• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Belediyelerin insanliga hizmeti (1)

Belediyelerin insanliga hizmeti (1)

Atalarimiz tek katli, bahçeli müstakil yerlesim alanlarinda yasamislar. Zengin ya da fakir herkesin bagi, bahçesi varmis. Simdi ise, eskiden bir ailenin evinin bulundugu kadar bir arsa üzerinde, çok katli beton binalarin içersinde neredeyse bir köy nüfusu yasiyor. Iki veya üç odacikli, bahçesiz “süper lüks” donanima sahip, beton yigini “çagdas” evlerimizde, çocuklarimiz, aile büyüklerimiz, akrabalarimiz ve misafirlerimiz ile yasama mücadelesi veriyoruz.

Allah bizi topraktan yaratmis ve bedenimizi de dogal ortamlarda yasamaya programlamis. Bu yüzden bedenimiz, çok katli beton binalar içersinde enerji kirilmalari yasar. Buralarda yasayan insanlar, sinirli ve bunalimli olmanin yaninda, ani duygu dalgalanmalari yasarlar. Beynin anlam veremedigi bu olumsuz enerji kirilmalari, her bedenin zayif yönünü bulup, kisiyi farkli hastaliklar ile yüz yüze birakabilir.
Bedenimiz beyin ve bas bölgesinden enerji yükler, ayaklarimizdan da topraklama yaparak, olumlu ve olumsuz enerjiyi dengeler. Bu enerji dengelenmesi, katli evlerde yasayanlarin bedenlerinde sinirlanir. Bir üst katta yasayan komsusu beyin enerji alanina girdiginden, bu komsusu ile iletisimi mesafeli olur. Bir alt katta yasayan komsusu da topraklama alanina girdiginden, bu komsusu ile de, aralarinda hiçbir olumsuzluk yasanmamis olmasina ragmen, birbirlerinin enerji alanlarina girdiklerinden dolayi, birbirlerine karsi beyinlerinin anlamlandiramadigi bir “olumsuz duygu gerilimi” yasarlar.
Bedenlerimiz dogaldir, dogal olani arar ve dogal ortam ve alanlarda enerji alarak huzur bulur. Artik günümüzde, bizlerin bahçeli ve müstakil evlerde yasayabilmesi için çok büyük imkânlar gerekli ki, birçogumuz bu imkânlara sahip degiliz. Bu imkânlara sahip olmayanlarin beyinleri onlari park, bahçe gibi dogal ortamlara yönlendiriyor. Toplumun çok büyük bir kisminin bahçesiz, çok katli beton evlerde oturuyor olmasi, park ve bahçelerde izdihamlarin yasanmasina neden oluyor. Belediyelerimizin önemi de burada basliyor.
Ülkemizde birçok ili gezip kiyaslama firsatim oldu. Basta Ankara olmak üzere, Isparta, Kirklareli, Kocaeli, Bursa ve Antalya gibi iller, çok genis park, bahçe ve piknik alanlari olusturarak insanlarinin bu çok önemli sosyal ihtiyaçlarini karsilamislar. Beton binalardan bunalan insanlar da dogal ihtiyaçlarini bu yesil alanlardan karsiliyorlar. Örnegin Seka Park Kocaelililerin yesil alan ihtiyacini fazlasiyla karsiliyor.
Isparta.da sehir merkezinde bulunan Kent Ormani da Ispartalilarin dogal yesil alan ihtiyacini hiçbir ücret almadan karsiliyor. Gaziantep.te dev Botanik Bahçesi ve çok genis bir alana kurulmus Hayvanat Bahçesi de bu alanda takdir edilmesi gereken bir hizmet veriyor. 
Ankara.da bulunan Dikmen Vadisi, Mogan Park, Göksu Park, Harikalar Diyari, Altin Park gibi, çok genis alanlara kurulmus dev parklar, içersinde bulunan spor tesisleri, piknik alanlari, dev oyun bahçeleri, çay bahçeleri ve diger imkânlari ile toplumun her türlü yesil alan ihtiyacini hiçbir ücret talep etmeden, fazlasiyla karsiliyor.
  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber