• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

“Böbrekler İhmal Edilmemeli”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hemodiyaliz Bölümü sorumlu doktorlarından Dr. Gülzade Kılıç Pekince, Böbrek Hastalıklarının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerinde ağır yük oluşturmakta olduğunu söyleyerek bu konuda vatandaşların hassasiyetlerinin artırılmasını istedi

“Böbrekler İhmal Edilmemeli”

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hemodiyaliz Bölümü sorumlu doktorlarından Dr. Gülzade Kılıç Pekince, Böbrek Hastalıklarının insan sağlığı ve ülke ekonomisi üzerinde ağır yük oluşturmakta olduğunu söyleyerek bu konuda vatandaşların hassasiyetlerinin artırılmasını istedi

Böbrek sağlığının korunması ve bu konuya dikkat çekilmesi konusunda sorularımızı cevaplayan Dr. Gülzade Kılıç Pekince, farkındalığın artırılması için Dünya genelindeki sağlık kuruluşlarının önemli çaba sarf ettiklerini söyledi.

Böbrek hastalıklarına olan farkındalığın artırılması için ne gibi çalışmalar yapılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından böbrek sağlığı konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların başında erken tanının önemi anlatılarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla her yıl çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu amaçla da çeşitli eğitimler veriliyor ve etkinlikler düzenleniyor.

Türkiye’deki kronik böbrek rahatsızlıkları hangi seviyededir.  Diğer hastalıklarla etkileşimi ne durumdadır?

Bu hastalık dünyada ve ülkemizde neredeyse salgın halini gelmiş bir sorun olmaya başlamıştır.  Böbrek hastalığı erken teşhis edilmesi halinde  önlenebilir veya ilerlemesi ertelenebilir. Ancak vatandaşlarımız arasında hastalığın farkındalığının düşük olması,  sağlık kurumlarında  spot idrarda mikro albüminüri ,  hemogram ve biyokimya testleri kadar yaygın kullanılmaması dolayısıyla erken tanı  beklenen düzeye erişmemiştir.

Halk arasında Böbrek yetmezliği olarak bilinen bu hastalığın ülkemizdeki görülme sıklığı hangi aşamadadır.

Türk Nefroloji Derneği tarafından bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu amaçla yapılan bir çalışmada Ülkemizde Erişkinlerdeki Kronik Böbrek Hastalığının sıklığı yüzde15.7 dir. Kısacası her 6-7 erişkinden birinde kronik böbrek hastalığının olduğu saptanmıştır.  Kadınlarda; diyabet, hipertansiyon, obezite, enfeksiyon ve romatizma hastalıklar daha sık görüldüğü için böbrek hastalığı görülme oranı 1,5 kat daha fazladır.

Farkındalık istenilen düzeye ulaşmış mıdır?      

Dünyada yapılan çalışmalarda, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğu tespit edilmiştir. Düşük farkındalık nedeniyle ve  kötü yaşam kalitesi ile hastanın sağlığını tehdit etmekte, engellilik ve ölüm oranlarının artmasına neden olmaktadır.

Böbreklerin görevleri nelerdir, bu konuda bilgi verir misiniz?

Böbrekler vücudumuzda biriken Üre, kreatin  vb. zararlı maddelerin idrarla atılımını sağlar. Protein, glikoz, su ve mineral dengesini düzenler. Hemoglobin üretiminde kemik iliğini uyaran eritropoetin hormonunu salgılar. Kemikler için D vitaminin aktivasyonunu sağlar. Kan basıncını dengede tutar.

Böbrek hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Nefes darlığı ve uyku güçlüğü. İştah kaybı, bulantı ve kusma. Yüksek tansiyon. Üşüme ve yorgunluk hissi. Düşük idrar üretimi. İdrarın yapısında farklılık olması. Gece birden fazla idrara çıkma. Şişkinlik hissi, yüz, el ve bacaklarda ödem oluşması gibi belirtiler ile kendini belli etmektedir.  Ayrıca, Diabetes mellitus, İdrar yolu enfeksiyonu ve Nefritler, Hipertansiyon, İdrar Yolu taşları , Obezite ve yaşlılık da etkenler arasında sayılabilir.

Vatandaşlarımız bu hastalığa yakalanmamak için nasıl bir önlem almalı ya da ne yapmalılar?

Yılda bir  GFR hesaplanmalıdır. Yılda bir idrar tahlili yapılarak idrar yolu enfeksiyonu araştırılmalıdır. Spot idrarda mikro albüminüri bakılarak erken evrede protein kaçağı tespit edilmelidir. Gerekirse USG,İVP vb. görüntüleme yöntemlerinden faydalanılmalıdır.

A. Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber