• DOLAR
  7,3356
 • EURO
  8,6905
 • ALTIN
  455,45
 • BIST
  1,1838

“Bize Düşen Dinamikleri Ortaya Çıkarmak”

“Bize düşen bizi öteye taşıyabilecek dinamikleri ortaya çıkarabilmek.” diyen MÜSİAD İl Başkanı Poyraz ile ekonominin var olan potansiyelini yeniden canlandırmak adına başlatılan Vizyoner Lider Eğitimi’ni konuştuk.  Çalışmanın 30 saate denk geleceğini; çalışmada finansal yönetim, sözleşme ve rekabet hukuku, stratejik yönetim ve organizasyonel davranış gibi konuların yer alacağını dile getiren Poyraz, ekonominin kamçısı işsizlik için de “İŞKUR’un verilerine göre son 10 yılda işsizlik oranları zirveye çıkmış durumda. Bunu azaltmak için özellikle sanayi ağırlıklı yatırım yapacak iş adamlarına, 6. Bölge ve TRB1’in sağladığı avantajları anlatmalıyız.” dedi  

“Bize Düşen Dinamikleri Ortaya Çıkarmak”

“Bize düşen bizi öteye taşıyabilecek dinamikleri ortaya çıkarabilmek.” diyen MÜSİAD İl Başkanı Poyraz ile ekonominin var olan potansiyelini yeniden canlandırmak adına başlatılan Vizyoner Lider Eğitimi’ni konuştuk.  Çalışmanın 30 saate denk geleceğini; çalışmada finansal yönetim, sözleşme ve rekabet hukuku, stratejik yönetim ve organizasyonel davranış gibi konuların yer alacağını dile getiren Poyraz, ekonominin kamçısı işsizlik için de “İŞKUR’un verilerine göre son 10 yılda işsizlik oranları zirveye çıkmış durumda. Bunu azaltmak için özellikle sanayi ağırlıklı yatırım yapacak iş adamlarına, 6. Bölge ve TRB1’in sağladığı avantajları anlatmalıyız.” dedi

Malatya ekonomisinin nabzını ve tüm merak edilenleri Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Başkanı Muharrem Poyraz ile röportajımızda konuştuk.

Kısaca kendinizi tanıtıp MÜSİAD olarak yaptığınız faaliyetler için neler kaydedersiniz?

Hekimhanlıyım yaklaşık 30 yıldır Malatya’da inşaat sektöründe faaliyet gösteriyorum Malatya ve Ankara’da. İnşaatlarımız var. Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD)  11.000’i aşan üyesi, 60.000 şirketiyle 1.600.000 kişiye istihdam sağlayan Türkiye’de 86 noktada, yurtdışında 93 ülkede 223 noktada hizmet veren, dünyanın en önde gelen iş adamları derneğidir. Ben Muharrem Poyraz olarak MÜSİAD’ ın yaklaşık 10 yıldır üyesiyim. MÜSİAD’da daha önceki yönetimlerde bulunmuş Başkan Yardımcılığı ve başkan vekili olarak çeşitli kademelerde görev aldım ve en son 26 Ocak 2019’ da olağan genel kurul yapıldı tek aday olarak arkadaşların böyle bir talebi oldu bizde kabul ettik ve bu tarihten itibaren başkan olarak göreve başladım. İş adamları olarak Malatya’ da da bizim 110 tane üyemiz var, 60 kadar da Genç MÜSİAD üyelerimiz var. Bu üyelerimizle birlik beraberlik içerisinde devam etmeye çalışıyoruz.  Seçildiğimiz günden beri hayırlı osun ziyaretleri yapıldı, biz teşekkür mahiyetinde iadeyi i ziyaretler yaptık. Sivas ilimizi ziyaret ettik kardeş şehir olarak.  Yönetim kurulu üyeleriyle bir çalışma kampı yaptık, yol haritamızı belirledik. Yeni üye çalışmalarımız devam ediyor, Haftalık Yönetim Kurulu toplantılarımızı yaptık, Malatya’da ekonomi ödülleri adı altında büyük bir program yaptık, Malatya’da büyük yatırımlar, ihracatlar yapan 22 firmamıza ödül verildi. Genel Merkez tarafından yapılan tüm illerin katılımıyla gerçekleşen Genel İdare Kurulu Toplantılarına katıldık. Üyelere yönelik İŞKUR ve SGK destekli TKDK destekli KOSGEB ile ilgili toplantılarımız oldu, buralarda üyelerimizin faydalanabileceği konularda bilgi alış verişi oldu ve bu çalışmalarımız devam edecek.

Vizyoner Lider Eğitimi ne zaman başlayacak ayrıntılar nelerdir?

Fırat Kalkınma Ajansı ile bu çalışmayı yaptık çalışmamız artık sonuçlanma aşamasında nasip olursa Ekim ayı içerisinde başlayacak. Bu vizyoner lider eğitim programını sadece MÜSİAD’ a değil Malatya’daki bütün iş adamlarına yönelik bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma 30 saatlik bir programla yapılacak. Toplamda 5 gün günde 6 saatlik bir çalışma olacak. Burada 1. Programda finansal yönetim programı yapılacak sözleşme ve rekabet hukuku bir gün olacak, stratejik yönetim ve organizasyonel  davranış 2 gün olacak program  İstanbul Teknik Üniversitesinde belirlenecek isimler ile yapılacak.  Amaç burada aslında şu; bizim iş adamlarımıza yönelik bir sorumluluğumuz var. Hem bireysel olarak gelişmeliler hem de toplumsal olarak gelişmeliyiz. Son yaşadığımız ekonomi ile ilgili oluşan sorunları aşma noktasında yardımcı olmak.  Çünkü bu süreçte birçok şirket yeniden muhasebe yapma ihtiyacı hissetti Türkiye’nin reel ekonomisi ile ilgili kendi şirket ekonomisini yeniden gözden geçirme yapılanma süreci içerisine bir çok şirket girecek bireysel anlamında şirket anlamında bu eğitimler bu süreçlerin en hızlı bir şekilde nasıl atlatabileceği ile ilgili aslında bir nevi destek verilecek.  Bu MÜSİAD öncülüğünde Fırat Kalkınma Ajansıyla ortak bir proje kapsamında yapılacak.  Diğer iş adamları ve STK’ larla görüşülüp onlarla da istişare yapılacak ekim ayı içerisinde inşallah Malatya’ya ses getirecek bir program gerçekleştirmiş olacağız. Biz bu programı önemsiyoruz. İnşallah hem bizler istifade edeceğiz hem de Malatya’daki iş adamları istifade edecek. İnşallah hayırlı olur.

İhracat- ithalat rakamları için neler kaydedersiniz bu noktada da MÜSİAD’ ın önemi nedir?

Malatya 2007’ den bu güne kadar ihracat rakamları açısından incelendiğinde yüzde 66 milyon dolarlık bir ihracat potansiyeline sahip bir ilimiz. 10 yıllık süre içerisinde 354 milyon dolarlık bir ihracat rakamına ulaştı. Benzer illere bakıldığında Maraş’ ın on yıl önceki ihracatı 333 milyon dolar şuan ki ihracatı 950 milyon dolarlık bir rakama ulaşmış. Denizli’ye baktığımız da is e 10 yıl önceki ihracat rakamı 2.1 milyar dolar bu rakam şuan için 3,6 milyar dolara çıkmış.  Elazığ ise 10 yıl önceki ihracat rakamı 58 milyon dolar şuan ki geldiği rakam 318 milyon dolar.  Bu aslında yerel dinamikleri nasıl hareket getirdiklerini, kamunun imkânlarını nasıl güzel kullandıklarını gösteriyor. Yer altı kaynaklarımız madenleri açısından bakıldığında Malatya oldukça zengin ama o potansiyelimizi aslında bir Elâzığ bir Adıyaman gibi öteye taşıyamamışız.  Burada kamudaki yöneticilerimiz de bizler de yerel ve merkezi yönetimlerin de burada sorumlu olarak görmek gerekir. Bize düşen bizi öteye taşıyabilecek dinamikleri ortaya çıkarabilmek. Kayısı ile ilgili şuan bir çalıştay düşüncemiz var, onun hazırlığını yapıyoruz. Bir alan belirleyeceğiz o alanla ilgili çalışma yapacağız ilde mevcut durum tespiti yapılacak orta uzun kısa vadede neler yapabilirizi konuşacağız. Diğer yerel dinamiklerimizi nasıl harekete geçirebilirizle ilgili içerisinde akademisyenlerin olduğu çalıştay süreciyle bu çalışmalar yapılacak.

İstihdam rakamlarına bakıldığında MÜSİAD olarak bunu nasıl değerlendirirsiniz, çözüm önerilerinizi nasıl sıralarsınız?

İŞKUR’un verilerine göre son 10 yılda işsizlik oranları zirveye çıkmış durumda.  İlimizde İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı yaklaşık 54 bin civarı. İşsizlerin rakamsal oranı %8’ lere denk geliyor. Bu veriler sadece İŞKUR’a müracaat edenler üzerinden çıkarılan bir oran. Her hangi resmi bir kayıtları olmayanları, mevsimlik işçilerini, tarım ve inşaat sektöründeki rakamları da eklediğimizde resmi rakamın çok çok üzerinde bir rakam olduğu ortaya çıkıyor. İşsizlik oranını azaltmak için özellikle sanayi ağırlıklı yatırım yapacak iş adamlarına, 6. Bölge ve TRB1 in sağladığı avantajları anlatarak Malatya ilimize çekebiliriz. Başta MÜSİAD Malatya şubesi olmak üzere sivil İş Adamları Kuruluşları, Ticaret ve sanayi Odası, Belediyeler ve ilgili Kamu Kurumlarıyla iş birliği içerisinde işsizliği azaltmaya yönelik ortak çalışmalar yaparak sorunun çözümü noktasında ortak katkı sunabilirler.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber