• DOLAR
  6,8668
 • EURO
  7,7696
 • ALTIN
  399,53
 • BIST
  1,1310

Böyle Giderse Hayvancılık Bitecek

Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarında yoğunluk yaşanırken canlı hayvan satışlarının beklenen düzeyde olmadığı belirtildi. Hem hayvan satıcıları, hem de Canlı Hayvan Pazarı Başkanı bu konudan şikâyetçi olduklarına dikkati çekerek, Belediyelerden üreticilerin yanında olması ve destek vermeleri çağrısını tekrarladı

Böyle Giderse Hayvancılık Bitecek

Malatya Büyükşehir Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarında yoğunluk yaşanırken canlı hayvan satışlarının beklenen düzeyde olmadığı belirtildi. Hem hayvan satıcıları, hem de Canlı Hayvan Pazarı Başkanı bu konudan şikâyetçi olduklarına dikkati çekerek, Belediyelerden üreticilerin yanında olması ve destek vermeleri çağrısını tekrarladı

Malatya Canlı Hayvan Pazarı Başkanı Ramazan Kırma, canlı hayvan pazarında görülen kalabalığın kuru bir kalabalık olduğunu, kalabalığın olmasına rağmen yeterince alışveriş olmadığını ifade ederek ‘durum böyle giderse hayvancılık bitecektir’ uyarısında bulundu. Başkan Ramazan Kırma gazetemize yaptığı değerlendirmede şunları söyledi. “Bizim Malatya tarım ili olduğu için Malatya’nın yüzde 40’ı kayısı ile geçiniyor. Üreticimizin yüzde 60’a da bildiğiniz gibi hayvancılık ile geçiniyor. İlimiz hayvancılık şehridir. Ancak dışarıdan gelen hayvanlardan dolayı üreticilerimiz biraz etkileniyor. Zaten 2 yıldır hayvanlarımız para etmiyor. Bunun sebebi de yem’in kilosu 87 liraya çıktı. Besici şu anda yem alamıyor.  Diğer yandan ithal mal daha gelmeyecek dediler. Şu anda mal pazarında olan hayvanlar besisi olan işletmelerden geliyor. Ancak satış yok denecek kadar az. Sadece kuru kalabalık var.”

Dişi Hayvanları Kesmeyin

Devletten beklentilerinin kırsal alanda hayvancılık yapanlara destek verilmesi olduğunu isteyen Başkan Kırma, dişi hayvan kesimlerinin de önlenmesi uyarısında bulundu. Kırma bu konudaki görüşlerini de; “Malatya Kırsal alanda destek vermezlerse dişi hayvan kesimini önlenmezse Malatya değil Türkiye üretim duracaktır. Bu konuyu yetkililerimize de söyledim. Yem fiyatları böyle giderse kırsal alanda hayvancılık bitme noktasına gelecektir. Yem fiyatları 77 lira ile 90 lira arasında değişiyor. Arpanın kilosu 72 lira kilosu oldu. Hayvan üreticisi arpa alamaz duruma geldi. Diğer yandan karkas etin maliyeti 32 lirayı buluyor. Et ve Balık Kurumu 30 liraya hayvan kesiyor. Et ve Balık Kurumuna Hayvan satacak olanlar sıraya giriyor. 1 ay sıra gelmiyor. Bir aydan sonra hayvan kesildiği zaman 3 ayda para vermiyorlar. Böylece üreticimiz 4 ay 5 ay para almayı bekliyor. Bu da üreticimizin belini büküyor” şeklinde konuştu.

Belediyelerimiz Bu İşe El Atsın

Konunun çözümü ve hayvancılığın gelişmesi için belediyelerin konuya el atmasını isteyen Kırma, “Malatya’nın 3 tane Belediyesi var. Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyesi var. Bu Belediyelerimiz hayvanlarımızı alsınlar. Bir tanzim Mağazası oluştursunlar veya Esenlik Marketlerine alsınlar. Hayvanları 30 liradan kessinler. Kendilerine 36 liraya mal olur. Zaten büyük bir hayvanın sakatatları 500 lira tutuyor. Bu sakatatlardan giderlerini karşılarlar. Böylelikle et fiyatları da düşer. Hem hayvan üreticisi kazanır. Hem kendileri kazanır. Hem de vatandaş ucuza taze ve temiz et yeme imkânına kavuşur. Böylelikle de üretici, kasap ve tüketicinin arasındaki fiyat farkı kapanır. Et ve Balık Kurumu’nun bile bir karı yok zararı var” dedi.

Üretici de Vatandaş da Zararda

Canlı Hayvan Pazarında canlı hayvan alışverişi yapan Ömer Kurt adlı satıcı ise; Yıllardır canlı hayvan pazarında alışveriş yapıyorum. Bu yıl hayvan fiyatları ve et fiyatları düşük. Ama samanpahalı, yem, arpa pahalı.  Şu an üretici vatandaş hep zararda. Besiciler zararda. Ama gerisi de büyüklerin bileceği bir şey.  Pazar çok kalabalık her zaman Cuma ve Pazartesi günleri pazar bayağı kalabalık oluyor. Ama bu kalabalık kuru kalabalık.  Alışveriş de yok yani beklenen bir alışveriş yoktur. Yem pahalı olduğu için vatandaş hayvan alamıyor. Alsa da beslemiyor. Şu an sığırlar bıçağa gidiyor. Küçükbaş hayvan büyükbaş a göre daha iyi gidiyor.  Küçükbaş hayvanları vatandaşlar, adaklık kurbanlık, olarak gidiyor” diye konuşarak sıkıntılarını ifade etti.

>>A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber