• DOLAR
  6,1426
  % 0,81
 • EURO
  6,8614
  % 0,85
 • ALTIN
  251,6901
  % 0,89
 • BIST
  84.195
  % 0,62

Berberler ve Kuaförler Odası Broşür Dağıtan Güzellik Merkezlerine El Attı

Sokaklarda broşür dağıtarak vatandaşları rahatsız eden güzellik merkezi çalışanlarından dolayı şikâyetler aldıklarını vurgulayan Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Toptaş, “Sokaklarda broşür dağıtanlarla ilgili şikâyetler bize de ulaşıyor. Biz de bu durumdan rahatsızız. Yaptığımız araştırmada 4-5 tane güzellik merkezinin bunu yaptığını tespit ettik. Şu an başlatmış olduğumuz çalışma ile 10 gün içerisinde güzellik merkezlerimizi toplayacağız. Bu şekilde bu sorunu çözmeye çalışacağız.” dedi.

Berberler ve Kuaförler Odası Broşür Dağıtan Güzellik Merkezlerine El Attı

Erkek berberleri, kuaförler, güzellik merkezleri ve fotografçıları bünyesinde bulunduran Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş ile yaptığı çalışmaları, yaşanan sıkıntıları, vermeyi planladıkları eğitimleri ve daha fazlasını konuştuk

 

Malatya’da kimler size üye, kaç üyeniz bulunmakta, ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Erkek berberleri, bayan kuaförleri, güzellik salonlarını ve fotografçıları bünyesinde bulunduruyor. Binin üzerinde üyesi var. Her zaman gündemde olan ve esnafının yanında olan bir oda, esnaflarının dinleyerek onların taleplerine cevap vermek için elinden gelen çabayı sarf eden bir ekip var. Yaklaşık 5 yıldır görevdeyim ve vermediğimiz eğitim bir tane hariç tüm eğitimleri bayan kuaförlerimize kalmadı. O eğitimi de kısa süre içerisinde verecektik ama odamızın seçimleri geldiği için seçimlere denk geldiği için veremedik o eğitimi. Kuaförlerimizin sezonları, berberlerimizin sezonları bittikten sonra programları ayarlayarak çeşitli eğitimler veriyoruz.  Erkek berberleri ya da bayan kuaförleri bir eğitim talebinde bulunuyor. Ben ekibimdeki 2 arkadaşı görevlendiriyorum. Onlar sahayı araştırıyor. Hangi eğitimi isterlerse biz ona yönelik eğitim düzenliyoruz. Hiçbir yılımız boş geçmedi. Elimizden geldiği kadar firmalarımızdan da destek alarak yapmaya çalışıyoruz. Devam da edeceğiz. Dünyada ünlü makyöz Corci’yi Malatya’ya iki defa getirdik. Kesimde ünlü Arca Acar’ı Malatya’ya getirdik. İmkânlar el verirse Arca Acar’ı tekrar Malatya’ya getirmeyi düşünüyoruz. Hem bayan da her erkek te birebir eğitim verdireceğiz. Eğitim almak isteyenler odaya başvurmaları gerekiyor. Şu an talepler var. Bundan sonra da en iyisini en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz.

Oda olarak yapmayı planladığınız eğitim çalışmaları nelerdir?

6 Kasım da Fahri Kayahan Yeni Nikâh Sarayında bir etkinliğimiz ve toplantımız olacak. Kuaförlerimizin sezonu bitiyor onlara stres attırmak eğlenceli bir program düşünüyoruz. Şu an içeriğini hazırlıyoruz. Gündüz ise 12’de eğitimlerimiz olacak. Eğitim için gelecek kişileri şu anda belirleme aşamasındayız. Burada tek uzattığımız eğitim olan türban eğitimimizi de vereceğiz. Topuz ve renklendirme eğitimini de yapmak istiyoruz. Erkek berberleri için de bir sürprizimiz var. Çevre illerden gelen oda başkanlarımız, genel başkanımız burada olacaklar olacak. O gün hepsi orada olsun tüm meslektaşlarım. Güzel neşeli bir ortamda birlik beraberlik gecesi yapacağız.

Gelinlikçilerde kuaför hizmetlerinin de verilmesi size üye kuaförleri de zor durumda bırakıyor. Bu sınıktı için neler söylersiniz?

Bir gelinlikçi açmış içine kuaförü ve fotografçıyı da koymuş. Şu an bundan tüm üyelerimiz rahatsız bunun farkındayız. Şu an yasa çerçevesi içerisinde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bunun da üstesinden oda olarak geleceğiz. Şu an hem gelinlikçiler hem fotografçılar da şikâyetçi. Oda olarak bunun peşini bırakmadık. Gelinlikçi gelinliğini sattın, fotografçı fotoğrafını çeksin kuaför de kendi işini yapsın. Bu durum sanırım sadece Adıyaman ve Malatya’da var.

 Pazar günü tatili ile ilgili herhangi bir gelişme var mı?

Pazar günü tatili ile ilgili devletimiz bir yasa çıkarttı. Şu an serbest bıraktılar ama biz tatil istiyoruz. Federasyon başkanımıza bunu defalarca ilettik. Federasyon başkanımız ciddi bir şekilde bunun üstüne gidiyor. Bunu da çözecekler inşallah. Bu sorun mutlaka çözülmesi gereken bir sıkıntı. Tatil günü olmadığı için çalıştıracak personel bulamıyoruz. Genel başkanımız bir ay sonra Malatya’ya gelecek. Biz de bu durumu kendisine soracağız.

Güzellik merkezleri önünde broşür dağıtarak halkı rahatsız eden kişiler var. Bu konuda size gelen şikâyetler var mı?

Sokaklarda broşür dağıtanlarla ilgili şikâyetler bize de ulaşıyor. Biz de bu durumdan rahatsızız. Yaptığımız araştırmada 4-5 tane güzellik merkezi bunu yapıyor. Şu an başlatmış olduğumu çalışma ile 10 gün içerisinde güzellik merkezlerimizi toplayacağız. Bu şekilde çözmeye çalışacağız.

Yaptığınız faaliyetlerde devletten, belediyeden destek alıyor musunuz?

Hayır, maddi olarak destek almıyoruz. Beleyeler bize şu şekilde yardımcı oluyor; Eğitimlerde salonlarını kullanıyoruz. Battalgazi belediyesi olsun, Yeşilyurt ve Büyükşehir belediyesi olsun bize salon konusunda destek oluyorlar. Kuaförler odasının bir toplantı salonu olmadığı için büyük sıkıntı yaşıyorum. Burada da Battalgazi belediye başkanı eski yeri de olsun yeni yerinde de her zaman kapısını bize açtı. İlerleyen günlerde odamıza güzel bir toplantı salonu katabilirsek sürekli eğitimler veriyoruz, yer sıkıntısını çözmüş olacağız.  Güzel bir mülk alırsak yapmayı düşünüyoruz. İmkânları zorlayacağız. Alt katımız olur, bir iş yeri olabilir. 150-200 kişilik odamıza yakın kuaför camiasına uygun güzel bir yer düşünüyoruz. Bu konuda Ankara’daki genel başkanımızdan destek isteyeceğiz. Odaya mutlaka böyle bir yer katmak zorundayız, zorunluluğumuz var. Esnafla iç içe olan bir odayız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber