• DOLAR
  5,4653
  % 0,36
 • EURO
  6,1959
  % 0,42
 • ALTIN
  228,8879
  % 0,02
 • BIST
  104.595
  % 1,25

Birden fazla dil bilmek felç ve bunamadan koruyor

Edinburgh Üniversitesi tarafindan yapilan bir arastirmaya göre en az iki dil konusabilen kisilerin felç geçirdikten sonra normal fonksiyonlarini iki kaz daha hizli geri kazandigini ortaya koydu

Birden fazla dil bilmek felç ve bunamadan koruyor

 

Birden fazla dil konusabilmenin zihinsel fonksiyonlari arttirarak felç ya da bunama gibi hastaliklarin olumsuz etkisiyle basa çikabilme yetenegini gelistirdigi belirtildi.

Edinburgh Üniversitesi tarafindan yapilan bir arastirmada, iki dil konusan kisilerin felç geçirdikten sonra daha hizli iyilestigi belirtildi. Arastirma, iki dil bilen hastalarin yüzde 40’inin, sadece bir konusanlarin yüzde 20’si ile kiyaslandiginda felç geçirdikten sonra normal fonksiyonlarini iki kaz daha hizli geri kazandigini ortaya koydu. Ikinci bir dil konusma yeteneginin beden sagligi ile bir alakasi yokmus gibi görünse de, ikinci bir dil konusmanin beynin zihinsel fonksiyonlarini yikici hasara karsi korudugu kaydedildi.

Arastirmayi yapan ekip, birden fazla dil konusabilen kisilerin bunama hastaligina tek dil konusanlardan birkaç yil sonra yakalandigini saptadi. Edinburgh Üniversitesi Felsefe, Psikoloji ve Dil Bilimi yazarlarindan Thomas Bak, “Iki dillilik, insanlarin birinden digerine geçmesini sagliyor. Böylece insanlar bir dili engellerken, iletisim kurmak için diger dili aktif hale getiriyor. Böylece, sürekli beyin jimnastigi felç olan hastalarin iyilesmesini saglayabilir” dedi.

Stroke dergisinde yayinlanan arastirmada, Hindistan’in Hyderabad kentindeki dikkat ve bilgileri organize etme becerileri incelenmis 608 felç hastasindan alinan veriler kullanildi. Arastirmacilarin, çok sayida dil konusuldugu için Hyderaba kentini seçtigi aktarildi. Arastirmacilar, arastirmanin birden fazla dil konusabilmenin zihinsel fonksiyonlari arttirarak felç ya da bunama gibi hastaliklarin olumsuz etkisiyle basa çikabilme yetenegini gelistirdigini ortaya koydugunu belirtti. Satranç oynamak, bulmaca çözmek ya da enstrüman çalmak gibi aktivitelerin beyin gücünün arttirilmasini saglayarak zihinsel gerilemeyi de engelleyebilecegi kaydedildi.

Tasmanian arastirmacilari tarafindan yayinlanan bir baska arastirma ise, üniversite egitimi sirasinda farkli kurslara dahil olan yetiskinlerde, zihinsel kapasitelerinin arttigi ve Alzheimer hastaligi ya da bunama hastaliklarina yakalanma riskinin de düsük oldugu ifade edildi. Arastirmada, Tasmania Üniversitesinde 3 yil boyunca tarih, psikoloji, felsefe kurslarina katilan 50 yas üzeri 300’den fazla kisinin yüzde 90’inindan fazlasi herhangi bir kursa katilmayan yüzde 56 kontrol grubu ile kiyaslandiginda zihinsel kapasitelerinin önemli derece de arttigi gözlemlendi. Tasmania Üniversitesi arastirma ekibinin basinda yer alan Dr. Megan Lenehan, “Çalismalarin, zihinsel kapasiteyi arttirmak için harekete geçmenin asla geç olmadigini kanitlamasi bakimindan heyecan verici” ifadelerini kullandi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber