• DOLAR
  7,9752
 • EURO
  9,4470
 • ALTIN
  486,73
 • BIST
  1,1835

BOZKIRDA DOSTLUK

BOZKIRDA DOSTLUK

Ellerin yurdunda çiçek açarken

Bizim ile kar geliyor gardaşım

Bu hududu kimler çizmiş gönlüme

Dar geliyor, dar geliyor gardaşım

 

Kahramanmaraş topraklarının yetiştirdiği merhum Abdurrahim Karakoç’un da ifade ettiği gibi bu hudutlar ona çok önceden dar gelmiş artık bana da dar geliyor.

Orta asya da Tanrı dağlarının eteğinde kurduk kıldan çadırımızı beraber bir ateşin üstünde aş ettik. Bir tasa beraber kaşık daldırdık. Ekmeğimizi ortadan bölüp yedik. Çocuklarımız bir anadan olmuşçasına beraber koştu orta asya bozkırında , beraber düşüp ağladılar beraber toy yaptılar. Kımız içtik, at bindik ,ok atıp kılıç salladık. Sırt verdik gardaş olduk, Gönül verdik aile olduk. Bindik atlarımıza artık göç vakti gelmişti. Bir kıldan çadır bu koca aileye dar geliyor. Bindik yağız atlarımıza bir haydi bakalım deyişle yollara düştük. Birimiz vardı Anadolu ya herkesin hayal ettiği , milyonlarca kişinin bu toprakları kanıyla suladığı Anadoluya, vurdu Asya bozkırında dövdüğü kılıcını Anadolu topraklarına ve bir selam verdi gelecek tüm nesillere ,bu toprakları vatan bilsin diye.

“Size öyle bir vatan aldım ki; Ebediyen sizin olacaktır.”

Bu sesleniş yüzyıllara karıştı. Nice cenk oldu, nice hain çıktı ama bu söz toprağa düşmedi her vatan evladının göğsüne nakış gibi işlendi. Her hainin karşısına binlerce yiğit her düşmanın karşısına koca bir millet çıktı. Tam bitirdik dediler merhum Osman beyin yaktığı Osmanlı ateşi dünyanın dört bir yanını sarıp dünyadaki pislikleri yaktı  adaleti ,iyiliği ve güzellikleri cihana hakim kıldı. Bu saadet ateşini söndürdük bu sefer kesin bitti dediklerinde ise Sarı saçlı Mavi gözlü genç bir Osmanlı subayı yanına aldığı kendi gibi yiğit komutanlar ile Anadolu kurtuluş hareketini başlattı. Yine başaramadılar çünkü her zaman hainlerin ve düşmanların daha fazlasını Allah bu necip milletin arkasına güç olarak verdi. Yüzyıllardır süren bu boyunduruk altına alma hareketleri hep başarısız oldu. Kimi zaman karşılarına bir Atilla kimi zaman bir Alpaslan kimi zaman bir Fatih kimi zaman bir Yavuz kimi zamansa Mustafa Kemal gibi vatan evlatları çıktı. Geçen yıllar bizi yordu bir çelik misali, dövüldükçe güçlendik, aldığımız her darbe bizi güçlü düşmanımızı zelil kıldı. Bu sefer niyetler değişti son olarak farklı şekilde canımızı yakmaya meyletmişler ama zelil hale düşmeleri yine yakındır. O orta asya bozkırında beraber aş yediğimiz toy ettiğimiz ağladığımız güldüğümüz gardaşımıza zarar vermeye meyletmişler. Bizim cana atılan oka merhametimiz olur ancak canana atılan oka af yoktur. Siz bizim cananımıza ok attınız bunun hesabını canan sorar da bizde sormadan edemeyiz. Bozkırda yediğimiz aşın hakkı için, İçtiğimiz suyun hakkı için , aldığımız nefesin hakkı için Ay yıldızlı yüce bayrağa yemin olsun ki  Azerbaycan toprakları Ana vatan toprakları kadar kıymetlidir. Karabağ topraklarında verilecek bir karış toprak yoktur. Ya o topraklardan ayaklarınız ile çekip gideceksiniz yada sarı torba ile gideceksiniz.  Bu topraklarda her mazluma her canlıya yer var. Gönül coğrafyası nice memleketlere ulaşan öz vatanımızda da kardeş vatanımızda da boynu bükük, muhtaç,mazlum herkese yer var ama haine soysuza yer yok. Derdi bizden toprak almak olanın yolu kabir, yoldaşı iblis olur.

Türkiye Cumhuriyeti binlerce yıllık ortak geçmişi olan Azerbaycan Devletinin ve milletinin yanındadır. Varlığınız daim olsun. Allah dünyadaki Türk ve İslam topraklarını özgür olduğu günlere kavuştursun. Yakın bir zamanda topraklarında gezeceğimiz Karabağ gibi birgün de Doğu Türkistan’ın özgürlüğe hasret çocukları ile nefes alabilmeyi diliyorum. Siyonist zulmünden kurtulmuş Özgür Kudüste ,Mescid-i aksa da alnımı secdeye koyup özgürlüğüne kavuşan Türk-İslam toprakları için mutluluktan ağlamak istiyorum. Yemende çocukların yüzü gülsün istiyorum. Somali’de çocuklar açlıktan ölmesin istiyorum. Dünyada artık mazlum, aç ,susuz ve zulümle yaşayan insanlar olmasın istiyorum.

Amin amin amin sonsuz kere amin

 

Mazlum Coğrafyaların Tebessüme hasret çocuklarını selamlıyorum

YUSUF SALİH TATAR/@yusufsalihtatar

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber