• DOLAR
  5,0949
  % 0,53
 • EURO
  5,9086
  % 0,55
 • ALTIN
  197,8304
  % -0,02
 • BIST
  95.218,58
  % -2,05

Bu Yıl Sebze ve Meyveyi Pahalı Yiyeceğiz

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sebze fiyatlarının normale dönmeyeceğini vurgulayan Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız: “ Sebze ve meyve fiyatları bu sene ülke genelinde yaşanan sorunlar nedeniyle yüksek. Sebze ve meyve fiyatları normal seyrine dönmez, bu şekilde devam eder. Bu yıl sebze pahalı yenilecek. İnşallah bu fiyatlar kendini korur ve yükselmez, düşme gibi bir beklentimiz yok zaten.” dedi

Bu Yıl Sebze ve Meyveyi Pahalı Yiyeceğiz

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sebze ve meyve fiyatlarını Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız ile konuştuk. Sebze fiyatlarında bir düşme beklemediklerini vurgulayan Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Sebze ve meyve fiyatları bu sene ülke genelinde yaşanan sorunlar nedeniyle yüksek. Yağışın zamanında yağmamasından kaynaklı sorun yaşandı. Bütün ürünlerde ülke genelinde bir salgın gibi bir hastalık var. En basiti Malatya’mızda kayısı geç başladı, bir anda oldu ve ağaçlarda kayısılar çürüdü, toplayamadı insanlar. Normalde Baskil, Eskimalatya, Malatya merkez, Beylerderesi bu şekilde giderken kayısıda Baskil’den direk Akçadağ’a geçmek zorunda kaldık. Ürün birden bire oldu. Bütün ürünlerde bu böyle. Ürün az yetiştiriliyor, talep fazla. Domates her sene Tuzla’dan Malatya’ya tonlarca geliyordu, bu sene çok az geliyor ve ürünlerde kurt var, hastalık var. Talep çok üretim az, bu da ister istemez fiyatlara yansıyor.”

“FİYATLAR NORMAL SEYRİNE DÖNMEZ”

Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sebze ve meyve fiyatları normal seyrine dönmez, bu şekilde devam eder. Bu yıl sebze pahalı yenilecek. İnşallah bu fiyatlar kendini korur, yükselmez, düşme gibi bir beklentimiz yok zaten. Yerli Malatya domatesi de olmadı bu sene,  şu anda domates 3,5 lira, yumurta tipi domates 2,5 lira. Tuzla domatesi hiç randıman vermedi bu sene. Normalde 45 gün süren Tuzla domatesi 20 günde bitti. Salatalık 2,5 lira, yerli salatalık 2 lira. Malatya’nın sebze tüketimi çevre illerde göre fazla olduğu için diğer illerden Malatya’ya ürün gelişi çok fazla oluyor. Şu an için kayısı Malatya’nın bel direği olduğu için kayısıdan dolayı diğer sebze ürünleri Malatya’da yetiştirilmiyor artık eskisi gibi. Bütün umutlar kayısıya bağlanmış ama bu sene çoğu insan kayısıda zarar etti.”

“ŞU AN KARPUZ VE ÜZÜM REVAÇTA”

Meyve fiyatlarını da değerlendiren Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Meyve olarak şu anda kayısı ve kiraz revaçta. Şu anki sıcaklık böyle devam ederse 10 güne kadar kayısı biter. Yerli kiraz zaten artık bitti, Kozluk tarafında biraz ürün kaldı ama onlarında kalibresi çok küçük, kalitesi çok düşük.  Şu an meyvelerde üzüm, karpuz, revaçta havalar sıcak olduğu için. Yeni yeni yerli şeftaliler gelmeye başladı.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber