• DOLAR
  6,8595
 • EURO
  7,8371
 • ALTIN
  399,47
 • BIST
  1,1415

Binlerce Kişi Namaz İçin Meydana Toplandı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında cemaatle namaz kısıtlaması bugün kılınan Cuma namazıyla birlikte kalktı. Vatandaş Namaz kılınmasına müsaade edilen camilere koştu.

Binlerce Kişi Namaz İçin Meydana Toplandı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında cemaatle namaz kısıtlaması bugün kılınan Cuma namazıyla birlikte kalktı. Vatandaş Namaz kılınmasına müsaade edilen camilere koştu.

Pandemi tedbirleri kapsamında cemaatle namaz kılınması kısıtlanan Camii ve mescitler bugün cemaatiyle kavuştu. Malatya Valiliği tarafından duyurulan ve dışarıda namaz kılınacak alanı bulunan camilerde uzun sürenin ardından Cuma namazı kılındı.

Gazetemiz köşe yazarlarından A.Vahap Kaygusuz’un köşesinde duyurduğu ve uygun alan olarak belirttiği Sümer Camii ne vatandaşlar akın etti. Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatyapark Alışveriş Merkezi arasında yer alan geniş alanda sosyal mesafe kuralına riayet edilerek Cuma namazı kılındı.

Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerince namaz kılınacak alanların girişlerinde cemaate maske ve eldiven dağıtıldı. Girişlere Dezenfektan kutuları yerleştirildi ve seccadesi olmayan vatandaşların alana giriş yapılmasına izin verilmedi.

Şimdi Vuslat Zamanı!

Uzun bir aradan sonra Cuma namazının kılınmasıyla vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Bu haftaki Cuma hutbesinde bu konu ele alındı. “Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kâfi değil!” ifadelerinin yer verildiği Cuma Hutbesi şu şekilde;” Cumanız mübarek olsun. Bu icabet vaktinde, gönlünüz, hâneniz, ömrünüz ve rızkınız cumanın bereketiyle dolsun. Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı günde, bizleri saf saf huzuruna kabul eden, cemaat olma coşkusunu yeniden yaşatan Rabbimize sonsuz hamd ü senalar olsun. “Hamd, bizden hüznü gideren Allah’a mahsustur. Şüphesiz Rabbimiz çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir.”

Ümmetine temizliği ve tezkiyeyi, maddi ve manevi her türlü kirden ve kirli işten uzak durmayı öğreten Habîb-i Kibriyâ Muhammed Mustafa Efendimize salât ve selâm olsun.

Aziz Müminler!

Cuma günü müminlerin bayramıdır ve bu bayram Asr-ı Saadetten bugüne en güzel hâliyle camilerde, cemaatle kutlanır. Yeryüzünde Allah’ın mescitlerindeki huzur ve güveni başka hangi mekân sağlayabilir? Tevhidle çarpan yürekler vahdetle secdeye varırken, bu kardeşliğin sevinci başka nerede yaşanabilir? Umut ve inanç, teselli ve teslimiyet, muhabbet ve samimiyet başka hangi ortamda böylesine güçlenebilir? Camiden ilim ve hikmet alınır; edeb ve ihsan yayılır. Ezan-ı şerifler yediden yetmişe müminleri birlik ve beraberliğe çağırır. Şükürler olsun bu çağrıya uyduk. Özlemle, hasretle bugünü bekliyorduk. Şimdi vuslat zamanı. Hislerimizi anlatmaya kelimeler kâfi değil! Vakit, Rabbimize kulluğumuzu, şükrümüzü, duamızı ve niyazımızı arz etme vaktidir.

Kardeşlerim!

Aziz İstanbul’un kapıları 29 Mayıs 1453 günü muazzam bir fetihle İslam’a ve şanlı medeniyetimize açılmıştı. Ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Salgın hastalık sebebiyle bir süredir kapalı olan camilerimizin kapıları da yine bugün aziz milletimize ve değerli cemaatimize açılıyor. Fethin coşkusu ile camilerimize kavuşmanın sevincini bir arada yaşıyoruz. Bu büyük nimetin kıymetini bilelim. Sorumluluğumuzu unutmayalım. Tedbirlere hassasiyetle uyalım.

Şimdi inşallah Cuma namazının farzını kılacağız. Ardından birbirimizle musafaha etmeden, fizikî mesafeye dikkat ederek ve görevlilerimizin yönlendirmelerine uyarak buradan ayrılacağız. Cuma namazının sünnetini evlerimizde kılacağız. Cenâb-ı Hak ibadetlerimizi kabul buyursun. Bizleri bu salgın hastalıktan en kısa zamanda kurtarsın. Hutbemi Peygamber Efendimizin şu duasıyla bitiriyorum: “Allah’ım! Seni zikretmek, sana şükretmek ve sana güzelce ibadet etmek için bana yardım eyle!”

>> Ebubekir Atilla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber