummadigimiz yöntemlerle karsimiza çikabiliyor. Sizler de görüyorsunuz, takip ediyorsunuz, Hatay’da sinirlarimizi ihlal eden yabanci bir savas uçagini düsürüyoruz. Birileri hemen çikiyor tüm kinini, düsmanligini, husumetini ülkemize, sahsimiza yöneltiyor. Ruslar bir yandan bizdeki bir takim kisiler diger taraftan Türkiye’nin neresi bombalanmali egzersizleri yapiyor. Hadi ötekileri anladik da bizimkilere ne oluyor? Bunlar nasil bizimki? Bunun adi kendi ülkesine, kendi milletine körü körüne düsmanlik etmektir. Allah bunlara firsat vermesin, Allah ülkemizi ve milletimizi bunlarin eline birakmasin."

 

"MECLISLERDEN SÖZ ATANLAR, GERÇEGE YALAN KATANLAR…"

 

Muhalefete Kahramanmaras yöresine ait "Gökte uçan huma kusu" adli türküyle seslenen Cumhurbaskani Erdogan, "Ne diyor o güzel Maras türküsünde, ’Gökte uçan huma kusu, ne bilir dalin kiymetini. Kargayi kondurmam dala, ne bilir gülün kiymetini. Meclislerden söz atanlar, gerçege yalan katanlar, sonra beylige yetenler ne bilir ilin kiymetini.’ Bunlar ne dalin kiymetini bilir ne gülün kiymetini bilir. Ne ilin ne de memleketin kiymetini bilir. Bunlar sadece meydani bos bulduklarinda söz atmayi, yalani, iftirayi, millete hakaret etmeyi bilir. Ama artik Türkiye, dünkü Türkiye degil. Milletimiz istiklaline ve istikbaline sahip çikma kararini her firsatta ortaya koydu. 1 Kasim seçimlerinin sonuçlarini bu iradenin bir tezahürü olarak degerlendiriyorum. Insallah devlet ve millet olarak bu kararliligimizi sürdürecek, 2023 hedeflerimize hep birlikte ulasacagiz" ifadelerini kullandi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber