• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
BAYRAM(LAR)IMIZ
 • 0
 • 499
 • 12 Haziran 2018 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

İlk defa hicretin ikinci yılı itibariyle başlayarak Ramazan ve Kurban Bayramları asırlardan beri Müslümanlarca kutlana gelmektedir.  Kur’an’ın içerisinde nazil olduğu, oruç ibadetinin eda edildiği mübarek Ramazan ayından sonra gelen Şevval ayının 1. 2 ve 3. günleri mübarek Ramazan bayramı günleridir. Bayram günleri ise ulvi duygu ve hislerin coştuğu, saygı, sevgi, muhabbet ve meveddetin inananlar arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerdir. O günde yardımlaşma, dayanışma ve kaynaşma son sınırına varır.

 

Dünyasını değiştirip gerçek âleme göçen geçmişimizi hatırlamaktan tutun da başta büyüklerimiz olmak üzere akraba-i taallukata kadar eş, dost, komşu herkes bayramlarda ziyaret edilir, hediyeleşilir, gönüller alınır, küsler barışır.

 

Geleneksel hale gelen bayramlarımız modern hayatta kentselleşmeyle birlikte betonlara gömülü kalmaya yüz tutmuş haliyle neredeyse bayram olmaktan çıkmış ve adeta tanıdıklardan kaçıp tatil beldelerine gitmek için bir bahane sayılır hale gelmiştir.

 

Birçok bölgede ramazan geceleri, eğlence sektörüne hizmet ederken, diğer taraftan herkesin kendi emsalleriyle farklı ortamlarda parti biçiminde bayramlaştığı ve asıl bayram yapması gerek gariban kesimin kendi yağıyla kavrulduğu gerçeği insanın içini acıtmaktadır. Diğer taraftan İslam coğrafyasında despot, diktatör ve terörist grup ve ülkelerin Müslümanlara zulmedip, katliamlar yaparak dünyalarını cehenneme çevirmesi vakası da anlaşılabilir değildir.

 

Basiretsiz idarecilerin emperyalist ve Siyonist güçlere boyun eğerek kendi halklarına akla ziyan acılar yaşatmasının da izahı hiç kabil değildir.

 

Biz Müslümanlar, bir vücudun organları mesabesinde olduğumuz için bu çerçevedeki hassasiyetimizi en üst perdeden kavli dualarımıza fiili dualarımızı da katarak gerçekleştirmeliyiz. Aksine yapacağımız bayram, bayram olmaktan çıkar;  kişisel kutlamalara, verilen lokal partilere dönüşür ki, bu da biz Müslümanlara uygun düşen bir yapı olamaz.

 

Hakkını vererek Ramazan ayını geçiren inanmışların elbette ki, bayram yapmak da hakkıdır. Ancak bayramlarımız hakiki anlamda bayram olsun diyorsak toplumsal duyarlılıkla ve vahdet bilinciyle hareket etmek mecburiyetindeyiz.

 

Kurban bayramı da yine bildik manzara ve tartışmalarla yaşanacağa benziyor. İslam âleminde mağduriyet, mazlumiyet ve teröre son verilmediği müddetçe maksadı hâsıl edecek bayramları icra etmeyi beklemek beyhude olacaktır.

 

Bizleri asıl üzen şey emperyalist ve Siyonist güçlerin tasallutu altına girmiş bulunan aramızdaki bazı beyinsizler yüzünden korkarım ki, İslam coğrafyası olarak sahici bir bayram kutlamamız gerçekleşmeyeceği gibi perişanlığımız da devam edecektir. Rabbimizden temennimiz odur ki, bu bazı kiralık zevata akıl, fikir, izan, idrak, feraset ve basiret bahşeyleye ki ümmetin acıları bir an önce dinsin inşallah.

Mübarek Ramazan Bayramımızın ümmet-i Muhammed’in ittifakına, ittihadına, huzur ve selametine vesile olması niyazıyla arzulanan gerçek bayramlarda buluşmayı Yüce Rabbimizden temenni ve niyaz ediyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber