• DOLAR
  7,8000
 • EURO
  9,2115
 • ALTIN
  475,87
 • BIST
  1,1743

Bir Kapak Hayat Kurtarabilir!

Mavi kapaklar engelli bireylere umut olmaya devam ediyor… Malatya esnaflarından Sefa Koca da Mavi Kapak Projesinde gönüllü vatandaşlardan sadece biri. Bu projede yaptığı çalışmalarla birçok engelli vatandaşa umut olmaya devam eden Koca destek çağrısında bulundu. Koca, “Çevrenizde tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan kişiler olunca ister istemez bu konuda daha duyarlı oluyorsunuz. Ama Malatya Belediyesinin de desteği ile biz gönüllüler olarak daha verimli çalışabiliriz ve daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. ” dedi

Bir Kapak Hayat Kurtarabilir!

Mavi kapaklar engelli bireylere umut olmaya devam ediyor… Malatya esnaflarından Sefa Koca da Mavi Kapak Projesinde gönüllü vatandaşlardan sadece biri. Bu projede yaptığı çalışmalarla birçok engelli vatandaşa umut olmaya devam eden Koca destek çağrısında bulundu. Koca, “Çevrenizde tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan kişiler olunca ister istemez bu konuda daha duyarlı oluyorsunuz. Ama Malatya Belediyesinin de desteği ile biz gönüllüler olarak daha verimli çalışabiliriz ve daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. ” dedi

Mavi Kapak projesi, Malatya esnaflarından Sefa Koca ile tekrar hayat buluyor. Omurilik ve Felçliler Derneğinin İstanbul’da tekrardan başlattığı projeye destek çıkan ve kendi gibi gönüllü vatandaşlar ile kısıtlı imkanlar dahilinde çalışma yürüten Koca projenin Malatya geneline yayılması ile daha iyi sonuçlar elde edeceklerini dile getirdi.

İSTASYON SAYISINI 7’DEN 9’A ÇIKARDIK

İlk olarak yakın çevresi ile bu işe başladığını ve ilginin giderek arttığını belirten Koca, “Daha önce var olan bir çalışmaydı zaten. Şuanda Omurilik ve Felçliler Derneği İstanbul’da bu kampanyayı tekrardan başlattı ve bende kendileri ile iletişime geçerek bu konuda Malatya’da bir çalışma başlatmak istedim. Bu kampanyayı son bir, bir buçuk aydır başlattık. İlk etapta ben kendi rehberimde kayıtlı olan kişilerle yola çıktım. Yaklaşık 200- 300 numaraya birden mesaj attım ve çoğunun geri dönüşü oldu ve bu sayede kapaklar yaklaşık 7 bin sayısına ulaştı. Bu benim için ilk aşamada büyük bir umut oldu ve bunu büyütmeyi düşündüm küçük kutular hazırlayarak kendi yakın çevremde bulunan bölgelere yerleştirdim. Toplamda 7 tane istasyon açtık ve bunu desteklemeye devam ediyoruz. Bu gün iki istasyon daha ekledik ve bu sayıyı 9’a çıkardık. Bu sayıyı arttırmak ve daha geniş bir alana yayılmak istiyoruz ama bunun toplanması daha sonrasında ciddi bir ekip işi gerekiyor şimdilik küçük çapta yapmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BU BİR KİŞİ İLE OLACAK İŞ DEĞİL”

Proje dahilinde belediyenin de desteği ile daha geniş bir kitleye yayılabileceklerine vurgu yapan Koca, “Daha öncesinde Yeşilyurt belediyesinin bu şekilde bir kampanyası olmuş Malatya Belediyesinin bildiğim kadarı ile şuanda böyle bir çalışması yok. Sadece gönüllü yapılan çalışmalar mevcut fakat biz yine de bu mavi kapak projesini Malatya geneline yaymak isteriz. Bu bir kişi ile olacak bir iş değil. Malatya Belediyesinin de desteği ile bütün ekip Malatya geneline dağılsak 1 milyon kapağı bulabiliriz diye düşünüyorum. Bizim şuanda kapak sayımız yaklaşık 10 binin üzerine çıktı daha düne kadar 25-30 bin gibi bir hedef koymuştuk ve giderek bu sayıya yaklaşıyoruz. Bu benim için bir başarı ve hepimizin bu konuda eğiliminin olması engelli kardeşlerimize de bir umut olacaktır” şeklinde konuştu.

“İNSANLARIMIZ YARDIM ETMEYE ÇEKİNİR DURUMA GELMİŞ”

Ülkedeki siyasi olayların yardımlaşma konusunda vatandaşta ön yargı oluşturduğuna dikkat çeken Koca, “Son zamanlarda yaşanan siyasi sorunlardan dolayı insanlarımız yardım etmeye çekinir duruma gelmiş durumda ben kendi adıma bunu üzülerek izliyorum. Esnaflarımız bu kapak projesini sahipleniyor sahiplenmiyor değil ama yine de özellikle toplumun içerisindeki yardım unsurları ne yazık ki bir korku haline büründü öyle ki bu gün bir kutuyu yerleştirme konusunda yardım istediğimde bile kimse yardım etmedi bu konuda insanlarımızın korkmamasını istiyorum biz bir siyasi oluşum değiliz. Ve gönüllü olarak bu çalışmayı yürütüyoruz bu anlamda insanlarımızın daha duyarlı olması gerektiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

FİNANSMAN DESTEĞİ ŞART

Bu proje kapsamında finansman sıkıntısı çektiklerini de belirten Koca, “Şuan kapak sayısı yoğun olarak artmaya devam ediyor. Biz topladığımız bu kapakları Omurilik ve Felçliler Derneğine göndereceğiz ama bu konuda da sıkıntılar yaşıyoruz. Omurilik ve Felçliler Derneği PTT ile bu konuda anlaşma sağlamış fakat yine de bir ücrete tabi olduğundan bunun için bir finansman desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Her seferinde gönüllü arkadaşlarla bu ücreti karşılamak oldukça masraflı olabiliyor. Bu konuda Malatya Belediyesi bir çalışma yapıp toplanan kapakları kendileri gönderse biz gönüllüler olarak daha verimli çalışabiliriz çünkü biz topladığımız kapakları daha sonrasında yerine ulaştıra bilmek için bu maddiyatı karşılayamaya biliyoruz bu konuda imkanlarımız maalesef sınırlı” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE BU KONUDA DAHA GENİŞ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTEBİLİR”

Mavi Kapak Projesinden memnun olduklarını dile getiren çevre esnaflardan Mesut Moğlan ise şunları kaydetti: “Bu kapak projesi gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyorsa oldukça iyi bir uygulama ve esnaf arkadaşımızın bu girişimi de herkese örnek olacak bir davranış. Belediye bu konuda daha geniş bir çalışma yürütebilir sadece kapaklar için değil plastik şişeler gibi geri dönüşüm için de çalışma yürütülebilir”

Sultan Kocaman (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber