• DOLAR
  5,7135
  %0,28
 • EURO
  6,3297
  %0,27
 • ALTIN
  271,04
  %0,49
 • BIST
  107.529
  %0,64

Berberler Özlük Haklarını İstiyor

Malatya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Ramazan Toptaş esnaflarının hafta tatili konusu ile ilgili sıkıntılarının çözümü için Cumhurbaşkanından destek beklediklerini söyledi

Berberler Özlük Haklarını İstiyor

Önceki gün konuyla ilgili olarak Ankara’daki genel merkez toplantısında katıldıklarını aktaran Toptaş, konunun çözümü için Türkiye Berberler Kuaförler ve Güzellik Uzmanları (TBKGU) Federasyonu Genel Başkanı Bayram Karakaş’ın konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açarak çözüm yolu arayacaklarını söyledi. Oda Başkanı Ramazan Toptaş konuyla ilgili olarak Malatya Berberler ve Kuaförler Odasında yaptığı açıklamada ise yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri paylaştı. “Bilindiği gibi esnafımızın kanayan yarası olan hafta tatili ve çalışma saatleri konusu önceki gün Ankara’da yapılan toplantıda ele alındı. TBKGU genel merkezinde yapılan toplantıya 122 oda içerisinde 30 oda başkanı komisyona davet edildi. Yapılan çalışmalarda alınan karar gereği Genel Başkanımız Bayram Karakaş konuyu külliyeye giderek Sayın Cumhurbaşkanımıza iletecek. Şuanda konunun çözümü için bir beklentimiz var. Bu konuda Sayın Genel Başkanımızı da tebrik ediyorum. Bu defa konunun çözümü için ciddi bir gayret sarf ediyor.  Büyük ihtimalle esnafımızın hafta tatili şuan günü belirsiz ama mutlaka bir çözümü bağlanacak.”

ÜCRET TARİFESİ STANDART HALE GETİRİLMELİ

Hafta tatili konusu ile birlikte çalışma saatlerinin de düzenleneceğini söyleyen Başkan Toptaş; “Çalışma saati ilgilide çalışmamız var. Esnafımızın açılış ve kapanış saatleri, belli olacak. Esnafımızın diğer bir sorunumuz da tarifelerin azami ve asgari horanları var. Ucuz çalışan meslektaşlarımız var. Bu da diğer esnafımız tarafından tepkiyle karşılanıyor. Bu tarifenin berberler ve kuaförler odası tarafından direk verilmediği buradan esnafa söylemek istiyorum. Bir ekip oluşturulur. Giderlerimiz araştırılır. Elektriği olsun, SSK’sı olsun bütün giderlerimiz hesaplanır. Ona göre bir fiyat tarifesi çıkar. Esnafımız belirlenen tarifeyi uygularsa ciddi bir şekilde kazanç eder. Biz bu fiyat tarifesinin sabitlenip bir karar çıkıp uygulanmasını bekliyoruz. Ayrıca konunun belediyeler tarafından denetlenmesi için bir çabamız var. Öyle olunca ciddi bir şekilde herkes fiyat tarifesi uygulamak zorunda kalacak. Esnafımızın yaptığı işi kaliteli yapmasını ve bunun karşılığında da ücretini almasını istiyoruz” dedi.

BİZİM DE ÖZLÜK HAKLARIMIZ OLSUN

Esnafın özlük haklarına da değinen Başkan Toptaş SSK ve Bağ-Kur tarafından sağlanan hakların kuaför ve berberlere de sağlanması gerektiğini vurgulayarak; “SSK da belirtilen özlük haklarımız istiyoruz. SSK tarafından sağlanan bütün hakları biz kuaförde de berberde de görmek istiyoruz. Diğer yandan odamız tarafından düzenlenen 27’ye yakın eğitimiz var. Kaliteli, konunun uzmanı, diplomalı ve sertifikalı eğitimciler getiriyoruz.  Ama bu konunun da Milli Eğitim Bakanlığıyla görüşülerek düzenlenmesini istiyoruz. Diğer yandan Kuaförler ve Berberler günümüz olsun istiyoruz. Bu konuyu da gündeme getirdik. Bu taleplerimizi 122 oda ile birlikte dile getirdik. İnşallah bir an evvel sorunlarımızın çözülmesini ve taleplerimizin yerine getirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber