• DOLAR
  5,8069
  % -0,05
 • EURO
  6,6148
  % 0,01
 • ALTIN
  267,1454
  % 0,74
 • BIST
  95.266
  % 0,09

“Bu ülke Kolay Bir Lokma Değil”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati iş dünyasının temsilcileriyle istişare toplantısında bir araya geldi. Burada ülkeye yapılan ekonomik operasyonları eleştiren Nebati, “Bu ülke kolay bir ülke değil. Kolay bir lokma değil. Bunu yiyecek, bu ülkeyi düşürecek bir güç daha olmadı, olmayacak. Çünkü bu millet 81 milyonluk nüfusuyla vatanına, milletine, bayrağına ülkesine sahip olma konusunda artık adeta tecrübeleriyle dünyaya örneklik etmiş bir ülke.” dedi

“Bu ülke Kolay Bir Lokma Değil”

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati başkanlığında Öğretmenevinde düzenlenen toplantıya Vali Aydın Baruş, Ak Parti Malatya Milletvekilleri Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Ahmet Çakır, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Necmi İnce, TOÜ Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Kurum, kuruluş ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Vali Aydın Baruş burada yaptığı konuşmada Malatya ekonomisi değerlendirerek şunları dile getirdi: “ 2017 ihracat rakamlarına göre Türkiye ihracatçılar verilerine göre Malatya’nın ihracatı 354 milyon 952 bin dolardır.  Bu yine İhracatımızı 151 milyon 942 bin doları kuru meyve mamulleri oluşturmaktadır. Hazır giyim ve hazır giyim ihracatımız işe ise 118 milyon 880 bin dolar olup ihracatın %34’e tekabül etmektedir. Yani kuru meyveleri mamulleri artı hazır giyim de hazır giyim ihracatımız toplam ihracatımızın %77 sini oluşturmakta. 2017 rakamlarına göre ithalatımız 145 milyon 428 bin dolar civarındadır. Sektörler bazında kısaca baktığımızda tarım sektörü Malatya ekonomisi içerisinde önemlidir. Yüz ölçümünün yüzde 34’ü oluşturan tarım alanlarının yüzde 21’inde bulunmak için bir gerçekleştirilmekte, yüzde 19’unda ise kayısı meyveci yapılmaktadır. Kayısı meyveciliğini yapıldığı alan 80 bin 122 hektardır. Kayısı Malatya ekonomisi içerisinde vazgeçilmez bir öneme sahiptir. 2018 yılı itibariyle yıllar itibariyle değişmekle birlikte,2018 yılında kayısı üretimimiz yaş kayısı üretimin 400 bin ton civarındadır kuru kayısı üretimi ise 80 bin ton civarında gerçekleşmiştir.  İhraç edilen kuru kayısı miktarı 2017 yılı rakamları kesinleşti için arz ediyorum 94 bin 874 ton olup Türkiye ihracatının yüzde 90’ıdır. Türkiye kuru kayısı ihracatı ise toplamda 266 milyon dolar civarında gerçekleşmiştir. Sanayi sektörümüzde bin 116 firmamız mevcuttur. Çalışan sayımız 26 bin 367’dir. En fazla istihdam yapılan sektör tekstil sektörüdür. Burada firma sayımız 126 çalışan sayımız, 13 bin 832 bu da sanayide çalışanların yüzde 53’üne yakın bir rakam oluşturmaktadır. Yine gıda imalat sanayi önemli bir sektördür çalışan sayımız 5 bin civarındadır. Burada da 237 firmamız faaliyet göstermekte olup toplam çalışanların %19’u gıda imalat sanayinde istihdam edilmektedir.”

OPERASYON ÇEKENLER BU ÜLKENİN KOLAY BİR ÜLKE OLMADIĞINI BİLMELİLER

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati ise burada yaptığı konuşmada şunları dele getirdi: “Kaynağı dışarıda operasyonlarla önce Türkiye’de döviz fiyatları üzerinde sonra da ekonomisi üzerinde bir operasyon çektiler. 10 Ağustos ve sonrasında şunlar konuşuluyordu: Dolar 7, 8, 9, 10 lira olacak. Euro bu noktaları geçecek ve insanlar bankalara gidip, paraları çekip, dövizleri çekip bankacılık sistemini çökertecek, sonra da ülke ekonomisi göçecekti. Ama bu operasyonu çekenler yine unuttular. Bu ülke kolay bir ülke değil. Kolay bir lokma değil. Bunu yiyecek, bu ülkeyi düşürecek bir güç daha olmadı, olmayacak. Çünkü bu millet 81 milyonluk nüfusuyla vatanına, milletine, bayrağına ülkesine sahip olma konusunda artık adeta tecrübeleriyle dünyaya örneklik etmiş bir ülke. Sonrasında 20 Eylül’de Sayın Bakanımızın orta vadeli plan ya da Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıkladığında yılbaşı itibariyle birtakım rakamları ortaya koymuştu. 2019, 2020 ve 2021’de Türkiye ekonomisinin nereye geleceğini rakamlarla ortaya koymuştuk. Sosyal medyada, medyada çok şeyler konuşuldu. Nihayet biz yılın sonuna geldik. YEP’te enflasyon yıllık olarak 7.8 ilan edilmişti. 20.30’la neticelendi. Enflasyon özellikle firmalar ve sektördeki temsilcilerle birlikte hareket etmenin de getirdiği sinerjiyle enflasyonla topluca mücadele konusunda ortaya konan iradeyle kasım ayında ciddi bir oranda düştü. Aralık ayında da aynı şekilde binde 4 tüketici enflasyonunda ve yüzde 2.22’yle de üretici enflasyonunda düşüş sağlandı. Bu da yıllık enflasyon 20.8’in altında 20.3’e inmiş oldu. 2019’da da aynı şekilde hedeflerimiz var. İhracat rakamlarına baktığınız zaman ekim, kasım, aralıkta artan ihracat buna karşılık çok ciddi bir şekilde düşen bir ithalat. Ve bunun neticesinde Türkiye’nin rekoru kırılarak 168 milyar doların üzerinde bir ihracatla biz yılsonunu kapattık. Ve 400 milyar dolara yakın bir dış ticaret hacmiyle de Türkiye belli bir noktanın üzerine çıkma başarısını ortaya koydu. Bu şu demektir: Türkiye’nin bir gücü var, Türkiye’nin bir potansiyeli var. Bu potansiyeli durdurabilecek hiçbir operasyon yoktur. Olamaz. Biz buradan sesleniyoruz iş dünyasına. Hedeflerinizi YEP’deki o hedeflerle mutlaka uyumlu hale getirin. Hatta inşallah çok daha iyi olacak. Gerek enflasyon oranlarında gerek cari açıkta gerek ihracatta Türkiye çok daha iyi noktalara gelecek. Ortaya konmuş olan bu performans Türkiye’nin sürdürülebilir gücünün sürdürülebilir büyümesini ve dünyaya örneklik teşkil etmesini ortaya koyan bir performanstır.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber