• DOLAR
  7,7268
 • EURO
  9,0799
 • ALTIN
  470,28
 • BIST
  1,1728

Beraber Başaracağız!

Hızla yayılan ve dünyada hayatı durduran Koronavirüs tedbirleri kapsamında ibadethaneler, eğlence merkezleri, kahvehaneler, internet kafeler, lokantalar gibi kamuya açık birçok mekan salgın tehlikesi bitinceye kadar kapatıldı. 65 yaş üstü ve kronik hastalara sokağa çıkma yasağı getirildi. Evine kapanan vatandaş, alınan tedbirleri Türkiye devletinin kendilerine verdiği önemin göstergesi olarak görüyor ve “Devlet millet el ele birlikte başaracağız.” diyor

Beraber Başaracağız!

Hızla yayılan ve dünyada hayatı durduran Koronavirüs tedbirleri kapsamında ibadethaneler, eğlence merkezleri, kahvehaneler, internet kafeler, lokantalar gibi kamuya açık birçok mekan salgın tehlikesi bitinceye kadar kapatıldı. 65 yaş üstü ve kronik hastalara sokağa çıkma yasağı getirildi. Evine kapanan vatandaş, alınan tedbirleri Türkiye devletinin kendilerine verdiği önemin göstergesi olarak görüyor ve “Devlet millet el ele birlikte başaracağız.” diyor

Çin ’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve  hemen hemen her ülkede salgın hastalığa neden olan, yeni tip Coronavirüs  Kovid – 19 un ülkemizde salgın riskini ortadan kaldırmak için tedbirler alınmaya başlandı. Alınan tedbirler kapsamında  kamuya açık alanlarda salgın riskini arttıracak yerlerin faaliyeti kısa süreliğine durduruldu.

Malatya sokaklarında alınan tedbirlere tepkiler nasıl diye düşündük ve vatandaşın nabzını tuttuk.

Hamza Bozat (25), Alınan tedbirler gerçekten bizleri rahatlatıyor. En azından vaka sayısının bizden gizlenmemesi bir nevi bizleri rahatlatıyor. Karantina hastanelerinin kurulması ve çoğaltılması çok önemliydi ve bizler bunu en başından salgın başlamadan yaptık.  Yapılan bu çalışmalar devletimizin bizlere verdiği önemi gösteriyor. Bizleri bu zor günleri beraber atlatacağız, beraber başaracağız.

Mehmet Kaya (45),  Çayocağı işletiyoruz. Dezenfekte işlemlerini yaptık ve gayet hijyenik şekilde devam etmeye çalışıyorduk. Kahveciler Odasından gelen sms ile birlikte hamen dükkanı kapattık. Bugün de dükkanın temizliğini baştan aşağıda sağlayacağız. Kullanılan bardakları ve kaşıkların hepsini imha edeceğiz. Salgın tehlikesi kalktıktan sonra tekrar işlerimize başlarız. Başlayacağımız zaman da tertemiz bir şekilde yeni eşyalarımızla başlayacağız. Bu sıkıntılı günleri  atlattıktan sonra gerisi mühim değil.

Bayram Yüksel (30),  sosyal hayatımız kalmadı. Her zaman bir korku içerisindeyiz. Selam dahi vermeye korkuyoruz. Salgın olmasını engellemek için alınan tedbirlere bakılınca gerçekten yerinde kararlar veriliyor. Devletimizin uyguladığı bu politakayı yerinde buluyorum.  Eminim bu tedbirlere milletçe uyarsak eğer en hasarsız ve zararsız şekilde bu hastalıktan kurtulacağımıza eminim.

Ahmet Irmak (27),  Nisan ayında  kardeşimin düğününü yapacaktık. Düğün hazırlıklarına şimdiden başlamıştık ki bu hastalık başladıktan sonra tereddüte düşmüştük. İç işleri bakanlığının yaptığı duyuruda Düğün Salonlarının salgın tehlikesi kalkana kadar kapalı olacağı söyleniyordu. Çok üzülsek de bu hastalığı yenmek zorundayız. Hep birlikte alınan tedbirlere uyarak beraber bunun üstesinden geleceğiz. Düğün varsın iki ay sonra olsun yada bir sene sonra olsun. Değişen bir şey olmaz. Bu hastalığı yenersek eğer bizim için en hayırlısı olur. Dualarımız ve temennilerimiz bu yöndedir.

Merdan Gezer (35), Corona hastalığının başlaması ile birlikte işlerimiz inanılmaz derecede sekteye uğradı. Okulların tatile girmesi bizleri kötü etkilese de, bu hastalığı yenelim de ne olursa olsun.

Mazlum Irmak(25), Birçok işimizi internet üzerinden halletmeye çalışıyoruz. Mağazalara ve toplumun sık kullandığı yerlere gitmemeye çalışıyoruz. Devlet dairesi ile ilgili bir işimiz olunca E Devletten hallediyoruz. Fatura ödeme işlemlerimi vs. mobil bankacılık üzerinden gerçekleştirebiliyorum. İlkel bir zamanda veya yerde değiliz. Mecbur kalmadıkça kalabalık yerlerden uzak durarak ve insanlarla arama belirli bir mesafe koyarak günümü geçirmeye çalışıyorum. Devletimizin bu konuda hassas davranması taktire şayandır. Bizler her zaman alınacak tedbirlere uymaya hazırız.

Selim Yıldız(58), Ben her vakit namazında camiye gitmeye çalışırım. Allah verdiği musibetlerle kullarını sınarmış. Bizler de bu sınavı başarılı şekilde geçmek zorundayız. Şükür etmemiz ve tövbe etmemiz gerekiyor. Tabi hastalık bize uğramaz diyerek hem kendi sağlığımızı hem de toplumun sağlığını hiçe saymak da iyi değildir. Bizler alınan tedbirlere uymak zorundayız. Diğer tedbirlere uyduğumuz gibi cemaat ile namaz kılmaya ara verilmesine de uyacağız. Önce tedbir sonra tevekkül ederek bu musibetlerin üzerinden geleceğiz.

Fatma Doğanay

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber