• DOLAR
  7,6150
 • EURO
  8,8720
 • ALTIN
  454,76
 • BIST
  1,1640
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
Bir Baltaya Sap Olamamak
 • 0
 • 208
 • 03 Eylül 2020 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Bir baltaya sap olamamak” diye bir deyimimiz var. Anlamı ise belli bir iş sahibi olmamaktır. Yada deyim anlamından çıkarılarak mecazi anlamlarda yüklenir mesela evde kalanlara bir baltaya sap olmadı derler yani bir eş sahibi olmadı gitti demek isterler vs. Bizi ilgilendiren esas anlamı. Yani belli bir iş sahibi olmamak.

Evet, bir baltaya sap olmamak durumu günümüzde çok büyük rakamlarla ifade ediliyor işsizlik rakamları, istihdam adı altında. Gerek siyasiler gerekse TÜİK gibi veri paylaşımı yapan kurumlar gerekse ilgili odalar bu konuya dair konuşur da konuşur. Ama çözüm alsa olmaz ve her geçen gün sayı artarak gider ve sonuç olarak kimse bir baltaya sap olamaz.

Bu konuda o kadar üniversite, fakülte sayımız arttı ki artık herkes okur oldu. Gereksiz üniversite mezunları birikti. Hepsi boşa çıktı. O kadar yıl okuyup boşta kalan nice insan var. Ama buna rağmen okumaktan vazgeçilmiyor. Çünkü herkes rahatlık istiyor. “Okumayana sanayi yolu görünür veya devlet memuru ol arkanı yasla ” derler bunlar için belki okunuluyor. Kendi mesleklerini kuramıyorlar bu mezunlar, özel sektör desen bir bin sorunu var.  Ondan tüm yük KPSS’ye veriliyor ve bu seferde yine herkes bir baltaya sap olamıyor.

“Eleman aranıyor”  deniliyor. Bakıyorsun “En az lise mezunu” olacak diyor. “Tecrübeli eleman alınacaktır” diyor. Sen iş vermişsin de o tecrübe kazanmış mı ki tecrübeli eleman alıyorsun. İşverenler bu konuda kendini sorgulatmalı, kimse anasının karnından iş öğrenmedi sen yeter ki yol yordam göster isteyen alacağı bilgili alır isteyen yapar istemeyen de yapmaz ona da yol verirsin, gider.

İş beğenmemezlikte var masa başı isteniyor. Tabi haklılar masa başındaki de tekstildeki de fabrikadaki de aynı ücretle çalışırsa “ben neden bedenimi yorayım” diyor millet. İşveren işçiyi aldıktan sonra denetlenmiyor ne işçi ne işveren ne de çalışılan yerler. Eksiğiz bu konuda zaten bundan dolayı iş kazaları meydana geliyor.  Facialar bundan dolayı meydana geliyor. Sonra da bir baltaya tutunamadı diyorlar. Bu koşullarda kimse çalışmak istemez tabi…

Özellikle mahalle baskısı kişilerin başına beladır bu konuda.  Konuşurlar konuştukları, eleştirdikleri yetmezmiş gibi kıyaslama yaparlar oda yetmezmiş gibi kışkırtırlar ailesini bireye karşı. Sonra gelsin sorunlar sarmalı.

Tüm yük KPSS’ye veriliyor dedik ya az önce evet bir baltaya sap olmayanlar KPSS’ye yükleniyor. Belki bir yer tuttururum da işime gücüme bakayım der. Yıllarını verir yıpranır hem madden hem manen.  Çünkü nefisle mücadele var en başta sonra aile sonra mahalle baskını derken çember genişliyor. Hadi nefsi yendi birkaç saate sığdırılan sınava girilip çıkılıyor onun heyecanı bir başka aile beklentisi bir başka tüm bunlar o sınavın verimsiz geçmesine neden olabiliyor. O gün yaşanacak sağlık sebebi de bunun cabası olur. O sınav verilip geçilmezse yazık olacak geride kalan o yıllara sil baştan yeni bir yıl kaybı yaşanmasına sebebiyet verecek çünkü telafisi yok.  Eee bu salgında buna eklenince işler iyice çığırından çıkıyor. Bir baltaya sap olanlarda bu süre zarfında işten çıkarıldı toplumun önemli bir kısmı bir baltaya sap olmadan ömür geçirmeye çalışıyor şimdi.

Devlet tarafından verilen destekler yeterli mi değil mi bilinmez ama bir baltaya sap olamamak almış başını gidiyor daha ayağı yere sağlam basan önlemler almak lazım politikalar gütmek lazım çünkü şimdi bu konuda hafif şekilde atlattığımız bu baş ağrıları ilerde migren olarak karşımıza çıkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber