• DOLAR
  6,9708
 • EURO
  8,2281
 • ALTIN
  442,57
 • BIST
  1,1732

Buğday Pazarı Esnafı Stokçudan Dert Yandı

Malatya Buğday Pazarı Esnafı, Malatya’da bu yıl üretilen buğday ve arpa ürününün bol olduğunu hatırlatarak, yetiştirilen ürünlerin Malatya piyasasına gelmediğinden yakınıyor. TMO’nun buğday alımlarını fiyat istikrarı açısından memnuniyetle karşılayan üreticiler,  parası olan tüccarların buğday stoku yaptıklarını kaydederek piyasayı etkilediğini ileri sürüyorlar.

Buğday Pazarı Esnafı Stokçudan Dert Yandı

Malatya Buğday Pazarı Esnafı, Malatya’da bu yıl üretilen buğday ve arpa ürününün bol olduğunu hatırlatarak, yetiştirilen ürünlerin Malatya piyasasına gelmediğinden yakınıyor. TMO’nun buğday alımlarını fiyat istikrarı açısından memnuniyetle karşılayan üreticiler,  parası olan tüccarların buğday stoku yaptıklarını kaydederek piyasayı etkilediğini ileri sürüyorlar.

Buğday Pazarı Esnafı, Malatya’ya gelen buğdayların başta Yazıhan ilçesi kırsalı olmak üzere Malatya’nın bütün ilçelerinden geldiğini hatırlatarak; “Bunların yanında çoğunluk olarak Adıyaman, Diyarbakır Bismil, Sivas ve Elbistan bölgesinden unluk buğdaylar geliyor. Malatya yöresinde yetiştirilen buğdaylar ise kaliteli bulgurluk buğdaylardan oluşuyor” diyerek Malatya Buğdayının hem unluk hem de bulgurluk olarak tercih edilen buğdaylar arasında ilk sırada geldiğinin altını çiziyorlar. nYıllarca un fabrikalarında buğday eksperliği yapan ve halen Buğday Pazarında esnaflık yapan Emekli, Orhan Doğan ise yaptığı değerlendirmede bu yıl hububat ürününün çok bol ve kaliteli olduğunun altını çizerek asıl sıkıntının buğday pazarına ürün gelmemesinden kaynaklandığını söyledi. Orhan Doğan konu ile ilgili görüşlerini ise şu şekilde paylaştı. “Malatya başta olmak üzere,  Arguvan, Elbistan Diyarbakır Bismil, yöresi hep bulgurluk üzerine buğday üretiyor. Bu bölgelerde kaliteli sert buğday üretiliyor. Unluk buğday da genellikle Kangal yöresi ve Elbistan yöresinden geliyor. Geçen yıla göre bu yıl buğday ve arpa fiyatlarında bir fiyat yükselmesi söz konusu. Ancak bu yıl Buğday ve arpanın bol olmasına rağmen stokçu çoğaldı. Araç, galericileri kuyumculardan tutun da nakit parası olan birçok esnaf dahi buğday stokçuluğu yapıyor. Burada açık söylemek gerekirse Buğday pazarına buğday girmedi. Alıcılar dışarıdan gelerek buğday üreticisinden tarladan üreticilerinden ürünü aldı. Bu stokçulara müsaade edilmemesi gerekir.”

HUBUBAT STOK YAPILIYOR

Buğday ve Arpa fiyatlarında ton başına geçen yıla göre 400 lira 500 lira arasında bir artış söz konusu olduğunu kaydeden Orhan Doğan; “Geçen sene bin 500 liraya aldığımız buğdayın tonunu bu yıl 2 bin liraya almaya başladık. Bunun birkaç sebebi var. Birincisi ürün bol ve kaliteli olduğu için stokçu çoğaldı. İkincisi Devlet buğday üreticisine kredi verdi. Çiftçi, Devlet kredisini alınca ihtiyacını oradan giderdi. Aldığı hasadın bir kısmını kışın daha fazla fiyata satarım düşüncesi ile stokuna koydu. Acilen paraya ihtiyacı olmayanlar bu yola gittiler. Malını bekletiyorlar. Bu nedenle Buğday pazarına Bu yıl doğru dürüst ürün girmedi. Ürün çıktı, ürün piyasada dolu, ama buğday pazarına mal girmiyor” diye konuştu. Geçen yıla göre bu yıl arasında kıyas yapan Orhan Doğan, Bu konudaki görüşlerini de şu şekilde paylaştı. “Bu yıl hububat bol. Çok güzel ürün var. Pazarlama konusunda sıkıntı yok. Bu yıl buğday ve arpayı başta Toprak Mahsulleri Ofisi olmak üzere, Belediyeler, Kooperatifler alıyor ve stoklarını dolduruyor.  Ayrıca zenginler stok yapmak için alıyor. Pazarımızdaki esnafa alacak bir şey kalmıyor. Buradaki esnaf zarar ediyor. Kirası var, vergisi var. Evini geçindirecek ama esnaf olarak arkadaşlarımız doğru dürüst henüz buğday almış değiller. 50 yıldır burada faaliyet gösteren esnaflar bu yıl henüz buğday ve arpa alamadılar. Bunun sebebi de ürün pahalı olduğu zaman Buğday pazarına pek gelmiyor. Ürün para etmediği zaman Buğday pazarına geliyor. Geçen yıl örneğin arpanın tonu bin 100 liraydı. Şu an bin 400 lira oldu. Ton fiyatında 300-400 liralık bir fark var. “ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz- Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber