• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Belirli İl Kavramı Kaldırılmalı”

Belirli illerde yapılan 2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı yani KPSS ÖABT’ de her sınav döneminde olduğu gibi bazı sorunlar yine gün yüzüne çıktı. Sınava geç kalmalar bu sefer trafik yoğunluğu ve yol çalışmalarından kaynaklı… İlimizde de söz konusu sebep yüzünden birçok kişi sınava giremedi. Sınava giremeyenler bundan sonra mağduriyetlerin çıkmaması için yapılacak sınavların sadece belirli şehirlerde yapılmamasını istedi

“Belirli İl Kavramı Kaldırılmalı”

Her sınav döneminde neredeyse bazı sorunlar tekrar ediyor. Bunlardan biri de kişinin sınava geç kalması ve sınav salonuna alınmaması. Bu yılda tekrar eden bu sefer sorun ise kişiden kaynaklı değil… Bu sefer sorun sınavın belirli illerde yapılmasından kaynaklı ortaya çıkan trafiğin yoğun olması ve yapılan yol çalışması.

 

“HERKES KENDİ İLİNDE HANGİ SINAVA GİRECEKSE GİRSİN”

İle başta Adıyaman Elâzığ olmak üzere çeşitli illerden gelen ve ilimizin de dahil olduğu belirli illerde yapılan 2018 KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı yani KPSS ÖABT’ de söz konusu sorundan dolayı sınava alınmamalar söz konusu oldu. Hatta tablo o ki bazı sınava girecekler araçlarından dışarı çıkıp koşa koşa sınav alanına gittiler. Ancak burada da sınav saatinden önce gelinmesi şartına takılı kaldılar ve sınava alınmadılar. Bu konuda mağdur olduklarını belirten vatandaşlar: “ Biz mağdur olduk en azından bundan sonra mağdur olunmalar ortadan kalksın. Herkes kendi ilinde hangi sınava girecekse girsin.  Sınavlar sadece belirli şehirlerde de yapılmasın. Bu ekstra masraftan başka bir şey değil.

Geliyoruz Adıyaman’dan, Elâzığ’dan başka şehirlerden o kadar yol aşıyoruz o kadar zamanımız gidiyor o kadar paramız gidiyor ve trafik sıkışık olduğu için sınava alınamıyoruz bu hak mıdır? Belirli il kavramı kaldırılmalı. Gerekirse her ilde sadece bir okulda bir sınıf verilsin ama bu belirli il kavramı kaldırılsın. İki gün önce ya da bir gün önce gelsek nerede kalacağız hele ki parası olan var mı? Hadi geldik trafiğe bir çözüm bulunsaydı bari ya da yol çalışmalarını sınav dönemlerine denk getirmeselerdi. Bakın Spor Bilimleri Fakültesinin önündeyiz burada yol çalışması var.  Sınava giremedik hayatımıza mal oldu bir yıl kayıp verdik. Bunun sorumluluğunu kim üstelenecek bilmiyoruz” diye konuştu.

Hanife Sarı

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Malesef ki tıpatıp aynı görüntüler Eskişehir’de de vardı, trafik kazası olmuş sandık.İlerlemeyen şeritler ve tıkanıklıkla ben dahil çook sayıda kişi sınava giremedi.Yıllardır osym sınavlarına girerim ; hiç böyle kalabalığı kaldırmayan sınav düzeni görmedim ki sebebi 81 ile 17-18alan sınavı merkezi açılması, yoğun talebi olan öğretmenlik sınavında.Açıkçası ne düzeyde emek vermiş olsak da puanımız bile hesaplanmayacak 😔 Kayıtsız kalmamak ve ikinci bir sınav düzenlenmesi mağdur olanlara bir çözüm olabilir🙏
    (gerekirse çift ücretli yeni bir sınav giremeyenler için yıl kaybı olmaması adına )🙏

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber