• DOLAR
  5,7844
  % -0,03
 • EURO
  6,5376
  % 0,51
 • ALTIN
  257,5537
  % 1,77
 • BIST
  94.172
  % -0,08

Belediye’nin 1 Milyar 778 Milyon 257 Bin Lira Borcu Var

Göreve geldiği günden beri mali, finansal tedbirler alarak dikkatleri üzerine çeken Başkan Gürkan, ilk meclis toplantısında kemer sıkma politikasının devam edeceğini vurguladı. Belediye’yi 1 Milyar 778 Milyon 257 bin liralık borç ile devraldığını belirten Gürkan, belediyenin borç ve faiz sarmalı içerinde olduğuna dikkat çekerek,“ Hepimiz kemer sıkacağız. Buraya gelirken makam aracımızla gelmeyeceğiz, gerekirse kendi aracınızla geleceksiniz… Böyle bir borç sarmalı içerisinde bulunan belediyenin bu dönemdeki hizmetlerinin kolay olmayacağını düşünüyoruz.” dedi

Belediye’nin 1 Milyar 778 Milyon 257 Bin Lira Borcu Var

31 Yerel seçim sonrası ilk meclis oturumunda Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Belediye Başkanları ile meclis üyeleri hazır bulundu. Göreve geldiği günden beri mali, finansal tedbirler alan Başkan Gürkan, önümüzdeki 1 yıl içerisinde kemer sıkma politikası uygulanacağını belirtti. Belediye’yi 1 Milyar 778 Milyon 257 bin liralık borç ile devraldığını belirten Gürkan, belediyenin borç ve faiz salmalı içerinde olduğuna dikkat çekti.

DAİRE BAŞKANLIKLARI 25’TEN 16’YA DÜŞÜRÜLDÜ

Bir önceki gazetemizin sayısında Büyükşehir Belediye bünyesinde bulunan Daire Başkanlıklarının ve Şube Müdürlüklerinin düşüleceğini gazetemizin sürmanşetine taşımıştık. Meclis üyelerinin tanışma faslı sonrası gündem maddelerine geçen Başkan Selahattin Gürkan, meclisin oy birliği ile Belediyenin yönetim organizasyonuna bağlı 25 Daire Başkanlık sayısını 16’ya düşürdü.17 Şube Müdürlüğü ise kaldırıldı.

“BELEDİYE BORÇ VE FAİZ SARMALINDA”

2 Milyar liraya yakın bir borçla belediyeyi devralan Başkan Selahattin Gürkan meclisteki konuşmasında, “Huzur haklarının ücretlerini 1 liraya düşürdük, Mesaileri iptal ettik, kiralık araçların sözleşmesini iptal ettik, Müşavirlik hizmetlerini iptal ettik. Bunları takibi noktasında sürekli takibatını yapıyoruz. Sosyal denge tazminatlarını da durdurduk. Belediyenin var olan bütçenin borç ve faizle sarmalandığını gördük ve biz de eski parayla 1 kat trilyon 778 milyar 257 milyon 667 bin 23 liralık borç ile teslim almış bulunmaktayız. Böyle bir borç sarmalı içerisinde bulunan belediyenin bu dönemdeki hizmetlerinin kolay olmayacağını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

BAŞKAN GÜRKAN’DAN KEMER SIKMA POLİTİKASI

Kemer sıkma politikası güdeceklerini belirten Gürkan, “Özellikle araç iptalleri ile ilgili hem binek, hem de iş makineleri noktasında bir yoğunluk var. Tabi biz, geçtiğimiz tecrübe esasına dayanarak şunu ifade etmek istiyorum, bizler Battalgazi belediyesine geldiğimiz de orada 30 tane iş makinemiz vardı. Bu 30 iş makinesiyle biz o bölgenin 102 mahallesinde yolların asfaltlarını tamamlamışız. Ancak buradaki tablo şu şekilde, hepimiz kemer sıkacağız. Yani buraya gelirken makam aracımızla gelmeyeceğiz, gerekirse kendi aracınızla geleceksiniz. Hizmetler noktasında bazı aksaklıklar olacak ama biz bunu telafi etmeye çalışacağız” dedi.

“DOĞRU, İSABETLİ VE TARAFSIZ KARARLAR ALMALIYIZ”

Alınmış ve alınacak kararların vebali olduğuna değinen Gürkan konuşmasında şunları dile getirdi, “Önümüzde sene Malatya’yı mazisine hazırlama noktasında sizlerle birlikte elimizden gelen gayreti göstereceğiz.  Dolayısıyla bizim buradaki yaklaşımımız özellikle milletin, fakirin, garibin, yetimin hak ve hukukunu koruma noktasında azami hassasiyeti göstereceğiz. Farklı birimlerde bir yanlış olduğu zaman muhakkak uyarı görevinizi yerine getirmenizi ve görevi yerine getirmenin bir vebali sorumluluk olduğunun altını çizmek istiyorum. Aldığımız kararlar doğru, isabetli, tarafsız olduğu takdirde o zaman geleceğe kötü bir miras bırakmamış oluruz.”

“600 TANE İŞ MAKİNESİNİN İHALESİNİ İPTAL ETTİK”

600 iş makinesinin ihalesini iptal ettiklerini dile getiren Gürkan, Malatya’nın yeterli iş makinesinin olduğunu belirterek, “Şu hastalık kurtulmanız lazım, 600 tane iş makinesinin ihalesini iptal ettik, 600 tane iş makinesinin buraya gereği yok. Zaten 99 tane belediyenin kendi iş makinesi var. Bu iş makinesi Malatya’ya fazlasıyla yeter ve artar. Buradaki birlik ve beraberlik, dirlik ve düzen ben inanıyorum ki önümüzü daha da açacaktır. Bu konuda da arkadaşlarımızdan ricamız budur ki, burada bir yanlış varsa karşı çıkın, yani bize yanlışa evet diyelim ki, buradaki kararları öyle bir şey yapalım ki Türkiye’ye örnek olsun” sözlerine yer verdi.

MECLİS BAŞKAN VEKİLLERİ, KATİP VE ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ

Mecliste görüşülen maddelerde 2 asil, 2 yedek meclisi katibi, meclis 1. Ve 2. Başkan Vekili, 5 Encümen üyenin seçimi gizli oyla seçildi. Meclis başkan vekilliğine Selim Pilten ve Murat Alabaş oy birliği ile seçildi. Katipliğe Özlem Pelitoğlu, İbrahim Aydoğan, Encümen azalığına ise, Murat Alabaş, Hasan Demez, Mehmet Çolak, Zafer Kırçuval, İbrahim Aydoğan gizli oy ile seçildi.

GÜRKAN’DAN TÜM ÜYELERE DAVET

Ayrıca, İmar ve Bayırdırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu, Ulaşım Komisyonu, Hukuk İhtisas Komisyonu üyeleri de meclis oy birliği ile seçildi.

Görüşülen maddelerin ardından meclis toplantısının ikinci oturumu 17.04.2019 Çarşamba gününe ertelendi. Toplantı sonrası Başkan Gürkan, bütün meclis üyelerini Kernek restoranında akşam yemeğine davet etti.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber