• DOLAR
  6,8632
 • EURO
  7,7415
 • ALTIN
  395,87
 • BIST
  1,1276

“Birikim Kaybımız Olacak Ama…”

İnönü Üniversitesi’ nin yabancı öğrenci alımlarını, artılarını, eksilerini konuştuğumuz İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Üniversitenin bölünmesinin bizlere olumsuz bir etkisi olacak çünkü bu bilimsel veriler birikim tek üniversitenin birikimi olarak toplanıyordu.  Şimdi 2. Üniversite olarak ilimizde kurulacak olan Malatya Turgut Özal Üniversitesinin kuruluşu için üniversitemizden vereceğimiz fakülteler ve bölümlerin bilimsel birikimi bizden ayrılıp yeni üniversitenin birikimi olmuş olacak bu da üniversitemiz için kayıp demek. Buna rağmen üniversitemiz inşallah emin adımlarla dünya üniversitesi olma yolunda ilerliyor.” dedi

“Birikim Kaybımız Olacak Ama…”

Her geçen gün adından sıkça söz ettiren ve çoğu üniversiteye de örnek üniversite olarak gösterilen İnönü Üniversitesi’nin artılarını, eksilerini, çalışmalarını ve yabancı öğrenci alımlarını İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile konuştuk.

“ÜNİVERSİTEMİZ EMİN ADIMLARLA DÜNYA ÜNİVERSİTESİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR”

İnönü Üniversitesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan ve öncelikle yabancı öğrenci alımlarından söz eden Rektör Kızılay: “Yakın zamanda 3 tane yurt dışında 7 tane de yurt içinde olmak üzere 10 merkezde üniversitemizin Uluslararası Öğrenci Sınavını yani Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS)’nı yaptık. 2 binin üzerinde yabancı öğrenci bu sınava başvurdu. 500 civarında yabancı öğrenci kontenjanımız var biz buna göre bu öğrencileri değerlendirip yerleştireceğiz. Üniversitemizin şuanda 1300 yabancı öğrencisi var biz önümüzdeki yıl alacağımız yabancı öğrencilerin sınavını da yapmış bulunmaktayız böylelikle. Böylelikle İnönü Üniversitemiz 2 bine yakın yabancı öğrenciye sahip olacak.  Bir dünya üniversitesi olmazsak bu kadar yabancı öğrenci bize gelmez. Biz yabancı öğrenci alıyoruz yabancı öğretim üye sayımız 28. Üniversitemiz sağlıkta bir dünya markası. Karaciğer naklinde Türkiye’de ve Avrupa’da 1.  dünyada 2.sırada yer alıyor. 2018 yılının ilk 4 ayında 80 tane karaciğer nakli yapıldı yüzde 95 başarıyla gerçekleşti bunlar. 2017 yılında 223 nakil yapıldı. Karaciğer naklinde ve sağlığın birçok alanında Türkiye’nin lideri üniversitemiz. Dünyada da sayılı üniversitelerden biri. Bilimsel çalışmalarda araştırmada her yıl bir basamak daha ileriye gidiyoruz. Hedefim İnönü Üniversitesini dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına sokmak, bunun için çalışıyorum.  Tabi bu üniversitenin bölünmesinin bizlere olumsuz bir etkisi olacak çünkü bu bilimsel veriler, birikim tek üniversitenin birikimi olarak toplanıyordu.  Şimdi Şimdi 2. Üniversite olarak ilimizde kurulacak olan Malatya Turgut Özal Üniversitesinin kuruluşu için üniversitemizden vereceğimiz fakülteler ve bölümlerin bilimsel birikimi bizden ayrılıp yeni üniversitenin birikimi olmuş olacak.Onun için bu üniversitenin bölünmesi bazı fakültelerin ayrılması bu fakültelerin bilimsel çalışmaları açısından İnönü üniversitesi açısından kayıp olmuş olacak. Buna rağmen Üniversitemiz inşallah emin adımlarla dünya üniversitesi olma yolunda ilerliyor” ifadelerine yer verdi.

“ÜNİVERSİTEMİZ HEM İNSAN YETİŞTİRİYOR HEM DE BİLİM, KÜLTÜR VE SANAT ALANINDA ÜRÜNLER ORTAYA KOYUYOR”

İl içinde yapılan çalışmalar kadar il dışında ve ülke dışında yapılan çalışmalar da bir o kadar önem arz ediyor bunun için de İnönü Üniversitesinin çalışmalarından kısaca bahseden Rektör Kızılay: “Sağlık alanında yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.  Sağlık turizmi konusunda Sağlık Bakanlığı bizi sağlık turizminin uygun olduğu üniversite hastanesi olarak tanımladı, Türkiye’de 3 üniversite hastanesini tanımladı bunlardan biri de İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi.  Diğer alanlara baktığımız zaman da Mühendislik Fakültemizde yoğun bir çalışma söz konusu.  Üniversite sanayi iş birliği konusunda ciddi çalışmalar var. Projelerin sayısında ve niteliğinde önemli gelişmeler var Mühendislik Fakültemizde. Fen Edebiyat Fakültemizin yine yoğun bir bilimsel araştırma çalışması var.  Kimya, fizik, biyoloji bölümü de aynı şekilde, bunlar Türkiye’de en çok yayın yapan bölümlerimiz. Sosyal bilimler açısından İlahiyat Fakültemiz şuanda Türkiye’de önemli bir yere geldi. Hem uluslararası sempozyumlarla hem de bilimsel çalışmalarıyla hem de hocalarıyla diğer üniversitelerin fakültesine göre daha çok ön plana çıktı.  Eğitim Fakültemiz yine başarılı, diğer bir fakültemiz Hukuk Fakültemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz var bu fakültemizde her geçen gün mesafe kaydediyor.  Görsel Sanatlar Fakültemiz şehrimize kültürümüze sanat bakımından neredeyse her hafta bir program yaptı. Geçtiğimiz yılda aynı şekilde çalışmıştı.  Bu bakımdan İnönü Üniversitemiz şehrimize ülkemize bir taraftan insan yetiştiriyor bir taraftan da bilim, kültür ve sanat alanında eserler, ürünler ortaya koyuyor” sözlerini kullandı.

>>Hanife Sarı (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber