• DOLAR
  6,0217
  % -0,09
 • EURO
  6,7417
  % 0,11
 • ALTIN
  247,7033
  % 0,02
 • BIST
  86.771
  % -0,03

Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Durmadan Çalışıyor

Dünyada hızla yayılan ve komşumuz Yunanistan’da da görülmeye başlanan Kızamık salgınıyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar birim sorumluları ile konuştuk. Malatya’da hiç kızamık vakasına rastlanılmadığını ifade eden birim yetkilileri, “Malatya’da kızamık vakasında rastlanmaması sevindirici bir gelişme. İlimizde 2018 yılında kızamık şüphesi olan 24 hasta takip edildi ve sonuçların kızamık olmadığı ortaya çıktı. Titiz bir aşılama programı uygulanması nedeniyle İlimizde kızamık hastası bulunmamaktadır. Aşılamanın önemi burada kendini göstermektedir. Kızamık hastalığı belirtilerini gösteren kişilerin en kısa zamanda aile hekimliklerine veya en yakın hastaneye başvurmaları önem arz etmektedir.”dedi

Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Durmadan Çalışıyor

Özellikle dünyada son zamanlarda görülmeye başlanan Kızamık salgını vatandaşlarda endişeye yol açıyor. Komşumuz Yunanistan’a kadar salgın dolayısıyla Kızamık hastalığında ve aşılamada Malatya’nın ne durumda olduğunu İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar birim sorumluları Dr. Zübeyda Erdoğan ve Dr. Hülya Yetiş ile konuştuk. Anne sütü bebek için ilk aşıdır sloganıyla Halk Sağlığı elemanlarıyla ile birlikte çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden birim sorumluları sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “ Sağlıklı bir toplum yapısı oluşturmak için 220 yıldan beri dünyada aşı ile bağışıklama yöntemi uygulanıyor. Anne sütü bebek için ilk aşı. Kızamık aşısına yönelik olarak ülkemizde ilk aşı uygulamalar 1969 yılında başlandı. 1969 yılından itibaren uygulanmaya başlayan aşı 1980 yılına kadar 12-15 aylık çocuklara 1 kere uygulandı. 1985 yılından sonra ‘Genişletilmiş Bağışıklama Programı’ içinde 9 aylık çocuklarda da uygulanmaya başlandı. 2006 yılından sonra da KKK aşısı 1. Yaşta ve ilköğretim birinci sınıfta olmak üzere 2 doz uygulanmaktadır.”

“AŞILAR AŞI TAKİP SİSTEMİYLE İZLENİYOR”

Birim sorumluları: “Teknolojini gelişmesiyle birlikte aşı güvenilirliği artmakta. İthal aşıların kontrolleri Sağlık Bakanlığı tarafından titizlikle yapılmakta. Yapılan bütün analizler sonucu uygun olan aşı, sahaya ‘Aşı Takip Sistemi’ (ATS) ile takip edilerek uygulanacak vatandaşa ulaşıncaya kadar bakanlık kontrolündedir. Aşılamayı bırakırsak ülkemizde her yıl 14 bin civarında çocuk bu sebepten ölebilir. Aşının amacı bebeği hayatı boyunca bütün bulaşıcı hastalıklardan korumaktır. Bu amaçla, Malatya İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2018 yılı içerisinde 11 bin 379 doz Kızamık Aşısı uygulanmıştır. Bu da hedef nüfusumuzun yüzde 98’inin aşılandığı anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

KIZAMIK VAKAMIZ YOK

Malatya’da kızamık vakasında rastlanmamasının sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan birim yetkilileri, ilimizde 2018 yılında kızamık şüphesi olan 24 hasta takip edildiğini ve sonuçların kızamık olmadığı yönünde alındığını hatırlatarak şu ifadeleri kullandılar: “Takip edilen vakalardan yapılan tahliller sonucu kızamık olmadığı anlaşılana kadar tüm yakın çevrelerinde gerekli önlemler (aşılama, 21 gün döküntü ve ateş takibi) alınmıştır. Titiz bir aşılama programı uygulanması nedeniyle İlimizde kızamık hastası bulunmamaktadır. Aşılamanın önemi burada kendini göstermektedir. Kızamık hastalığı belirtilerini gösteren kişilerin en kısa zamanda aile hekimliklerine veya en yakın hastaneye başvurmaları önem arz etmektedir.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber