• DOLAR
  7,7993
 • EURO
  9,1482
 • ALTIN
  473,44
 • BIST
  1,1730
Nedim Sağır
Nedim Sağır
nedim.sagir@malatyasonsoz.com.tr
BEDEN ÜLKESİNDE KALP SARAYI
 • 0
 • 2331
 • 14 Ekim 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Rahman ve Rahim olan Rabbimin adıyla başlarım.

Eşi, benzeri, dengi, ortağı olmayan Rabbimizin selam ve esenliği üzerimize olsun.

İnsan bedenini bir memleket olarak düşünürsek, bu memleketin idare ve yönetim merkezi hiç şüphesiz kalbimizdir. Kalbimiz yönetimi elde tutan hakan otağı olması hasebiyle, hakanın emir ve komutasıyla bedenin azaları olan kurum ve kuruluşları sevk ve idare eder ve bedenin oluşumu olan toprakları ve hücreleri ( şehirleri ve milleti ) korumak, hukukunu müdafaa etmek, huzur ve sağlık içinde yaşamasını sağlamakla otoriterdir.

Yaradanın bizi mükellef tuttuğu mesuliyet ise beden ülkesinin komuta merkezi olan kalbimize kimi ev sahibi ve hakan yaptığımızdır. Yoktan var eden, rızıklandırıp lutfeden, koruyup gözeten, terbiye edip kendine boyun eğdirten tek hakimi mutlak olan Rabbimiz bu otağın tek Hakanı ve Amiridir, öyle olmalıdır.

Çünkü; Resulullah (sav) bu gerçeği şu ifadeyle dile getirmiştir: “ Vücutta bir et parçası vardır ki o salih olursa bütün azalar salih olur,o fasid olursa bütün azalar fasid olur.Dikkatli olun bu aza kalptir”. Kemâl, Cemâl ve Celâl sahibi olan Rabbimiz kalp otağımızda yegane Amir olup bütün azalar O’na boyun eğince beden ülkesi sükunetin ve huzurun yurdu olur artık.Kalpten bütün vücut azalarına yayılan ilahi davete râm olan her zerre ve azalar birer Muhammedi olgunlaşma ile Allah’ı gösteren ve hatırlatan Mürşid-i Kamil olur.

Birde bunun tam zıddını düşünecek olursak, kalbimiz şeytanın ve şeytani üçgeni oluşturan zaafiyetin (Nefis-Dünya-Heva ) otağı olursa beden ülkemiz fesada uğrayıp her zaman huzursuzluğun, ızdırabın, korku ve elemin yurdu olur.Şeytani vesveselerin tutsaklığında hırs, tamah ve aç gözlülükle her bir aza iblisin ve azgınlığın iş göreni haline gelir.

İşte bu öneme binaen kalbimiz, sadece sahibi olan Allah’ı ağırlayıp ev sahipliği yaptırmalı ki vücudun her bir zerresine pompalanan kan,sıhhat ve sükûnet verebilsin.Ağırlanacak olan ev sahibine hürmeten kalp otağı tövbe ve istiğfar ile tertemiz hale getirilmelidir.Allah ile beraber hakimiyet sağlayacak aldatıcı hiçbir şeyi barındırmamalıdır.Çünkü O Sultan-ı Lemyezel  ortak kabul etmeyecek kadar benzersiz güzelliğe ve güce sahiptir.Hiçbir göğüste iki kalp yaratmayan,bir kalpte de iki varlık istemez ve razı olmaz.Aksi halde durum şu olur; Beden sözde O’na yönelmişken kalp sahte güzellerin peşinde koşarak varlığınız ikilikten (şirkten) kurtulamaz. Öyle acayip bir duruma düşer ki ibadet eder ama kınanmaktan, hüsrana uğramaktan kurtulamaz. Tamda “Maûn” süresinde ifade edilen bedbahtlardan olur.

Agâh olunuz. Kalbiniz, her gelen geçenin işi bitinceye kadar kullanıp sonra da terk edeceği han değildir.Kalbiniz Beytullah’tır. Mekândan münezzeh olan Kadir-i Mutlak’ın hoşnutlukla tecelli ettiği mekan-ı nezihedir.

Kalbimiz sükûnet ve huzura, ancak bize şah damarımızdan daha yakın olanın yakınlığının bilincine varıp,kendimizle beraber bütün aza ve hücrelerimiz ile O’na yönelip teslim olduğumuzda kavuşur, mutmain olmanın tadına varır.Bu tada ulaşan kalp ve beden artık cennet yurdu olmuştur.

“Ey kalbim; vazgeç artık oynayan ve oyalayanlardan.Sen ki Yâr’in iki kudret elinde iken gayriyle meşke düşme.Yâr’in sır ve güzelliğine muhatap iken karartma güneşini.O Nur-u Mutlak’tan aldığın Hakk ziyasıyla besle bütün zerrelerimi……”

Rabbimin inayetiyle bu mükemmel teslimiyete ermemiz niyazımla…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber