• DOLAR
  6,0839
  % -0,21
 • EURO
  6,8179
  % -0,23
 • ALTIN
  251,3309
  % -0,09
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Berat Gecesinin Fazileti

Berat gecesi ne zamandir, önemi nedir? Berat kandilinde hangi ibadetler yapilir?

Berat Gecesinin Fazileti


Berat gecesi ne zamandir, önemi nedir? Berat Kandili gecesinde hangi ibadetler yapilmalidir? Berat gecesinde, kaderimiz tekrar mi yaziliyor?

Sual: Berat Gecesi ne zamandir, önemi nedir?

CEVAP
Berat Gecesi, Saban ayinin 15. gecesidir Tefsirlerde Kur'an-i kerimin, Levh-il-mahfuza bu gece indirildigi bildirilmektedir. Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
(Apaçik olan Kitab'a andolsun ki, biz onu [Kur'ani] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanlari uyarmaktayiz.) [Duhan 2,3]

Her sene, Saban ayinin on besinci Berat gecesinde, o senede olacak seyler, ameller, ömürler, ölüm sebepleri, yükselmeler, alçalmalar, yani her sey Levh-i mahfuzda yazilir. Resulullah efendimiz, bu gece, çok ibadet, çok dua ederdi.

Saban ayinda niçin çok oruç tuttugu soruldugu zaman Resulullah efendimiz buyurdu ki:
(Saban öyle faziletli bir aydir ki, insanlar bundan gâfildir. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.) [Nesaî]

Bu konudaki hadis-i seriflerden bazilari söyledir:
(Berat gecesi göklerin kapilari açilir, melekler müminlere müjde verir ve ibadete tesvik ederler.) [Nesai, Beyheki, A, Münziri]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Saban ayinda tutulan oruçtur.) [Tirmizî]

BU GECE NASIL IBADET YAPMALI
Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istigfar etmeli, kaza namazi kilmali, Kur'an-i kerim okumali, bilhassa ilim ögrenmeli. En kiymetli ilim, dogru yazilan ilmihâl bilgileridir. Peygamber efendimiz, "sallallahü aleyhi ve sellem" Berat Gecesi’nde, (Allahümmerzuknâ kalben takiyyen minessirki beriyyen lâ kâfiren ve la sakiyyâ) duasini çok okurdu. Büyük zatlar, Berat gecesinde söyle de dua ederlerdi:
(Ya Rabbî, Kur'an-i keriminde, "Allah, diledigini siler, diledigini de sabit birakir, Levh-i mahfuz Onun katindadir" buyuruyorsun. Eger benim ismim saidler [cennetlikler] defterinde ise, orada sabit kil! Ismim sakiler [cehennemlikler] defterinde ise, ismimi oradan silip, saidler defterine yaz! Ey büyük Allah'im, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sabit kil, dininden döndürme, ayirma!)

Hazret-i Âise validemiz, (Ya Resulallah, Allahü teâlâ seni günah islemekten muhafaza buyurdugu hâlde, neden Berat Gecesi’nde çok ibadet ettin?) diye sordu. Cevabinda buyurdu ki:
(Sükreden kul olmayayim mi? Bu yil içinde dogacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu yil içinde öleceklerin isimleri, bu gece özel deftere yazilir. Bu gece herkesin rizki tertip olunur. Bu gece herkesin amelleri Allahü teâlâya arz olunur.) [Gunye]

Nafile ibadetlerin sevabina kavusabilmek için, ehl-i sünnet itikadinda olmak, haramlardan kaçip günahlara tevbe etmek, farzlari kusursuz yapmaya çalismak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek sarttir.

Hasan-i Basri hazretleri, Sabanin 15. günü, sanki mezardan çikmis gibi, yüzü çok solgun görülürdü. Bu üzüntünün sebebini sorduklarinda buyurdu ki:
(Ilm-i yakîn ile biliyorum ki, günahim vardir. Günahim affedilmezse, sevaplarim da kabul edilmezse, hâlim nice olur diye korkumdan benzim sarariyor.)

Sual: Sabanin 14. mü, 15. günü mü oruç tutulur?
CEVAP

Onbesinci günü tutulur.
Bünyesi zayif olanin, Sabanin 15 inden sonra oruç tutmayip, farz olan Ramazan-i serif orucuna hazirlanmasi iyi olur. Sagligi yerinde olan ise, Saban ayinin çogunu, hatta tamamini oruçlu geçirebilir.

Berat gecesinde
Sual: Berat gecesinde, kaderimiz tekrar mi yaziliyor?
CEVAP

Hayir. Kader, ezelde Levh-i mahfuzda yazilmistir. Sonradan bir sey yazilmaz. Yani, Levh-i mahfuzda olacak degisiklikler ve ömürlerin artmasi ve kisalmasi da, ezelde yazilmistir. Allahü teâlânin ezeldeki ilmi nasilsa, Levh-i mahfuzdaki degisiklikler, ona uygun olur. (Tefsir-i Hazin)

Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir sey yaratmadan önce her seyi takdir etti, diledi. Bunlardan, bir yil içinde olacak her seyi, Berat gecesinde meleklere bildirir. (S. Ebediyye)

Sual: Berat gecesinde vefat edecekler, dünyaya gelecekler ve amelleri yazilirmis. Bu gece insanin alin yazisi mi degisir? Yani bu gece ettigimiz dualar yüzünden alin yazimiz degisebiliyor mu?
CEVAP

Alin yazisi iki türlüdür:
Biri dua ile, sadaka vermekle, iyilik etmekle degisir. Biri ise asla degismez. Mesela evlenmemiz, is sahibi olmamiz ya degisen kisimdandir veya degismeyen. Biz bilemeyiz. Onun için dua ederiz, iyilik ederiz, degisen kisimdan ise o degisir. Mesela birine bir bela gelecegi alin yazisinda var ise, yine alin yazisinda bu kimse dua edecek o beladan kurtulacak diye yazilir. Biz de dua ederiz o belayi önlemis oluruz. Berat gecesinde yazilacak olanlar da yine ezelde bildirilmis olanlardir. Ömrün uzamasi kisalmasi da böyledir. Su iyiligi yapacak ve ömrü uzayacak yahut su kötülügü yapacak ve ömrü kisalacak diye yazilidir. Demek ki hep iyilik yapmaya çalismaliyiz. Yaptigimiz seyler alin yazimizdir.

Berat gecesi namazi
Sual: Berat gecesinde kilinan bir nâfile namaz var midir?
CEVAP

Sadece Berat gecesinde degil, her gece nâfile namaz kilinir. Ancak kaza namazi borcu varsa iki rekât kaza namazi kilmanin sevabi, ömür boyu kilinacak nâfile namazlarin sevabindan fazladir. Imam-i Rabbanî hazretleri, farzin yaninda nâfile namazlarin denizde damla bile olmadigini bildirmektedir.

Eger farz namaz borcu yoksa, isteyen nâfile namaz kilabilir. Bazi kitaplarda, (Berat gecesinde kilinacak namaza Salat-ül-hayr [Hayir Namazi] denir. Bu namaz yüz rekâttir. Her rekâtta Fatiha sûresinden sonra on defa Ihlâs sûresi okunarak kilinir) deniyor.

Bir kimse, kazasi olmasa da, kaza namazi kilinca, o kaza namazi zaten nâfile olur. (Nâfile kilmadim) diye üzülmeye gerek kalmaz. Oruç da böyledir. Yani oruç kazasi olmayan Ramazan orucunu kaza etse nâfile olur. Zekât da böyledir. Zekât borcu olmayan zekât diye para verse nâfile olur. Yani farz diye niyet edince, o farz degilse nâfile olur, bosa gitmez. Berat gecesinde kaza namazi kilinirsa, kazamiz olmasa da, yine nâfile sevabi alinir. Eger mekruh olarak kilinan namazlarimiz varsa, kaza kilinca onlar telafi edilmis olur.

Berat kandilinde
Sual: Berat gecesinde neler yapmali?
CEVAP

Büyüklerimiz, sunlari yapmayi tavsiye ediyor:
1- Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmis olur. Fakat vakti müsait olan, gece daha az uyumali.

2- Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavusmali. Büyüklerimiz için çok dua etmeli.

3- Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istigfar etmeli. Namazdan sonra çok dua etmeli, özellikle hayirli dua etmeli. Duada israr etmeli, yani duayi çok tekrarlamali. Peygamber efendimizin Berat gecesinde okudugu, (Allahümmerzuknâ kalben takiyyen min-es-sirki beriyyen lâ kâfiren ve sakiyyen) duasini çok okumali.

4- Aile efradiyla merhametli konusmali, onlara iyi davranmali.

5- Kur'an-i kerim okumali, özellikle Rabbenâ âtinâ ve Âmenerresûlü'yü çok okumali.

6- En önemlisi de, ilim ögrenmeli, bunun için de, Seadet-i Ebediyye ilmihâlini okumali.

7- Kazasi olmasa da, çok kaza namazi kilmali. Namaz disinda secde ederek, secdede dua ve istigfar etmeli, mümkünse topraga secde etmeli, secdeyi çok yapmali.

8- Güzel koku sürünmeli.

9- Allahü teâlâya hamd ve sükretmeli.

10- Ertesi gün de oruç tutmali.

KAYNAK : DINIMIZISLAM.COM

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber