• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

“Bizi Oyalamayın”

31 Mart yerel seçimleri öncesi Malatya Otizm Vakfı Genel Sekreteri Ahmet Kök, başkan ve başkan adaylarının yapacağı en küçük çalışmanın bile kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, “Otizmli çocuklara yönelik yapılan en küçük çalışma dahi bizi bizleri memnun ediyor. Otizmli çocuklar ve aileleri olarak kimseden özel bir yardım, lütuf beklentisi içinde değiliz. Sadece bizi oyalamasınlar. “dedi

“Bizi Oyalamayın”

Malatya Otizm Derneği Sekreteri yaklaşan 31 Mart yerel seçimleri öncesi başkanların ve başkan adaylarının otizmli çocuklar ve ailelerine yönelik projeleri olup olmadığını merak ettiklerini dile getirdi. Yeşilyurt’ta yapılan OÇEM’i değerlendiren Kök şu ifadeleri kullandı: “10 yıl içerisinde Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi (OÇEM)  dediğimiz İbni Sina Özel Eğitim Uygulama Okulu I. Kademe okulumuz 2008’den beri hizmet veriyor. 30 kişilik 40 kişilik 60 kişilik mevcutlarla hizmet verdi biz buna da razı olduk. Bu 10 yıl içerisinde Malatya en az 50 tane okul yapıldı. Peki, bu yapılan 50’ye karşılık bir okul bize bir lütuf mu?  O soruyu da ben sorayım. Tüm bu yapılanlar bizi resmen oyalama ve ağzımıza bir parmak bal sürmektir. 10 yılda bir okul yapıldı O da yarım Okul.  Yapan okulun kapasitesi 100 değil, 200 değil en az 300 kişilik bir okul olmalıydı. Bize 100 kişilik okul yaparak lütuf ettiler. Okulun kapasitesi artırılmasını istiyoruz. Aynı zamanda bölgeye yeni bir okul yapılmalı.”

“ÖZEL REHABİLİTASYON MERKEZLERİNİN DURUMLARI ÇOK VAHİM”

Özel Rehabilitasyon okulları hakkında da değerlendirmelerde bulunan dernek sekreteri Ahmet Kök : “Bunları ele alacak olursak; onların durumları daha vahim; Kurumlar kaliteyle değil, birbirlerinden öğrenci çalmak için yarışıyorlar. Zaten ders sayısı da o kadar az ki, sadece haftada iki saat bu kadar az süre içindeki eğitim ile Eğitimciler âlemi cihan olsalar bu çocuklara ne verebilirler ki. Dersler günü kurtarmak, Gurup eğitimi ise servis beklemekten ibaret, gerisine diyecek bir şey yok. Varın siz düşünün. Ayrıca bu kurumlar için yeterli denetimi mekanizmasının çalışmadığı kanısındayım Çünkü 10 yıldan beridir Özel Rehabilitasyonlara gidiyorum. Bir denetim elemanı çağırıp ta bana “arkadaş siz bu kurumlarla ilgili sıkıntılarınız var mı? Veya temelde Bir sıkıntınız var mı? Dahası da ne eğitim aldınız? Kurum ne kadar düzgün çalışıyor?” Diye soran olmadı. Zaten hiç denetçide görmedim ya. Ama duyduğum şu ki. Bir gün önceden arayıp, yarın sizi teftişe geleceği! Diyorlarmış Tabi teftişe gelen yetkili önceden haber verirse ne kadar sağlıklı bir teftiş olur. Düşünmeyi dahi gerek yoktur. Ayrıca gelen teftiş elemanının da konuya hâkim olmadığı söyleniyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir teftiş sistemi de duymadım Yalnız görevini tam manasıyla yapan kurumlan tenzih ederim.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber